سید بهادر احرامیان در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران نرخ ارز در بودجه را تحلیل کرد

تعیین قیمت نرخ ارز به اختلاف تورم دو کشور برمی گردد

تاريخ 1395/09/14 ساعت 13:43

 دولت لایحه بودجه 96 را امروز تقدیم مجلس کرد. لایحه ای که در آن اعداد مختلفی با نقطه نظرها و نقدهای متفاوتی وجود دارد. در این لایحه دولت قیمت 3300 تومانی را برای نرخ دلار در نظر گرفته است. نرخی که البته به گفته بیشتر فعالان اقتصادی آنچنان مطلوب نیست و تغییرات زیادی در اقتصادی و فعالیت آنها ایجاد نخواهد کرد.

سید بهادر احرامیان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفتگو با سایت خبری اتاق اعلام کرد: از نظر اقتصادی ثابت شده است که بزرگترین عامل برای تعیین نرخ ارز، اختلاف نرخ تورم دو کشور است. یعنی برای تعیین نرخ دلار در درازمدت، باید اختلاف تورم ایران و امریکا را سنجید. بررسی این دو شاخص است که نرخ واقعی دلار در کشور را تعیین می کند.

به گفته احرامیان تا به امروز اختلاف تورم بیش از 50 درصدی داشتیم ولی نرخ دلار در ایران به هیچ وجه با این اختلاف تعدیل نشده است. او ادامه داد: به این ترتیب زمانی که برای تعیین نرخ ارز به این مساله توجه نشود، طبیعتا نرخ ارز در کشور مانند فنری فشرده می شود و دیر یا زود این فنر در خواهد رفت و قیمت افزایش پیدا می کند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تاکید کرد: نرخ دلار در کشور باید متناسب با نرخ تورمی که وجود دارد تعدیل شود. به هرحال باید به این قضیه توجه شود. این نوسانات اخیر نرخ ارز هم مقداری به این مشکل برمی گردد. البته در کوتاه مدت پارامترهای سیاسی هم مطرح بودند، پارامترهایی مانند انتخابات امریکا. همچنین جلسه اوپک هم که برگزار شد نوساناتی را ایجاد کرد. اما در نهایت این جلسه به نفع ایران و قیمت نفت تمام شد. کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی می توانست فشاری روی منابع کشور وارد کند.

با این حال احرامیان معتقد است اگر در سال آینده قیمت دلار با مصوب در بودجه تفاوت زیادی داشته باشد، می توان آن را با متممی در مجلس تعدیل کرد. به هرحال چگونگی تغییرات درآمد های نفتی، تولید کم و زیاد و تغییر درآمدها از ناحیه قیمت اثرگذار است. همه این موارد در میزان فروش نفت و درآمد دولت تاثیر دارد.  او همچنین اضافه کرد: در این میان باید توجه کرد که در چند روز اخیر قیمت دلار امریکا در بازارهای جهانی حدود 5 درصد قوی شده است. همین تغییر هم اگر بخوهد در داخل کشور تعدیل شود حدود 200 تومان می شود.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر