روسای کمیسیون‌های کسب‌وکار و صنعت و معدن اتاق تهران در دومین سمینار صنعت خودرو و قطعه‌سازی در ژاپن

تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران برای شرکت‌های ژاپنی

تاريخ 1395/03/08 ساعت 17:41

دومین سمینار خودرو و صنایع قطعه سازي درسفارت ایران در ژاپن برگزار شد. در این سمینار که با استقبال چشمگیر شرکت‌های ژاپنی رو به رو شده بود، محمدرضا نجفی‌منش، رییس کمیسیون‌ تسهیل کسب‌و‌کار و مهدی پورقاضی، رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران به نمایندگی از بخش خصوصی کشور حضور داشتند.

به گزارش سایت اتاق تهران در این سمینار بيش از ٧٥ شركت‌كننده ژاپني از حدود ٤٥ شركت مختلف همچون میتسویی، سوجیتز، سومیتومو، ایتاچو، نهادهای دولتی سیاستگذار و اجرایی مانند سازمان تجارت خارجی ژاپن (JETRO)، بنگاه‌های ذی‌نفوذ اقتصادی و رسانه‌ای مانند نيکی بیزینس، انجمن قطعه‌سازي ژاپن  JAPIA، شركت‌هاي خودروساز و قطعه‌ساز مانند یازاکی، میتسوبیشی، یاماها، سوزوکی و تویوتا سوشو حضور موثري در اين سمينار داشتند.

این سمینار با سخنان رضا نظرآهاري، سفير ايران در ژاپن، در رابطه با روابط كنوني ايران و ژاپن در ابعاد مختلف اقتصادي و سياسي آغاز شد. نظرآهاری با اشاره به تحولات مثبت در روابط دو کشور، جزئيات موافقت‌نامه ایران و ژاپن برای حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری و ایجاد یک سازوکار تامین مالی (خط اعتباری) ١٠ميليارد دلاري که تضمين‌كننده سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني در ايران است را تشریح کرد.


موافقت‌نامه تامین مالی10 میلیارد دلاری میان وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران، وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن(METI) ، بانک همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JBIC) و موسسه بیمه صادرات ژاپن (NEXI) در جریان دیدار علی طيب‌نيا از این کشور به امضا رسیده بود.

در ادامه این مراسم، پانل تخصصی سرمايه‌گذاري در ايران برگزار شد که مهدی پورقاضی، رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران طی سخنانی، شرايط اقتصادي ايران و مزاياي ايران جهت سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني را براي شركت‌كنندگان تشريح کرد. او ضمن برشمردن مزايا و فرصت‌هاي سرمایه‌گذاری در ایران، از اتاق بازرگاني به عنوان نماينده بخش خصوصي و يك مرجع مطمئن براي مشاوره سرمايه‌گذاري نام برد. در اين پنل همچنين تسهيلات و معافيت‌هاي مالياتي در سرمايه‌گذاري و به طور خاص مزيت‌هاي سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني در خودروسازی و قطعه‌سازي ایران براي مخاطبان ژاپني تشريح شد.


محمدرضا نجفي‌منش، رییس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران در پانل تخصصی صنایع قطعه‌سازی و خودرو، تصوير كاملي از وضعيت كنوني این صنایع، مشكلات و نيازها و برنامه‌هاي آتي آن ارائه کرد. او همچنین مدل‌هاي مشاركت و سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این صنعت را تشريح كرد.

توافق برای امضای تفاهم‌نامه در زمان حضور نخست‌وزیر ژاپن در تهان
محمدرضا نجفی‌منش در رابطه با دستاوردهای این سمینار به روابط عمومی اتاق تهران گفت: در پایان این نشست به موافقت اوليه میان انجمن قطعه‌سازي ايران IAPMA و انجمن قطعه‌سازي ژاپن براي امضاي تفاهمنامه همكاري درموارد مختلف فني، كيفيت و تكنولوژيکی دست یافتیم. این ماموریت به من محول شده بود که مقدمات تهيه تفاهنامه را فراهم کنم تا اين تفاهمنامه در زمان سفر آقاي آبه به ايران بين دو انجمن امضا شود. او افزود: در این مراسم همچنین گفت‌وگوهایی میان نمایندگان اتاق بازرگاني تهران و نيكي بيزنس براي تبادل اطلاعات اقتصادي و بازرگاني و تسهيل ارتباطات بخش خصوصي ايران با شركت‌هاي ژاپني انجام گرفت. در عین حال، براي تعميق همكاري‌ها میان جترو و اتاق بازرگاني و انجمن قطعه‌سازي ايران، مذاکراتی صورت گرفت.

نجفی‌منش ادامه داد: یکی از مزیت‌های برگزاری این گردهمایی آن بود که شركت‌هاي ژاپني با توان بخش خصوصي آشنا شدند و در اين رابطه اهميت و نقش اتاق بازرگاني ايران براي تسهيل ارتباطات براي شركت‌هاي ژاپني تشريح شد.
رییس کمیسیون تسهیل کسب‌و‌کار اتاق تهران افزود: این گونه به نظر می‌رسد که شركت‌هاي ژاپني به اطلاعات جزیی‌تر و بیشتری از رويه‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران و همچنين قطعه‌سازي و خودروسازی در ایران نیاز دارند و به همین سبب لازم است، اطلاع‌رساني‌های گسترده‌تری صورت گیرد، سمينارهاي بيشتري در آينده با حضور بازرگانان ايراني و ژاپنی برگزار شود و همچنین تبادل هیات‌های تجاری میان دو کشور انجام گیرد.

 در ادامه سفر هیات ایرانی به ژاپن، با شرکت‌های سومیتومو و میتسویی مذاکراتی در زمینه همکاری انجام پذیرفت و همچنین فعالان اقتصادی ایرانی از کارخانه سوزوکی یکی از تولیدکنندگان بزرگ خودرو بازدید کردند. و مقرر شد، با همکاری سفارت ایران در ژاپن مواردی که مورد توافق قرار گرفته است، پیگیری شود.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر