در سی وسومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران مطرح شد

از نامه رییس اتاق تهران به روسای قوای مجریه و مقننه تا بررسی خطرات زلزله در کشور

تاريخ 1396/09/21 ساعت 12:51

مسعود خوانساری در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران اعلام کرد در رابطه با ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های وضع‌شده بر واردات به رییس‌جمهور نامه نوشته است.‌

نشست سی‌وسوم نمایندگان بخش خصوصی در هیات نمایندگان اتاق تهران برگزار شد. در این نشست گزارش عملکرد شش ماهه اتاق تهران توسط دبیرکل و گزارش عملکرد کمیسیون تسهیل کسب‌وکار توسط محمدرضا نجفی‌منش ارائه شد. در این نشست هم‌چنین یاد «رضا نیازمند» بنیانگذار سازمان گسترش و سازمان نوسازی صنایع با حضور فرزند این مرحوم و سخنرانی علی‌اصغر سعیدی، پژوهشگر اقتصادی، گرامی داشته شد.

مهمان ویژه نشست هیات نمایندگان اتاق تهران نیز بهرام عکاشه، زلزله‌شناس و زمین‌شناس شهیر ایرانی بود که برای نمایندگان بخش خصوصی در مورد خطرات زلزله برای کشور و لزوم آمادگی در برابر این حادثه طبیعی سخن گفت.

گلایه بخش خصوصی از محدودیت‌های و تصمیمات دفعتی به رییس‌جمهور

در آغاز این نشست مسعود خوانساری با اشاره به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های غیرقانونی وضع شده بر تجارت خارجی و به ویژه واردات کالا و خدمات به کشور از نگارش و ارسال نامه‌ای به رییس‌جمهور برای پیگیری این اقدامات خبر داد. رییس اتاق تهران گفت: در چند وقت گذشته شاهد ایجاد ممنوعیت واردات برای برخی اقلام بودیم و اگر چه عنوان این کالاها به طور شفاف از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نشد اما ثبت سفارش آنها بسته شد. برای نمونه ثبت سفارش خودرو از خرداد ماه متوقف شده و هم اکنون تعداد زیادی خودرو در گمرکات باقی مانده است. از آنجا که برای این تصمیم اطلاع‌رسانی قبلی نشده بود، متاسفانه افراد زیادی بلاتکلیف مانده‌اند. علاوه بر این، اقلام دیگری هم مانند لاستیک، باتری، تجهیزات مختلف و اقلام دیگری که هر روز بر فهرست ممنوعیت ثبت سفارش افزوده ‌می‌شود یا بدون اطلاع قبلی عوارض و تعرفه‌های واردات آنها تغییر ‌می‌کند و بالا می‌رود. در حالی که این اقدامات خلاف قانون است.

خوانساری ادامه داد: ممنوع کردن واردات یک کالا خلاف قانون است چون قانون به صراحت مشخص کرده است که فقط ورود کالاهای غیرشرعی مثل مشروبات الکلی و کالاهایی مانند اسلحه و مهمات و مواد مخدر غیرقانونی است و ورود بقیه کالاها و خدمات صرفا باید براساس تعرفه‌ها تعیین تکلیف شود که متاسفانه این قانون مدنظر قرار نمی‌گیرد. دوما این که ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها بدون اطلاع و مغایر قانون صورت می‌گیرد که منجر به سردرگمی و بلاتکلیفی واردکنندگان و فعالان کسب‌و‌کار شده است.

او ادامه داد: بحث بالا بردن ناگهانی تعرفه‌ها ممکن است موجب ایجاد رانت برای گروه‌هایی شود که به نحوی سریع‌تر از بقیه در جریان این افزایش‌ها قرار گرفته‌اند و درخواست ما این است که جلوی این‌گونه اقدامات گرفته شود.

