در سی‌ویکمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران عنوان شد

برنامه بخش خصوصی برای اصلاح یک قانون 60 ساله

تاريخ 1396/03/13 ساعت 09:41

 اعضای کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در سی و یکمین نشست این کمیسیون، برنامه‌های کمیسیون برای سال جاری را مرور کردند. بحث بر سر برنامه‌های این کمیسیون در جلسات قبلی نیز روی میز فعالان اقتصادی در حوزه سلامت قرار داشت و این بار، چند موضوع جدید برای بررسی و پیگیری‌های بیشتر در نشست‌های سال جاری به آن اضافه شد.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت در تشریح اهداف و برنامه‌های مدون این کمیسیون در سال 96، با بیان اینکه بررسی اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده جزو سیاست‌های کمیسیون در این سال است، افزود: طی سال گذشته و با حضور اعضای کمیسیون، به نقد لایحه اصلاحی قانون مالیات بر ارزش افزوده در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو پرداختیم و به نتایج و پیشنهادهایی نیز دست پیدا کردیم که با توجه به ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بحث و بررسی این لایحه، راهکارهای مدون کمیسیون در اختیار کمیسیون‌های مربوطه در مجلس قرار خواهد گرفت.

محمود نجفی‌عرب گفت: پیشنهاد کمیسیون اقتصاد سلامت، اعمال نرخ صفر برای بخش تجهیزات پزشکی و دارو است که در صورت تصویب آن در مجلس، تا 800 میلیارد تومان در هزینه‌های بنگاه‌های این بخش صرفه‌جویی خواهد شد.

وی همچنین به موضوع خصوصی‌سازی در حوزه سلامت اشاره و آن را جزو یکی از برنامه‌های کلیدی کمیسیون در سال جاری عنوان کرد. نجفی‌عرب با بیان اینکه طی جلسات سال گذشته، اصلاح قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال 1334 در دستور کار این کمیسیون قرار داشته است، افزود: بررسی و اصلاح این قانون به مراحل نهایی خود نزدیک شده است و برآورد می‌شود که طی دو ماه آینده برای ارائه به مجلس و نهادهای مرتبط آماده شود.

وی همچنین با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچگونه نظارت و مسئولیتی در ازای تولید و تجارت دارو در کشور ندارد و صرفا همه مسئولیت‌ها در این حوزه متوجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، گفت: این رویکرد نیاز به بازنگری جدی دارد چرا که به مانند سایر کشورهای جهان، مسئولیت نظارت کیفی باید برعهده وزارت بهداشت و مسئولیت کمی نیز بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد که این رویه باید در ایران اصلاح شود.

رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، رسیدگی به این موضوع و بررسی آن از سوی بخش خصوصی را یکی از دستورالعمل‌های این کمیسیون در سال جاری عنوان کرد.

محمود نجفی‌عرب همچنین تولید تحت لیسانس فرآورده‌ها و نیز جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش تجهیزات پزشکی و دارو را یکی دیگر از ضرورت‌های رسیدگی از سوی کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران عنوان کرد و افزود: تحقق اهداف و برنامه‌های مرتبط با این دو حوزه، به ارتقای تولید و جهش صادرات در صنعت داروی کشور منجر خواهد شد.

در ادامه این نشست، برخی از اعضای کمیسیون دیدگاه‌های خود در خصوص اهداف و برنامه‌های کمیسیون در سال جاری را مطرح کردند.

حسن فروزان‌فرد نایب رییس این کمیسیون با اشاره به تشکیل کارگروه اصل 44 قانون اساسی در مجلس، گفت: در مورد موضوع خصوصی‌سازی در بخش سلامت، می‌توان یک ارتباط سازنده‌ میان کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران و این کارگروه در مجلس، ایجاد کرد.

سیدمجتبی معظمی، رییس فدراسیون اقتصاد سلامت، نیز با تاکید بر اینکه طی دست‌کم چهار سال اخیر، توسعه‌طلبی دولت در حوزه سلامت و درمان رشد داشته است، گفت: در این مدت نزدیک به 400 بیمارستان جدید در کشور تاسیس شده است که نشان از علاقه دولت و عدم خروج از تصدی‌گری در این حوزه است.

عباس حاجی‌آخوندی، معاون پایش، ارزیابی و نظارت علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به سرعت پیشرفت در حوزه‌های مختلف خدماتی در جهان از جمله در بخش دارو و درمان اشاره کرد و گفت: بررسی پروژه‌های آینده‌نگرانه در حوزه سلامت و همسو شدن با تغییر و تحولات سریع و فناورانه در این بخش، باید در دستورکار کمیسیون اقتصاد سلامت قرار گیرد.

امیررضا بیدگلی از انجمن واردکنندگان داروهای دامی نیز تقویت و توانمندسازی تشکل‌های حوزه سلامت را یکی از ضرورت‌های رسیدگی در نشست‌های سال جاری این کمیسیون عنوان کرد.

در پایان سی و یکمین نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طاهری از کارشناسان این کمیسیون طی توضیحاتی خاطرنشان کرد که پروژه بازبینی در قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال 1334 به مراحل پایانی خود نزدیک شده است و تا اواخر تیرماه سال جاری، بسته تدوین شده کمیسیون رونمایی و به مجلس ارسال خواهد شد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر