در بیست‌ویکمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مطرح شد

ضرورت تعامل بیشتر دولت و بخش خصوصی در حوزه بهداشت و درمان

تاريخ 1395/06/08 ساعت 12:02

بیست‌ویکمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در حالی برگزار شد که این جلسه تحت تاثیر حضور چندی قبل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اتاق تهران و سخنان در حضور هیات نمایندگان اتاق تهران قرار داشت.

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، محمود نجفی‌عرب با اشاره به حضور وزیر بهداشت در جمع فعالان اقتصادی اتاق تهران، گفت: در نشست اخیر هیات نمایندگان که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، موضوع تاسیس هلدینگ آوا سلامت توسط هیات امنای ارزی در معالجه بیماران مطرح شد که وزیر بهداشت در این خصوص اعلام کرد که با توجه به اینکه وزارت بهداشت خود مصرف‌کننده است لذا در راستای کاهش قیمت تمام شده کالاهای مورد نیاز خود، تاکنون 9 شرکت تاسیس کرده است.


رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در این جلسه را حضور موسسات شبه‌دولتی در بخش‌های مختلف تولید و تجارت دارو، بیان کرد و افزود: مطالبات شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها از بیمه‌ها و وزارت بهداشت و مشکلات ناشی از دیرکرد پرداخت معوقات وزارت بهداشت به بخش خصوصی از دیگر مباحثی بود که نمایندگان بخش‌ خصوصی با وزیر بهداشت در میان گذاشته و خواستار رسیدگی به آن شدند. به گفته نجفی‌ عرب، یکی دیگر از دغدغه‌های فعالان اقتصادی حوزه درمان و سلامت، مشکلات ناشی از مالیات بر ارزش افزوده است که در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با وزیر بهداشت، مطرح شد و وی نیز قول مساعد برای تعامل با وزارت امور اقتصادی و دارایی و حل این مشکل را مطرح کردند.


رییس کمیسیون اقتصاد سلامت همچنین، درخواست حضور و مشارکت بیشتر بخش‌خصوص در طرح تحول سلامت را از دیگر مطالبات فعالان اقتصادی در نشست با وزیر بهداشت عنوان کرد و در عین حال یادآور شد که برخی گلایه‌ها از عملکرد وزارت بهداشت نیز مطرح شد از جمله آنکه، تولید پلاسما همچنان در انحصار وزارت بهداشت است و مرکز تولید این محصول نیز توسط سازمان انتقال خون ایجاد شده است. در ادامه این جلسه، مهران بادامچی نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون هیات امنای ارزی به ویژه موضوع معافیت‌های این هیات، به تاسیس شرکت تبسم با مشارکت هیات امنای ارزی و شرکت مپنا در راستای تامین تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد.

ضرورت حضور نمایندگان تشکل‌ها در کمیته قیمت‌گذاری دارو
در ادامه نیز، نمایندگان برخی از تشکل‌های حوزه بهداشت و درمان به بیان مشکلات این حوزه پرداختند. از جمله آنکه، فعالان این بخش بر ضرورت تدوین قانون ساخت ایران در راستای جلوگیری از تقلب، تاکید کردند.  برخی از اعضای تشکل‌ها نیز بر عدم ضرورت قیمت‌گذاری روی محصولاتی که ظرفیت صادراتی بالا دارند، تاکید و صرفا قیمت‌گذاری روی محصولات استراتژیک را پیشنهاد کردند. تاکید بر حضور نمایندگان تشکل‌ها در کمیته قیمت‌گذاری دارو و نیز ضرورت استفاده از فناوری‌های جدید در راستای افزایش سرعت ارائه خدمات و کاهش قیمت تمام شده از دیگر مطالبات فعالان این بخش بود.  در ادامه این نشست مباحث مطرح شده، پیشنهاد بازنگری در قراردادهای دانشگاه‌ها با بخش‌خصوصی در حوزه درمان نیز ارائه شد و نمایندگان تشکل‌ها از اتاق تهران خواستند در تهیه پیش‌نویس قراردادها با اعمال منافع کلیه ذی‌نفعان و ارائه آن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این مشکل را برطرف کند.
تهیه بسته حمایتی وزارت بهداشت برای صادرکنندگان تجهیزات پزشکی از دیگر مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.


در ادامه نشست محمود بیگلر مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، ضمن تاکید بر اینکه در آغاز اجرایی شدن طرح تحول سلامت، موضوع قیمت‌گذاری بهترین دستاورد آن بوده، به تهیه دستور‌العملی در این سازمان اشاره کرد که بر اساس آن قیمت‌گذاری کالاها توسط انجمن‌های تخصصی این بخش صورت می‌گیرد. وی البته تصریح کرد که این موضوع شامل کالاهای استراتژیک نمی‌شود چرا که تهیه فهرست این کالاها در عهده وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.


اختصاص 4 درصد از درآمد بیمارستان‌ها برای تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز و بررسی این موضوع در جلسات آتی هیات امنای ارزی و همچنین پرداخت 8 درصد از مبلغ مطالبات جدید شرکت‌ها که در سال 1395 اعلام شده، توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان دیرکرد پرداخت مطالبات، از دیگر مباحث مطرح شده از سوی مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو بود.  

پیشنهادات اتاق تهران در خصوص حمایت از صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ارائه می‌شود
در انتهای بیست و یکمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، رییس کمیسیون به جمع‌بندی موارد مطرح شده و نیز مصوبات این نشست پرداخت. محمود نجفی عرب تصریح کرد که به منظور اصلاح نظام تعرفه‌ای جلسات مشترکی با حضور کارشناس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماینده سازمان غذا و دارو و نیز نماینده تشکل‌های حوزه بهداشت و درمان برگزار می‌شود.


همچنین مقرر شد موضوع حضور نمایندگان تشکل‌ها در کمیته قیمت‌گذاری و شیوه قیمت‌گذاری در بخش دارو و تجهیزات پزشکی نیز مقرر شد از سوی کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. رسیدگی به موضوع تشکیل شرکت آوا سلامت از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز واگذاری سهام برخی از شرکت‌ها به دلیل مشکلات مالی به شبه‌دولتی‌ها، از دیگر مصوبات این کمیسیون بود. همچنین مقرر شد تا، پیشنهادات کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در خصوص بسته حمایتی وزارت بهداشت برای صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به این وزارتخانه ارائه شود.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر