English  
امروز دوشنبه 25 آذر 1398
صفحه اصلي  |  اهداف  |  تاریخچه  |  تماس با ما  |  وب سایت اتاق تهران

آگهي

فراخوان

گزارش تصویری


دیدار دبیرکل شبکه زنان کارآفرین مالزی و رییس کانون زنان بازرگان و کارآفرین ایران - 1396/08/13

کارگاه آموزشی سرمایه گذاری در بورس در پساتحریم

مراسم بزرگداشت روز زن 1394/01/19

تاريخ:  1389/03/23   زمان:  07:42
گفتگو با رویا رسول زاده بانوی کارآفرین و مدیرعامل شرکت صادراتی تیماس آوید

  »رویا رسول زاده کارشناس ارشد مدیریت، مدیر عامل و پایه گذارشرکت صادراتی تیماس آوید است که هیچ میانه‪ای با واردات ندارد و حتی اصرار داشته است که نام شرکت وی با پیشوند صادراتی ثبت شود. این همه آن چه که باید در باره نام این شرکت بدانیم نیست. کلمه تیماس و آوید نیز دو لغت اصیل فارسی است. تیماس به معنی بیشه و جنگل و آوید در زبان باستانی ایران به معنی اندیشه، یکتایی، خواهان و مشتاق است. در حقیقت نام ایرانی این شرکت نماد دوستی با درخت و اندیشه در طبیعت و ذخایر طبیعی است و منطبق با نوع فعالیتی است که این بانوی کارآفرین و فعال برگزیده است: "صادرات گیاهان دارویی". در ادامه پای صحبت های این بانوی بازرگان و کارآفرین نشستیم:
زمینه‪های پایه گذاری این شرکت چه بود؟
پدر من از بازرگانان سرشناس در زمینه صادرات خشکبار است و من حدود ده سال پیش کار را در دفتر ایشان آغاز کردم. بهره‪گیری از تجربه و دانش بی پایان پدر و مساعدت‪های بی شائبه ایشان که از همان ابتدا در اندیشه استقلال من بود، این توانایی را در من به وجود آورد که بتوانم حدود چهارسال پیش این شرکت صادراتی را تأسیس کنم. پدرم نیز علاقه و اعتقادی به واردات ندارد و همواره در صدد معرفی کالای ایرانی به جهان بوده و هست و من نیز با همین فرهنگ انس گرفتم و تأکید خاصی بر صادرات و فرهنگ صادراتی دارم و با آن که گاه زمینه‪های پرسود و خوبی برای واردات پیشنهاد شده است، اما از آن امتناع کرده‪ام.

داروهای گیاهی نمادی از سنت ایرانی است. آیا در این عرصه به پیوند سنت‪های ایرانی و دنیای جدید نظر دارید؟
در دنیای صنعتی غرب، نوعی بازگشت به طبیعت و بکارگیری مواد طبیعی به وجود آمده است. این بازگشت به طبیعت هم در استفاده از مواد اولیه طبیعی برای ساخت داروها و هم در سایر محصولات پرکاربرد چون مواد شوینده، غذایی، آرایشی و بهداشتی بسیار مشهود است. از طرف دیگر کشور عزیز ما ایران از نظر تنوع گونه‪های گیاهی با خواص متعدد دارویی و ارزش صنعتی در زمره مهمترین کشورهای دنیا است. ايران يكي از 8 مركز اصلي در توليد گياهان دارويي در جهان است و با برخورداري از 11 اقليم آب و هوايي از مجموع 13 اقليم آب و هوای جهان، دارای 7500 گونه مختلف گياهی است كه 1800 گونه آن دارويی است در حالي كه اين ميزان در كل اروپا به 800 گونه مي‪رسد. كشور ما خاستگاه طب سنتي نیز هست و این گونه‪هاي گياهي با خواص دارويی فراوان و متنوع و كيفيت بالا سرمايه با ارزشی محسوب می‪شود كه نياز به توجه، برنامه ريزي و سرمايه گذاري دارد.
به همین دلیل شرکت صادراتی تیماس آوید با آن که رویکرد صادراتی دارد اما هیچگاه از همگام‪شدن با فن آوری‪های مدرن و تحقیقات و تماس دائم با صاحب نظران این عرصه غفلت نکرده است. عضویت در شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی کشور، سفارش‪های تحقیقاتی به پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی و بهره گیری از توان تحقیقاتی برخی مؤسسات تحقیقاتی خارج از کشور در زمینه فرآوری گیاهان دارویی نمونه‪هایی از رویکردهای علمی و تحقیقات محور این شرکت می‪باشد. این شرکت در صدد است با تکمیل مطالعات، برخی از گیاهان دارویی صادراتی ایران را به صورت نوین به بازارهای جهانی معرفی نماید تا علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، بتواند به صورت مطلوب با شرکت‪های خارجی فعال در این زمینه به خوبی رقابت کند.
آیا در مسیر فعالیت‪های خود با مشکلاتی هم مواجه بوده اید؟
مشکلاتی وجود دارد که گریبانگیر همه فعالان در زمینه داروهای گیاهی و به خصوص صادر کنندگان آن است.
اول آن که در کشور ما تولید و برداشت خصوصا در عرصه‪های طبیعی مثل مراتع و کوه‪ها که زیستگاه‪های طبیعی بسیاری از گیاهان دارویی و خصوصا صمغ‪ها می‪باشد تابع برنامه ریزی و قانون گذاری مستمر و با ثباتی نیست. گاه با یک بخشنامه هرگونه برداشت و صادرات گونه ای صمغ یا گیاه دارویی ممنوع می‪شود و به هیچ وجه نمی توان برنامه ریزی بلند مدت و حتی کوتاه مدت داشت. در حالی که حضور در بازارهای جهانی نیازمند داشتن برنامه بلند مدت می‪باشد و قطع جریان صادرات در یک یا چند سال مساوی با از دست دادن بازار هدف و جایگزین شدن آن با صادر کنندگان از دیگر کشورهاست.
دوم آن که هیچ گونه آمار و اطلاعات متقن و قابل استنادی از میزان، محل و شیوه‪های تولید وجود ندارد و به همین علت نمی توان اطلاعات تجاری مورد نیاز کشورهای وارد کننده را تأمین کرد.
سوم آن که توجه به الگوها و سیستم‪های نوین تولید در گیاهان دارویی مورد توجه قرار نگرفته است و وجود سموم به میزان زیاد، آلودگی به فلزات سنگین و بعضا آلودگی‪های میکروبی در محصولات ایرانی سبب می‪شود بسیاری از تولیدات کشور در این زمینه قابلیت صادرات نداشته باشد و در همان تست‪های ابتدایی مردود اعلام می‪شود. در حالی که تولید گیاهان دارویی باید به صورت کاملا ارگانیک و به دور از هر گونه سم و کود صورت گیرد، این امر چندان مورد توجه مسئولان امر در وزارت جهاد کشاورزی و نتیجتا کشاورزان قرار نگرفته است.
چهارم آن که سخت گیری‪های بی مورد و مراحل اداری متعدد در صدور مجوزهای صادراتی وجود دارد و گاهی مستلزم صرف وقت یک ماهه برای اخذ یک مجوز و نیازمند مراجعه به سازمان‪های متعدد در تهران و استانها و پرداخت هزینه ‪های بسیار گزاف می‪باشد. این امر سبب شده که برداشت از منابع طبیعی و صادرات آن به مسیر قاچاق هدایت شود و نتیجتا بازارهای کشورهای جنوبی خلیج فارس، مملو از گیاهان دارویی ایرانی با قیمت بسیار پایین می‪باشد که به صورت قاچاق بهره برداری و از کشور خارج شده است. جالب آن که در سال اخیر حتی جوایز صادراتی گیاهان دارویی نیز قطع شد و همان معدود کسانی که به تجارت قانونی فکر می‪کردند نیز به صادرات غیر قانونی سوق داده شدند. مسئله دیگری که ناشی از همین امر هست، تقلبات متعدد در زمینه گیاهان دارویی و صمغ‪هاست که متاسفانه می‪رود تا وجهه کشور را در لکه دار نماید.

بازارهای هدف شما کدام کشورهاست؟
بازارهای هدف برای گیاهان دارویی و صمغ‪ها عمدتا کشورهای مشترک المنافع (CIS) و کشورهای اروپایی و شمال غرب افریقا و برخی از کشورهای عربی منطقه است و در اروپا، کشورهای آلمان، ایتالیا و فرانسه بیشتر مد نظر می‪ باشند.

به عنوان یک کارآفرین انتظار چه حمایت‪هایی را دارید؟
من ابتدا از نهادهای ذی ربط خواستار تثبیت قوانین و برنامه‪ ریزی دراز مدت هستم. مهمترین آفت حضور در بازارهای بین‪ لمللی عدم اطلاع از آینده است. وضع مقررات خلق الساعه و ممنوع و آزاد کردن‪های پیاپی، سهم ما از بازارهای جهانی را از بین می‪ برد. دوم آن که صادرات گیاهان دارویی به شکل فله در دنیا منسوخ شده است. کشورهای دیگر، محصولات ما را به صورت فله خریداری و به نام خود بسته‪ بندی می‪نمایند. نمونه مهم این وضعیت را ما در زعفران می‪ بینیم. دولت باید با حمایت‪های اعتباری از کسانی که در این عرصه توانمندی دارند، هر چه زودتر این معضل را حل نماید.

 آرشیو اخبار بازگشت
خدمات شورا
عضویت امور بانوان
گروههای کاری
آموزش و پژوهش
سازمانهای مرتبط
بخش های خبری اتاق
» اخبار داخلی
» اخبار خارجی
» مقاله
زنان کارآفرین
[آرشیو]

اخبار با فرمت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می باشد