آمار رسمی از میزان ارزهای مسافرتی پرداخت شده وجود ندارد

مقیمی: حذف ارز مسافرتی مسیر تک نرخی کردن ارز است

تاريخ 1396/06/22 ساعت 08:41

سال گذشته ۹ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۴۰ ایرانی به دیگر کشورها سفر کرده‌اند. اما باز هم مشخص نیست که آیا کل این تعداد ارز مسافرتی دریافت کرده اند یا خیر.

 ارز مسافرتی حذف شد. اتفاقی که برخی آن را مقدمه تک نرخی کردن ارز می دانند و گروهی دیگر هم آن را ناشی از کاهش درآمد دولت و راهی برای جبران کسری عنوان می کنند. روال ارز مسافرتی به این شکل بود که هرمسافر بالای  12 سال می توانست یک بار در سال برای سفر خارج از کشور با در اختیار داشتن بلیت و ویزا و پاسپورت حداکثر 300 دلار دریافت کند.

حالا که ارز مسافرتی حذف شده، بازار هم روی رشد خود را نشان می دهد. چرا که درعرض همین چند روز دلار از 3894 به 3914 تومان رسید و کانال 3900 تومانی برای اسکناس سبز امریکایی باز شد. البته با این حال هنوز هم دلار با رکورد 4100 تومانی که دی ماه سال گذشته زده بود، فاصله دارد، اما شکستن این رکورد هم آنچنان دور از ذهن نیست. در همین حین قیمت دلار بانک مرکزی به 3339 تومان افزایش یافته است. به این ترتیب با اختلاف قیمت دلار آزاد و رسمی، مسافران ایرانی 172500 تومان به نفعشان بود.

البته از آنجایی که آمار دقیق و رسمی از میزان ارزهای مسافرتی پرداخت شده طی این سال ها وجود ندارد، نمی توان خیلی مطمئن درباره تاثیر حذف آن صحبت کرد. براساس جدیدترین آماری که از سوی معاونت گردشگری کشور اعلام شده در سال گذشته ۹ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۴۰ ایرانی به دیگر کشورها سفر کرده‌اند. اما باز هم مشخص نیست که آیا کل این تعداد ارز مسافرتی دریافت کرده اند یا خیر. چرا که این گروه می توانند در سال چندبار سفر بروند. این درحالی است که ارز مسافرتی تنها یکبار در سال پرداخت می شود. از طرف دیگر هم اختلاف 172500 تومان شاید برای گروهی از ایرانی ها که سفر لاکچری می روند، رقم با ارزشی نباشد که بخواهند برایش صف های طولانی بانک و فرودگاه را تحمل کنند.

فاطمه مقیمی، عضو هیات رییسه اتاق تهران، درباره حذف ارز مسافرتی به سایت خبری اتاق تهران گفت: یکی از عواملی که می توانست در پیش بردن تک نرخی کردن ارز موثر باشد، همین حذف ارز مسافرتی بود.

به گفته او، در ظاهر امر، شاید 300 دلار رقم بالایی برای یک سال مسافر نباشد، اما در مجموع با خیل جمعیتی که به مسافرت خارجی می روند، قاعدتا می تواند برای دولت مبلغ قابل توجهی باشد.

به گفته مقیمی حذف ارز مسافرتی مقدمه مثبت و مطلوبی بوده است. او اضافه کرد: این قدمی است برای اینکه شاید ما را به نرخ واقعی و تک نرخی شدن ارز نزدیک کند.

مقیمی امیدوار است که دولت به وعده اش عمل کند و بالاخره تک نرخی کردن ارز را پیش ببرد. او ادامه می دهد: این اقدام نباید مسکن لحظه ای و کوتاه مدت باشد. دولت همین مسیر را ادامه دهد و مسیر تک نرخی کردن را پیش رود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر