روسای کمیسیون‌های کسب‌وکار و صنعت و معدن اتاق تهران در دومین سمینار صنعت خودرو و قطعه‌سازی در ژاپن

تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران برای شرکت‌های ژاپنی

تاريخ 1395/03/08 ساعت 17:41

دومین سمینار خودرو و صنایع قطعه سازي درسفارت ایران در ژاپن برگزار شد. در این سمینار که با استقبال چشمگیر شرکت‌های ژاپنی رو به رو شده بود، محمدرضا نجفی‌منش، رییس کمیسیون‌ تسهیل کسب‌و‌کار و مهدی پورقاضی، رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران به نمایندگی از بخش خصوصی کشور حضور داشتند.

به گزارش سایت اتاق تهران در این سمینار بيش از ٧٥ شركت‌كننده ژاپني از حدود ٤٥ شركت مختلف همچون میتسویی، سوجیتز، سومیتومو، ایتاچو، نهادهای دولتی سیاستگذار و اجرایی مانند سازمان تجارت خارجی ژاپن (JETRO)، بنگاه‌های ذی‌نفوذ اقتصادی و رسانه‌ای مانند نيکی بیزینس، انجمن قطعه‌سازي ژاپن  JAPIA، شركت‌هاي خودروساز و قطعه‌ساز مانند یازاکی، میتسوبیشی، یاماها، سوزوکی و تویوتا سوشو حضور موثري در اين سمينار داشتند.

این سمینار با سخنان رضا نظرآهاري، سفير ايران در ژاپن، در رابطه با روابط كنوني ايران و ژاپن در ابعاد مختلف اقتصادي و سياسي آغاز شد. نظرآهاری با اشاره به تحولات مثبت در روابط دو کشور، جزئيات موافقت‌نامه ایران و ژاپن برای حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری و ایجاد یک سازوکار تامین مالی (خط اعتباری) ١٠ميليارد دلاري که تضمين‌كننده سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني در ايران است را تشریح کرد.


موافقت‌نامه تامین مالی10 میلیارد دلاری میان وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران، وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن(METI) ، بانک همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JBIC) و موسسه بیمه صادرات ژاپن (NEXI) در جریان دیدار علی طيب‌نيا از این کشور به امضا رسیده بود.

در ادامه این مراسم، پانل تخصصی سرمايه‌گذاري در ايران برگزار شد که مهدی پورقاضی، رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران طی سخنانی، شرايط اقتصادي ايران و مزاياي ايران جهت سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني را براي شركت‌كنندگان تشريح کرد. او ضمن برشمردن مزايا و فرصت‌هاي سرمایه‌گذاری در ایران، از اتاق بازرگاني به عنوان نماينده بخش خصوصي و يك مرجع مطمئن براي مشاوره سرمايه‌گذاري نام برد. در اين پنل همچنين تسهيلات و معافيت‌هاي مالياتي در سرمايه‌گذاري و به طور خاص مزيت‌هاي سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني در خودروسازی و قطعه‌سازي ایران براي مخاطبان ژاپني تشريح شد.


محمدرضا نجفي‌منش، رییس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران در پانل تخصصی صنایع قطعه‌سازی و خودرو، تصوير كاملي از وضعيت كنوني این صنایع، مشكلات و نيازها و برنامه‌هاي آتي آن ارائه کرد. او همچنین مدل‌هاي مشاركت و سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ژاپني و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این صنعت را تشريح كرد.

توافق برای امضای تفاهم‌نامه در زمان حضور نخست‌وزیر ژاپن در تهان
محمدرضا نجفی‌منش در رابطه با دستاوردهای این سمینار به روابط عمومی اتاق تهران گفت: در پایان این نشست به موافقت اوليه میان انجمن قطعه‌سازي ايران IAPMA و انجمن قطعه‌سازي