کتاب «آشوب بزرگ» و «سرمایه فراموش شده» منتشر شد

کتابی که مطالعه آن به اندازه یک هفته حضور در داووس اهمیت دارد

تاريخ 1396/04/23 ساعت 12:44

کتاب آشوب بزرگ به صاحبان کسب‌وکار می‌آموزد چطور باید از شربحران‌های عظیم خلاص شوند.

 کتاب آشوب بزرگ و سرمایه فراموش شده توسط انتشارات اتاق تهران منتشر شد.

کتاب آشوب بزرگ توسط انتشارات موسسه اکونومیست تهیه شده و اتاق تهران اقدام به ترجمه آن کرده‌است. این کتاب تجربیات نابی را در اختیار صاحبان کسب‌وکار قرار می‌دهد و حتی یکی از منتقدان کتاب در مورد آن نوشته بود:« مطالعه این کتاب از حضور در اجلاس داووس تجربیات بیشتری را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.»

عصر بیداریِ سرمایه‌داری است و در این عصر هر اندیشمندی از نگاه خودش به مقوله کاپیتالیسم پرداخته‌است اما در میان تمامیِ اندیشمندان جوزف شومپیتر نگاهی کاملاً متفاوت و در عین‌حال خلاقانه به مبحث کاپیتالیسم دارد. او می‌گفت: «کاپیتالیسم فراتر از هر چیزی "طوفانی همیشگی از آشوبِ خلاقانه" به پا می‌کند که این طوفان هر چیز کهنه‌ای را در جهان زیر و رو می‌کند و راه جدیدی پیش روی بشریت می‌گشاید.» در واقع او معتقد بود نمی‌توان بدون آشوب و ویرانی به خلاقیت دست پیدا کرد. به خاطر همین تعریف متفاوت، نام او به یکی از ستون‌های اصلی در مجله اکونومیست تبدیل شد. ستونی که هر هفته به قلمِ آدریان وولدریج،به آشوب‌گری‌ها و ویرانی‌هایی می‌پرداخت که جرقه خلاقیت‌ها و ابتکارات را در دنیای مدرن روشن می‌کرد. مجموعه‌ای مقاله‌های برگزیده این ستون در قالب کتابی درآمده که «آشوب بزرگ» نام گرفته‌است و اتاق تهران ترجمه آن را از روز دوشنبه منتشر کرده‌است.

نویسنده این کتاب که تئوری خود را بر پایه اندیشمندان و اقتصاددان‌های بزرگ بنا کرده، در مقاله‌های مختلف و کاربردی به آشوب بزرگی پرداخته که دنیای کسب‌وکارِ عصرِ حاضر را درنوردیده و شکلی مدرن به آن بخشیده‌است. یکی از این نیروهای ویرانگرِ خلاقانه، فناوری اطلاعات به‌ویژه اینترنت است. اما در کنار آن بازارهای مالی و جهانی شدن نیز دست‌به‌دست هم داده‌اند تا شکلی نو به کسب‌وکار امروزی ببخشند. در واقع هر یک از این عناصر، زمینِ کسب‌وکار را به لرزه درآورده‌اند که حاصلِ آن «آشوب بزرگ» شده‌است.

در دوران آشوب بزرگ، مدیرهای شرکتی یاد می‌گیرند بهترین شرکت‌ها آن دسته‌ای هستند که خودشان را به صورت مکرر تغییر می‌دهند و به‌روزترین اطلاعات را می‌بلعند تا در سایه این اطلاعات، مناسب‌ترین استراتژی‌ها را داشته‌باشند. آشوب‌های خیلی خطرناک، مدل‌های کسب‌وکار را زیر و رو می‌کنند؛ و مرزهای میان صنعت و استراتژی‌های درهم‌وبرهمی که سال‌هاست در کسب‌وکار مورد استفاده قرار گرفته را از میان بر می‌دارد. حالا کارآفرین‌ها روی صندلیِ راننده ماشینِ کاپیتالیسمِ جدید نشسته‌اند و آن را هدایت می‌کنند؛ همانطور که مدیرهای بوروکرات روی صندلیِ راننده ماشینِ کاپیتالیسمِ قدیمی نشسته‌بودند. کارآفرین‌های برتر می‌توانند با خواندنِ این کتاب نگاهی مدرن و امروزی به مقوله کسب‌وکار و کارآفرینی پیدا کنند و در نتیجه به موفقیت دست پیدا کنند.

همچنین کتاب سرمایه فراموش شده که مجموعه‌ای تالیفی به شمار می‌آید هم توسط اتاق تهران منتشر شده‌است. اين كتاب به طور خاص تلاش كرده رابطه بخش خصوصي و دولت را بازبيني كند، اهميت اين كتاب به پيمايش هاي انجام شده در آن و مرور تجربيات جهان است.  در اين كتاب براي اولين بار و به طور عيني مي توانيد با شاخص اعداد و برمبناي مطالعات معتبر به تحليل دقيقي از اعتماد ميان بخش خصوصي و دولت دست پيدا كنيد.

نكته جالب اينكه متاسفانه اين كتاب نشان مي دهد ميزان اعتماد جامعه به كارافرينان به شدت كم شده و بدتر اينكه كارآفرينان هم به دولت و نظام اداري مطلقا بي اعتماد هستند.

اين كتاب توصيه مي كند اخلاق كسب و كار دوباره در كشور احيا شود. ارزش اين اثر به تحليل ها و پيمايش هاي انجام شده در ان است.

برای دریافت هر دو کتاب با شماره6693323 یا 1866 تماس بگیرید.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر