20 نکته اقتصادی که رئیس جمهور در مجمع سالیانه بانک مرکزی گفت:

۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۲ هزار و ۸۰۰ بنگاه کوچک و متوسط پرداخت شده

تاريخ 1395/12/09 ساعت 12:20

بانک ها بدهی بالا می آورند و به بانک مرکزی فشار وارد می کنند فشار به بانک مرکزی یعنی فشار به پایه پولی؛ ممکن است کسی فکر کند اگر بانک من توانست پول بیشتری جذب کند نشانه موفقیت من است اما گاهی انسان تشنه، آب شور می خورد در حالی که نمی داند آب شور تشنگی را زیاد می کند. اگر سود بانکی افزایش پیدا کند اولین ضرر کننده آن خود بانک ها هستند، انجماد دارایی های بانک ها که امروز می بینیم به خاطر استفاده از همان آب شور است.

رئیس جمهور ساعتی قبل با حضور در ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد علاوه بر رونمایی از اسکناس جدید 10 هزار تومانی در مجمع سالیانه بانک مرکزی حاضر شد و گزارش از شرایط اقتصادی کشور و اقدامات دولت ارائه داد:

1- اگر اقتصاد ما بخواهد رونق بیابد از رونق بانک ها آغاز می شود.

2- بانک های کشور بی تردید همان رگ هایی هستند که از لحاظ مالی و پولی خون را از منابع مالی کشور یعنی قلب به سراسر کشور و بخش های اقتصادی و جسم فعال در زمینه اقتصادی می رسانند. اگر یک جایی از این رگ ها اشکال پیدا کرده و نتواند خون رسانی کافی انجام دهد بدون تردید بدن دچار مشکل می شود.

3- بانک های ما رسالت سنگینی بر دوش دارند اگر اقتصاد ما بخواهد رونق بیابد از رونق بانک ها آغاز می شود. اگر بانک های ما نتوانند به اندازه کافی در زمینه مسائل پولی و مالی فعال باشند تحرک بخش اقتصاد ما هم پاین خواهد آمد.

4- برخی مشکلات به بیرون و برخی مشکلات به درون بانک ها مربوط است گاهی روابط تجاری دچار اختلاف می شود، شرایط تحریم به کشور اعمال می شود و ودجه دچار اختلال می شود که در این شرایط از بیرون مشکلات به سراغ بانک ها می آید. ممکن است یک بانک برنامه ریزی و گزینش درست انجام داده اما فشار بیرونی باعث شده که بانک قادر نباشد به شرایطی که برنامه ریزی کرده بود حرکت داشته باشد.

5- گاهی مشکلات از درون بانک است، بانک ها گاهی تسهیلات را بیش از توان پرداخت کرده و خود را به منابع بانک مرکزی متکی می کنند، سودهایشان شفاف نیست و اینها مشکلات داخل بانک هاست. اما اگر مشکلات بیرون و داخل بانک ها با هم وجود داشت کار سخت می شود.

6- اولین قدم ما در دولت ایجاد یک ثبات آن هم پایدار در بازار های مالی و پولی بود . بی ثباتی خیلی مشکلات را به دنبال دارد. برگردید به ۹ مهر سال ۹۱ و بعد به  ۱۰ مهر بروید ببین وضع ارز چطور است ۶۲۵ تومان ثیمت ارز بالا می رود. در ۱۲ مهر دوباره ۲۰۰ تومن بالا می رود یعنی در عرض ۳ روز ۸۲۵ تومان قیمت ارز بالا می رود. وقتی بی ثباتی هست که در عرض ۲۴ ساعت قیمت ارز ۲۰ درصد افزایش می یابد همه دچار سرگیجه می شوند.

7- چگونه می‌توان سرمایه‌گذاری کرد و چطور با دنیا می‌توان معامله کرد؟ به یکباره شما می‌بینید که ما ۱۰۰ سال به عقب برگشته‌ایم. تمام تعاملات ما با دنیا از طریق بانکی بود و به یکباره ما به دنبال صرافی رفتیم؛ یعنی برمی‌گردیم به زمان قاجار.

8- کار به جایی رسید که یکی از آدم‌های معروف بانکی و اقتصادی که نمی‌توانم اسم او را بگویم، در خلال مذاکرات برجام پیامی داد و به من گفت که فلانی مذاکره‌کنندگان به تو گزارش دیگری ندهند، اگر همه چیز در برجام حل بشود، سوئیفت محال است حل شود.

9- من فکر می‌کنم بزرگترین موفقیت دولت، بازگشت ثبات و آرامش به بازارها بود. عده‌ای می‌گویند بزرگترین دستاورد دولت، تعامل با جهان بود، برخی معتقدند بزرگترین موفقیت ما در مسئله سلامت است و عده‌ای هم از اهتمام دولت به محیط‌زیست سخن به میان می‌آورند.

