مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران:

ساختمانهای غیراستاندارد قابل شناسایی نیست

تاريخ 1396/08/24 ساعت 16:46

مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران با اعلام اینکه متأسفانه نظام جامع ساخت و ساز در کشور وجود ندارد، گفت: همین موضوع باعث شده تا قابلیت ردیابی ساختمانهای فاقد استاندارد نیز وجود نداشته باشد.

منبع: تسنیم

 مسلم بیات در نشست خبری مشترک سازمان استاندارد تهران و نظام مهندسی ساختمان تهران با اعلام اینکه در بازرسی‌هایی که آذر ماه 92 از آسانسورهای مسکن مهر صورت گرفت، متوجه شدیم حدود 97 درصد این آسانسورها غیراستاندارد هستند، اظهار داشت: سازمان استاندارد استان تهران به صورت خودجوش بازرسی‌هایی را از آسانسورهای این ساختمان‌ها انجام داده که نتیجه مطلوبی نداشته است.

وی با اعلام اینکه متأسفانه نظام جامع ساخت و ساز در کشور وجود ندارد، گفت: همین موضوع باعث شده تا قابلیت ردیابی ساختمانهای فاقد استاندارد نیز وجود نداشته باشد. به عنوان نمونه در زلزله کرمانشاه ما با چالش های اساسی روبرو هستیم. نخست اینکه علی رغم صحبت‌ها مدیریت بحران ما آمادگی کافی نداشت ضمن اینکه استانداردی در ساختمانها از ابتدا تا انتها اجرایی نشده است.

مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از توقف پروژه‌های ساختمانی برای اولین بار در کشور خبر داد و اعلام کرد: در مواردی که شرایط ساختمانی غیراستاندارد وجود داشته خواستار توقف عمرانی پروژه‌های ساختمانی شده‌ایم و شاهد هستیم که برای اولین بار با همکاری سازمان نظام مهندسی استان تهران و اداره کل استاندارد استان تهران توقف پروژه ساختمانی در این استان مدنظر قرار گرفته است.

به گفته بیات، 547 فرآورده مصالح ساختمانی در سطح استان تهران وجود دارد و طی هشت ماهه سپری شده از ابتدای سال 1206 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی صورت گرفته که از طرف اداره کل استاندارد استان تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، سازمان صنعت و معدن و سایر نهادهای ذیربط بوده است. علاوه بر این 1261 مورد نمونه‌برداری وجود داشته که 77 پروانه واحدهای تولیدی به علت تخلفات در زمینه‌ی عدم رعایت مصالح ساختمانی استاندارد ابطال شده و پرونده  50 واحد تولیدی به علت تخلفات به مراجع قضایی معرفی شدند.

* بانک اطلاعاتی جامع مصالح ساختمانی ایجاد شد

وی با اشاره به اینکه طی پنج سال گذشته حدود 85 هزار پروانه یا گواهی‌نامه استاندارد برای آسانسورها در سطح استان تهران صادر شده است، گفت: در چند ماهه اخیر حدود 9440 مورد گواهی‌نامه آسانسور برای ساختمان‌های تازه ساز صادر کردیم. همچنین باید بدانیم نزدیک به 50 درصد فعالیت‌های مربوط آسانسور در کشور به دلیل ساخت‌وسازهای ساختمانی و برج‌ها در سطح استان تهران صورت می‌پذیرد.

مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی در ارتباط با مصالح ساختمانی خبر داد و گفت: پس از ایجاد این بانک اطلاعاتی جامع دیگر هیچ‌گونه تولیدکننده متخلفی اجازه فروش مصالح ساختمانی غیراستاندارد را ندارد و نیز مهندسان ناظری که فعالیت خود را به خوبی انجام نمی‌دهند مشخص خواهد شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر