English  
امروز پنجشنبه 14 مرداد 1400
صفحه اصلي  |  اهداف  |  تاریخچه  |  تماس با ما  |  وب سایت اتاق تهران

آگهي

فراخوان

گزارش تصویری


دیدار دبیرکل شبکه زنان کارآفرین مالزی و رییس کانون زنان بازرگان و کارآفرین ایران - 1396/08/13

کارگاه آموزشی سرمایه گذاری در بورس در پساتحریم

مراسم بزرگداشت روز زن 1394/01/19

تاريخ:  1396/12/02   زمان:  10:18
مریم نصیری خلیلی عنوان کرد
زنان کارآفرین مازندران در حصار سخت بی اعتمادی

  »
نقش مسلط کشاورزی در اقتصاد مازندران در طول تاریخ و ماهیت کارهای تعریف شده در این بخش، این فرصت را در اختیار زنان قرار داده بود تا در این زنجیره اقتصاد، نگاه جنسیتی به کار کردن را به کم رنگ ترین حالت ممکن در آورند و علاوه بر ایفای نقش مدیریت امورخانه وخانواده، نقش پررنگی هم در کارهای کشاورزی، باغداری، دامداری ، پرورش طیور و دیگر مشاغل مرتبط داشته باشند.
تحولات اقتصادی ناشی از پیشرفت تکنولوژی ودگرگونی ایجاد شده در بخش کشاورزی، ظهور صنایع به عنوان یک قطب اقتصادی جدید در کنار ضرورت نگاه به گردشگری به عنوان یک صنعت سبب شده است تا زنان مازندرانی بر ایفای نقش موثر در اقتصاد اصرار ورزیده و موفقیت کسب کنند.
با این وصف، ذهنیت مردسالارانه حاکم بر روابط جدید اقتصادی بدون توجه به جایگاه تاریخی نقش زنان در اقتصاد مازندران شبکه ای از مشکلات را بر سر راه فعالیت آنان قرار داده است که زنان کارآفرین استان ازآنها به عنوان 'هفت خوان ' نقش آفرینی اقتصادی زنان یاد می کنند.
یکی از مهم ترین خوان هایی که زنان کارآفرین در مازندران باید از آن گذر کنند تا طرح ها و ایده های خود را به مرحله اجرا برسانند ، تامین مالی ازسوی بانک ها و موسسات مالی است که به آنان به عنوان دریافت کننده وام و تسهیلات هم سنگ مردان اعتماد نمی کند.
زنان کارآفرین امروزی درمازندران ایفای نقش کارآفرینی را ازمادرانشان به ارث برده اند، مادرانی که برای تمامی فرزندان خانواده در هر سنی وظیفه ای اقتصادی از دانه دادن به جوجه تا وجین باغچه ، بافتن بقچه ، دادن غذا به حیوانات و طیور خانگی و غیره تعریف می کردند ، با زنان همسایه به صورت مشترک ترشی می ریختند و سبزی خشک می کردند و اقتصاد خودگردان کوچکی هم به نام پرورش جوجه مرغ و اردک برای خودشان داشتند ، کارهایی که هیج یک به تامین مالی نیاز نداشت و در زنجیره اقتصاد کشاورزی در دسترس بود.
زنان کارآفرین مازندران اما امروز طرح ها و ایده های بزرگ تری برای تمامی بخش های اقتصادی فعال استان از کشاورزی گرفته تا دامداری و گردشگری و دیگر امور خدماتی و تولیدی دارند و به اجرا در آوردن هر یک از این ایده ها هم نیازمند تامین مالی است ، وظیفه ای که در اقتصاد مدرن بر عهده بانک ها و موسسات مالی گذاشته شده است و با قرض و دستی گرفتن از در و همسایه و فامیل و خویشاوند میسر نخواهد شد.
براساس آمارهای رسمی ، مازندران حدود سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد که حدود نیمی از آن را زنان تشکیل می دهند .
** قوانین و مقررات در سیطره نگاه جنسیتی
مدیرعامل کانون زنان بازرگان مازندران با تائید بی اعتمادی بانک ها و موسسات مالی به زنان در مقایسه با مردان گفت : متاسفانه با وجود این که قوانین و مقررات برای دریافت تسهیلات بانکی زن و مرد نمی شناسد ولی عمدتا دربانک ها به زنان کار آفرین اعتماد نمی کنند و با دلایل و بهانه های مختلف آنها را از سر خود باز می کنند.
مریم نصیری خلیلی افزود : در حوزه کسب و کار مشکلات برای زنان و مردان یکسان است و زنان فعال اقتصادی در بحث دارایی و ارزش افزوده دوشادوش مردان در چرخه اقتصادی درگیرند.
وی بیان کرد : زنان فعال اقتصادی در حوزه مسایل قانونی به دلیل کلی بودن این مباحث و شمول آن برای همه اعتراضی ندارند ، اما در زمینه عرضه تسهیلات ، همیشه مردان در اولویت قرار می گیرند و زنان با مشکلات فراوانی می توانند موفق شوند و این روند موجب دلسردی و ناامیدی بسیاری از زنان کارآفرین شده است.
عضو هیات مدیره کانون زنان بازرگان ایران گفت : نگاه مردسالارانه نه تنها در خانواده ها بلکه در بانک ها که باید مطیع قانون باشند به شدت در جریان است و بهانه های مختلف از جمله مقرون به صرفه نبودن طرح کار آفرینی از حربه های بانک ها و کارشناسان بانکی برای ندادن تسهیلات به زنان کارآفرین است، در حالی که برای آقایان این موانع وجود ندارد و آنها به راحتی تسهیلات تولید یا کار آفرینی دریافت می کنند.
نصیری افزود : بانوان فعال اقتصادی در تامین منابع مالی و وثیقه گذاری در بانک ها نیز محدودیت دارند و تسهیلات صندوق کارآفرینی امید نیز که از سوی دولت برای حمایت های مالی در نظر گرفته شده ، ویژه زنان آسیب دیده و آسیب پذیر است و شامل زنان کار آفرین نمی شود.
وی ادامه داد : تعریف بسته های حمایتی و تشویقی ویژه زنان کارآفرین مطالبه جدی این قشر است چرا که این تسهیلات در حال حاضر ویژه بانوان فعال اقتصادی وجود ندارد.
وی به عضویت 2 هزار بانوی فعال اقتصادی و زنان صنعتگر دارای کارت عضویت در 17 شعبه کانون زنان بازرگان در سراسر کشور اشاره کرد و خواستار حمایت جدی از این قشر شد.
منبع:ایرنا

 آرشیو اخبار بازگشت
خدمات شورا
عضویت امور بانوان
گروههای کاری
آموزش و پژوهش
سازمانهای مرتبط
بخش های خبری اتاق
» اخبار داخلی
» اخبار خارجی
» مقاله
زنان کارآفرین
[آرشیو]

اخبار با فرمت

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می باشد