10- ما امروز شاهد یک تورم تک رقمی همراه با رشد هستیم و همانطور که رئیس کل محترم بانک مرکزی هم اشاره کردند، تا پایان امسال هم تورم ما تک رقمی خواهد بود و اینکه در یک سالی هم تورم تک رقمی باشد و هم رشد اقتصادی داشته باشیم، در تاریخ بعد از انقلاب این اولین مرتبه است که چنین چیزی می‌شود، چرا که گاهی رشد داشتیم و تورم دچار مشکل بوده و گاهی هم برعکس آن.

11- ما حتماً یک رشد اقتصادی خوبی را تا پایان سال خواهیم داشت که حالا شاید ۶ یا ۷ درصد باشد، اما همه پیش‌بینی‌های ما بر مبنای بالای ۶ درصد تا پایان سال خواهد بود و در ۶ ماهه اول امسال شما دیدید که ۷.۴ درصد رشد اقتصادی داشتیم و تا پایان سال هم نهایتاً روشن خواهد شد که به چه میزان رشد خواهیم داشت.

12- یک ماهی است که وضعیت ارز تلاطم بی‌جهتی را پیدا کرده است که آقای سیف استدلال‌هایی دارند و این مسئله را به گردن اربعین و سال جدید مسیحی و این‌طور مسائل می‌اندازند که البته ما هنوز قبول نکرده‌ایم، چرا که اربعین همیشه خیر و برکت است، سال جدید مسیحی هم به همین ترتیب و بعید می‌دانم که چنین چیزی باشد. ولی به هر حال به استثنای یک مراسم کوتاه مدتی که دامن بازار ارز را گرفت که البته باید آن را هم بررسی کنیم و ببینیم که چه بود. در مجموع ما یک آرامش خوبی در بازار ارز طی سه سال و نیم گذشته داشتیم.

13- من در جلسه قبلی پرسیدم که تورم ارز پارسال نسبت به امسال چقدر بوده گفتند ۵.۲ درصد بوده یعنی در طول یک سال گذشته که این را اگر بر مبنای دلار بخواهیم حساب کنیم و یک ایرادی هم بانک مرکزی همیشه دارد که می گوییم محاسبه بر مبنای دلار صحیح نیست.

14- معیار ما در بازار باید یورو باشد از سال ۹۲ تا امسال وقتی قیمت یورو را محاسبه می کنیم می بینیم کاهش پیدا کرده است به من گفته اند ۸ درصد قیمت یورو نسبت به سال ۹۲ کاهش داشته است. اگر با دلار هم حساب کنیم دلار ۲۴ درصد افزایش قیمت داشته و بر اساس ارزش ریالی بیشترین افزایش قیمت دلار ۲۱.۷ درصد بوده است.

15- شروع رونق اقتصادی شکست رکود و حرکت به سمت رشد اقتصادی از اولویت های ماست. من از اول دوره ریاست جمهوری به چند مساله حساسیت داشتم؛ تورم، قیمت ارز و رشد اقتصادی و معتقدم اگر این شاخص ها درست حرکت کند خود به خود اقتصاد درست حرکت خواهد کرد.

16- ما در صادرات غیرنفتی در سال گذشته برای تمام سال های ایران حتی سال های قبل از انقلاب هم رکورد زدیم. بانک مرکزی تلاش کرده که انضباط مالی به وجود آمده و ما به سمت تورم قابل قبولی حرکت کنیم، معنی ندارد در این شرایط جهانی تورم ما دو رقمی باشد مگر چند کشور در دنیا تورم دو رقمی دارند؟

17- بانک ها بدهی بالا می آورند و به بانک مرکزی فشار وارد می کنند فشار به بانک مرکزی یعنی فشار به پایه پولی؛ ممکن است کسی فکر کند اگر بانک من توانست پول بیشتری جذب کند نشانه موفقیت من است اما گاهی انسان تشنه، آب شور می خورد در حالی که نمی داند آب شور تشنگی را زیاد می کند. اگر سود بانکی افزایش پیدا کند اولین ضرر کننده آن خود بانک ها هستند، انجماد دارایی های بانک ها که امروز می بینیم به خاطر استفاده از همان آب شور است.

18- خوشحالیم که امسال تسهیلات بانک ها به بخش اقتصادی به خصوص برای سرمایه در گردش نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته است؛ ۴۳ درصد تسهیلات ما نسبت به سال گذشته رشد داشته و از این میزان ۶۲ درصد برای سرمایه در گردش هزینه شده است که این رقم نیز قابل قبول است.

19- ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ۲۲ هزار و ۸۰۰ بنگاه کوچک و متوسط پرداخت شده است.

20- وقتی می خواهیم بخش های اقتصادی راه بیفتد بانک ها باید به میدان بیایند این شکوفایی با آمدن بانک ها انجام می شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر