معرفی اتاق بازرگانی بین الملل:
اتاق بازرگانی بین‌المللی(ICC) از بدو تأسیس خود در سال ۱۹۱۹ تاکنون به عنوان تنها نماینده بخش خصوصی در جهان، نقش منحصر بفردی در زمینه تسریع و تسهیل مراودات تجاری در سطح بین‌المللی، از طریق تلاش در استانداردسازی سیاست‌ها و مقررات - از جمله اینکوترمز و مقررات بانکداری بین‌المللی مانند اعتبارات اسنادی، ضمانت‌نامه‌ها و ... ، همچنین اداره بزرگترین مرکز داوری تجاری بین‌المللی ایفا نموده است. ICC علاوه بر تدوین و پیشنهاد سیاست‌های مبتنی بر رقابت و ضابطه‌مند کردن مبادلات از طریق مقررات، نقش مهمی در ایجاد ارتباط بین بازرگانان و کارآفرینان صنعتی و معدنی در سراسر جهان دارد و زمینه ارتباط گسترده‌تر تشکل‌های کارفرمایی در جهان را فراهم می‌آورد. این اتاق در سال‌های اخیر ارتباط گسترده‌ای را با اتاق‌های بازرگانی جهان از یک طرف و با سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی(WTO) و سازمان توسعه و همکاری اقتصادیOECD)) از طرف دیگر به وجود آورده است و در نشست‌های سران کشورهای گروه۸(G۸) و گروه۲۰(G۲۰) مشارکت فعال دارد.
کمیته‌های ملی
ICC از طریق تشکیل کمیته‌های ملی، فعالیت خود را در بیش از ۹۰ کشور جهان گسترش داده است که در کشورما، کمیته ایرانیICC عهده‌دار این مسئولیت می‌باشد. در کشورهایی که کمیته ملی وجود ندارد، سازمان‌ها یا شرکت‌هایی مثل اتاق‌های بازرگانی یا انجمن‌های صنعتی می‌توانند مستقیماً به عضویت درآیند. در حال حاضر، اعضای۳۴ کشور به طور مستقیم عضو ICC هستند. ICC از طریق شبکه کمیته‌های ملی با دولت‌های محلی ارتباط برقرار می‌کند.
شورا و دبیرخانه بین‌المللی
هیئت عالی راهبریICC یک شورای جهانی است که از نمایندگان کمیته‌های ملی تشکیل شده است که اعضای هیئت رئیسهICC را برای مدت۲سال تعیین می‌کند و بالاترین رکن ICC در تصویب فعالیت‌های آن است. دبیرخانه بین‌المللیICC که در پاریس مستقر است برنامه‌های کاری را تأیید و پس از تصویب شورای جهانی به مورد اجرا می‌گذارد. این دبیرخانه توسط دبیرکل و زیر نظر هیئت رئیسه اداره می‌شود. انتخاب دبیرکل با پیشنهاد هیئت رئیسه و از سوی شورای جهانی صورت می‌پذیرد.
معرفی كميته ايراني اتاق بازرگاني بين‌المللي :
كميته ايراني اتاق بازرگاني بين‌المللي در سال ۱۳۴۲ تأسيس شد كه پس از انقلاب با چند سال وقفه روبرو گشت، در سال ۱۳۶۴ بنا به توصيه دولت و تلاش اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران،‌ دوره جديد فعاليت خود را آغاز كرد.
كميته ايراني ICC در راستاي توسعه اقتصادي، گسترش تجارت و سرمايه‌گذاري در كشور در زمينه‌هاي زير فعاليت مي‌كند:
- تسهيل مبادلات و فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي بين‌المللي بر اساس اصول اقتصاد بازار و از طريق تدوين مقررات و عرف‌هاي تجاري، ارائه سياست‌ها و راه‌حل‌هاي بازرگاني و كمك به حل اختلافات از طريق داوري و ساير روش‌هاي حل اختلاف.
- ايجاد هماهنگي در روابط اقتصادي بين‌المللي در كليه بخش‌هاي اقتصادي از جمله صنعت، معدن، تجارت، خدمات و سرمايه‌گذاري .
- مشاركت با كميته‌هاي ملي كشورهاي عضو ICC براي نيل به رشد و توسعه اقتصادي و دستيابي به صلح و برقراري روابط منصفانه بر پايه احترام و منافع متقابل بين طرفين معامله از طريق توسعه و تقويت همكاري در كسب و كار و جلب مشاركت سازمان‌هايي كه در اين زمينه فعاليت مي‌نمايند.
- حضور مستمر و مؤثر در جلسات شوراي جهاني (Council) و مديران دائمي (Permanent Heads) در ICC به منظور ايجاد هماهنگي در فعاليت‌هاي ICC با كميته‌هاي ملي كشورهاي عضو و برقراري روابط متقابل با آنان، به خصوص كميته‌هاي ملي واقع در محدوده جغرافيايي مرتبط.
- ايجاد تسهيلات جهت حضور مؤثر اعضا در كليه فعاليت‌هاي ICC در نقاط مختلف جهان به خصوص كميسيون‌هاي تخصصي آن براي انتقال ديدگاه‌هاي جامعه كسب و كار ايراني و انتقال اطلاعات و تجربيات ICC و نيز كميته‌هاي ملي ساير كشورها به كميته ايراني ICC و اعضاي آن.
- تلاش مستمر براي تبادل اطلاعات بين دبيرخانه كميته ايراني ICC با دبيرخانه مركزي ICC در پاريس، بين كميته ايراني ICC و كميته‌هاي ملي کشورهای مورد توجه و هدف جامعه کسب و کار ایران به خصوص کمیته‌های ملی در مناطق جغرافيايي مرتبط و همچنين بين دبيرخانه كميته ايراني ICC و اعضاي آن جهت كمك به توسعه و ترويج فعاليت‌هاي اقتصادي بين‌المللي كشور.
- ترجمه و انتشار كتب ICC و كتب و اسناد مرتبط و ترويج آنان.
- تشريح، آموزش و ترويج بكارگيري مقررات ICC و فرم‌هاي قراردادي مورد تأييد ICC در مبادلات بين‌المللي كشور و نيز ترويج داوري و ساير روش‌هاي حل اختلافات و دعاوي تجاري.
- تعريف پروژه‌هاي مشترك آموزشي، كاربردي و تحقيقاتي با كميته‌هاي ملي كشورهاي عضو به خصوص كميته‌هاي ملي واقع در محدوده جغرافيايي مرتبط.
- هماهنگي و همكاري و تبادل نظر با اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران
جهت تماس با نماینده کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید
شماره تماس: 88728077