مسعود خوانساری گفت: در همین رابطه حدود 20 روز قبل نامه ای خطاب به جناب آقای روحانی، رئیس‌جمهور محترم، نوشتم و ارسال کردم که ایشان هم دستور دادند موضوع در هیات دولت مطرح و بررسی شود. امیدواریم که روند فعلی اصلاح و جلوی تصمیمات دفعتی گرفته شود.

آثار مثبت کاهش نرخ سود بانکی

رئیس اتاق تهران در ادامه به کاهش نرخ سود بانکی در ماه‌های گذشته هم اشاره کرد و گفت: علائم و آثار کاهش نرخ سود بانکی که در شهریور ماه اتفاق افتاد در حال بروز در اقتصاد کشور است؛ اتفاقی که البته همزمان با افزایش قیمت ارز هم بود. از جمله این آثار ‌می‌توان به گرایش به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن اشاره کرد، موضوعی که نشان ‌می‌دهد قیمت‌ها و تعداد معاملات در بازار مسکن تکان خورده است. همچنین اثر دیگر آن را در بورس هم ‌می‌بینیم، خوشبختانه تحولات مثبتی در بورس رخ داده و شاخص‌ها رشد داشته است. علاوه بر این امیدواریم قولی که بانک مرکزی در ارتباط با کاهش مجدد سود سپرده‌ها، کاهش نرخ بهره تسهیلات بانکی و همچنین برخورد با موسسه‌های غیرمجاز که عامل برهم زدن نظام بانکی هستند، داده است، ادامه پیدا کند.

تفکیک وزارتخانه‌ها به طور شفاف تعیین تکلیف شود

مسعود خوانساری افزود: متاسفانه مجددا بحث‌هایی به صورت شایعه و جدی در ارتباط با تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و تبدیل آن به وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی شنیده ‌می‌شود. در حالی که بعد از چند ماه که از آغاز به کار دولت دوازدهم می‌گذرد شاهد ایجاد یک ثبات بودیم و مطرح شدن مجدد این مباحث برهم‌زننده این ثبات است. واقعا جای تعجب دارد که به جای ایجاد استحکام بیشتر دولت و به کوچک‌سازی آن، مجددا بحث تفکیک مطرح ‌می‌شود که باعث بروز بلاتکلیفی و سرگردانی حتی در داخل وزارتخانه ‌می‌شود. درخواست اتاق تهران از دولت و مسئولان وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت این است که یک بار برای همیشه این مساله را تعین تکلیف کنند تا هر روز حواشی جدیدی به آن اضافه نشود.

نامه اتاق تهران به رییس مجلس در باب بودجه 97

رئیس اتاق تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع لایحه بودجه که دو روز پیش از سوی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد، پرداخت و گفت: اتاق تهران کلیات این لایحه را بررسی کرده و اشکالاتی که به آن وارد دانسته را طی نامه‌ای به آقای لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، ارسال کرده است. لازم است که این نامه و جزییات آن و هم‌چنین لایحه بودجه 97 در کمیسیون‌های تخصصی اتاق تهران بیشتر و دقیق‌تر بررسی شود تا بتوانیم نظرات اتاق تهران را به صورت جزئی به مجلس شورای اسلامی انتقال دهیم.

او در ادامه به موضوعات مهم و اشکالاتی که در لایحه بودجه وجود دارد و در نامه به رئیس مجلس هم به آن پرداخته شده است اشاره کرد و گفت: اولین اشکال لایحه بودجه غیرواقعی بودن آن است، همانند تمام سال‌های گذشته، بودجه سال 97 نیز‌ با توجه به متن بودجه سال قبل نوشته شده، در حالی که اگر با توجه به عملکرد، بسته شود حتما واقعی‌تر خواهد بود. به عنوان مثال در سال 1396 درآمدها 346 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که شش دوازدهم آن که باید حدودا در نیمه اول سال کسب می‌شده، 173 هزار میلیارد تومان می‌شود. در حالی که کل درآمدهای وصولی در شش ماه ابتدایی 110 هزار میلیارد تومان بوده است یعنی در این مدت 63 درصد بودجه مصوب محقق شده است. با این حال باز هم متاسفانه بودجه‌ای که بسته ‌می‌شود براساس بودجه مصوب سال قبل است. یعنی عملا از همین اکنون مشخص است بودجه سال 97 هم با مشکل و البته کسری رو به رو خواهد بود. راه جبران آن هم استقراض از نظام بانکی یا حذف و کاهش بودجه‌های عمرانی است. این روش بودجه بستن نادرست و نتیجه آن هم غیرواقعی است.

خوانساری موضوع دیگری را که در بودجه دیده نشده، کاهش حجم دولت دانست و گفت: در برنامه ششم مقرر شده است که حجم دولت هر ساله به میزان 15 درصد کاهش پیدا کند که نه تنها اثری از آن نمی‌بینیم بلکه در بودجه‌های جاری افزایش 11 درصدی هم دیده ‌می‌شود.

تامین بخشی از منابع مالی دولت با استقراض از بازار سرمایه موضوع دیگری بود که رئیس اتاق تهران به آن پرداخت و گفت: در قانون بودجه سال 1396 مصوب شده بود که 74 هزار میلیارد تومان از طریق استقراض از بازار سرمایه برای انتشار اوراق مشارکت، صکوک و اوراق خزانه در اختیار دولت قرار گیرد؛ باتوجه به اینکه این بازار، چندان بزرگ نیست اگر بخواهد دولت به این بخش هم دست‌اندازی کند طبیعتا برای بخش خصوصی چیزی باقی نخواهد ماند، به خصوص اینکه بخش مهمی از این منابع برای خرید تضمینی گندم یا دیگر بدهی‌های دولت هزینه ‌شد. این موضوع نه تنها مشکلی از بخش خصوصی حل نمی‌کند که مشکل‌زاست.

 

مسعود خوانساری در ادامه صحبت‌هایش به ناکارآمدی نظام بانکی پرداخت و گفت: طبق گفته رئیس‌کل بانک مرکزی 45 درصد از تسهیلات اعطایی نظام بانکی در سال گذشته عمدتا مربوط به تسهیلات مالی سررسید شده بوده است. در نتیجه به نظر ‌می‌رسد بودجه‌ای که برای گردش نقدینگی، تزریق نقدینگی جدید و یا سرمایه در گردش بنگاه‌ها اختصاص یافته، بسیار محدود است و عملا در بودجه هم راهکاری برای نظام بانکی دیده نشده است. بدهی‌های دولت به نظام بانکی که رقم بالایی است، نیز هم‌چنان باقی مانده است.

رئیس اتاق تهران مشکل دیگری که در لایحه بودجه دیده ‌می‌شود را افزایش فشار مالیات دانست و گفت: فشار مالیاتی امسال مجددا افزایش داشته است. رقم کارانه بالایی هم برای وصول مالیات برای کارمندان مالیاتی دیده شده است. اگر افزایش فشار مالیات باز هم صرفا روی دوش مودیانی باشد که به طور مرتب مالیات پرداخت می‌کند، باز هم بخش تولید کشور که شفاف فعالیت می‌کند دچار مشکل خواهد شد.

پروژه‌های عمرانی موضوع دیگری بود که مسعود خوانساری به آن پرداخت و گفت: بودجه پروژه‌های عمرانی امسال نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. براساس گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در 19 سال گذشته، هر سال 97 درصد بودجه‌های جاری و تنها 69 درصد بودجه‌های عمرانی پرداخت شده است. یعنی هر زمان کمبود بودجه جاری احساس شده از بودجه‌های عمرانی تخصیص داده شده است.

نرخ ارز در بودجه غیرواقعی است

او در بخش دیگری از تحلیل لایحه بودجه به نرخ ارز اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات عمده بودجه، نرخ ارز است. قیمت ارز در بودجه 3500 تومان دیده شده است در صورتی که در بازار آزاد قیمت ارز حدود 4 هزار و 200 تومان است. اصلا معلوم نیست با چه هدفی عدد 3500 تومان را در نظر گرفته‌اند. اگر قرار است به سمت تک‌نرخی شدن حرکت شود، 700 تومان اختلاف چیست؟ این اختلاف هیچ نشانه‌ای را به تولیدکننده و سرمایه گذار نمی‌دهد و روشن نمی‌کند که تصمیم دولت چیست. این نرخ ارز رانت و فساد احتمالی ایجاد ‌می‌کند و متاسفانه چشم‌اندازی تک‌نرخی کردن ارز را از ما دورتر و دورتر می‌کند.

افزایش عوارض خروج بدسلیقگی است

رئیس اتاق تهران همچنین افزایش عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه را یک بدسلیقگی دانست و گفت: پیش‌بینی شده است هر فرد برای اولین خروج 220، برای بار دوم 330 و در دفعات بعدی 440 هزار تومان عوارض بپردازد. در حالی که هیچ مطالعه‌ای صورت نگرفته است که از حدود 9 میلیون سفر خارجی در سال چه میزان تفریحی و چه میزان تجاری و مربوط به کسب‌وکار است.

مسعود خوانساری با اشاره به پرداخت یارانه سوخت در کشور گفت: شما فقط کافی است یک مقایسه ساده صورت دهید و در نظر بگیرید که در روز حدود 100 میلیون لیتر گازوئیل به قیمت 300 تومان در کشور مصرف ‌می‌شود که ما به التفاوت آن با قیمت واقعی گازوئیل 1500 تا 1700 تومان است، یعنی ما روزانه 150 میلیارد تومان یارانه گازوئیل ‌می‌دهیم. با این شرایط آیا بهتر نبود به جای افزایش عوارض خروج، رقم بسیار اندکی به قیمت گازوئیل اضافه می‌کردیم؟ ما در سال حدود 40 هزار میلیارد تومان یارانه گازوئیل و نزدیک به 20 هزار میلیارد تومان یارانه بنزین داده می‌شود که علاوه بر ایجاد اختلال در نظام حمل‌ونقل کشور، آلودگی زیست‌محیطی هم ایجاد می‌کند. در ترکیه قیمت سوخت 15 برابر قیمت در ایران و قیمت حمل و نقل (تن- کیلومتر) 1.5 برابر ایران است. چرا ما نباید مانند آن‌ها عمل کنیم و به‌جای اصلاحات درست از جای دیگری فشار نادرستی وارد کنیم؟

رئیس اتاق تهران همچنین به موضوع یارانه‌ها هم در لایحه بودجه پرداخت و گفت: در یک اقدام خوبی که در مورد یارانه‌های نقدی در لایحه بودجه دیده شده است قرار است 30 میلیون نفر از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه نقدی حذف شوند که امیدواریم منابع حاصل شده برابر قانون هدفمندی به بخش صنعت تخصیص یابد.

 

او همچنین به موضوعات مهمی که در لایحه بودجه به آن پرداخته نشده است نیز اشاره کرد و گفت: به بدهی‌های دولت به بخش خصوصی در بودجه هیچ اشاره‌ای نشده؛ بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام بلاتکلیف مانده، جذب فاینانس توسط بخش خصوصی و روش ضمانت آن از سوی دولت مورد اشاره قرار نگرفته، در واگذاری شرکت‌ها باز هم اهلیت در نظر گرفته نشده و هم‌چنین اصلاح نظام صندوق‌های بازنشستگی که یکی از معضلات کنونی کشور است، مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

تلاش بخش خصوصی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده

رئیس اتاق تهران در بخش پایانی سخنان خود به موضوع اسکان موقت زلزله‌زدگان کرمانشاه هم اشاره کرد و از فعالان بخش خصوصی خواست تا در بازسازی مناطق زلزله‌زده و به خصوص مدارس آسیب دیده منطقه همراهی و همیاری کنند. مسعود خوانساری با تقدیر از همراهی اعضای هیات نمایندگان از آنها خواست همانند آنچه تاکنون انجام داده‌اند، با ایجاد انگیزه در فعالان بخش خصوصی به بازسازی‌ها بیشتر کمک کنند.

او در انتها با اشاره به درگذشت رضا نیازمند، بنیانگذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، این واقعه را به خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.

 

روایت جامعه‌شناس اقتصادی از زندگی مرحوم نیازمند

در ادامه این نشست نمایندگان بخش خصوصی با قرائت فاتحه و عرض تسلیت به فرزند مرحوم نیازمند به شخصیت او ادای احترام کردند و یاد او را گرامی‌ داشتند. هم‌چنین  درحالی که فرزند مرحوم نیازمند به علت تالمات روحی صحبتی در این نشست نداشت، علی‌اصغر سعیدی جامعه‌شناس اقتصادی و محقق در حوزه کسب‌وکار و کارآفرینی به دعوت هیات رییسه اتاق تهران، در توصیف شخصیت مرحوم دکتر رضا نیازمند به ایراد سخنرانی پرداخت.

سعیدی که کتاب «تکنوکراسی و سیاست‌گذاری اقتصادی در ایران» روایت زندگی مدیریتی و صنعت‌گری مرحوم دکتر رضا نیازمند را به رشته تحریر درآورده است، به بخش‌هایی از شخصیت حرفه‌ای معاون وزیر اقتصاد در دهه 40 خورشیدی اشاره کرد و گفت: مرحوم دکتر نیازمند معتقد بود که در دستگاه‌های دولتی بروکراسی را باید تا حدی جلو برد که مانعی پیش پای تاسیس واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها ایجاد نشود.

او افزود: ایشان هنگامی که به معاونت وزارت اقتصاد رسید تلاش کرد دیدگاه دولتی‌ها نسبت به بخش خصوصی و کارآفرینان را تغییر دهد و بر این باور بود که بخش خصوصی اشتغال و ثروت ایجاد می‌کند از این رو، باید دولت در خدمت بخش خصوصی باشد.

او با اشاره به اینکه مرحوم دکتر نیازمند همواره در پی اندوختن دانش و فن بود، افزود: نوسازی کارخانه‌های ورشکسته از جمله اقدامات سازنده ایشان بود و بر این باور بودند که دولت‌ها باید واحدهای تولیدی ورشکسته را نوسازی کرده و به بخش خصوصی تحویل دهند.

سعیدی افزود: از نظر مرحوم نیازمند مدیر باید جسارت داشته باشد و این در حالی است که مدیر درستکار می‌تواند شاخصه جسارت را پیدا کند.

 

گزارش عملکرد شش ماه اتاق تهران

در ادامه این نشست، نوبت به ارائه عملکرد شش ماهه اتاق تهران توسط دبیرکل اتاق تهران رسید. بهمن عشقی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اهداف اتاق تهران که شامل حمایت از منافع بخش خصوصی، یکپارچه‌سازی و توانمندسازی اعضاست، گفت: در این چارچوب، سرفصل‌های برنامه اتاق تهران برای سال 1396 تهیه شد که تعامل با دولت و حاکمیت، تعامل با سازمان‌ها، ارتقا بهره‌برداری بهینه از منابع اتاق، سازماندهی، شفاف‌سازی و بهبود عملکرد فرآیندهای داخلی اتاق، تسهیل و سرعت‌بخشی به خدمات به اعضا، بهبود و توسعه ارتباطات با اعضا و فعالان اقتصادی، توانمندسازی فعالان اقتصادی از طریق آموزش و توانمندسازی اعضا با بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ای از جمله این برنامه‌ها بوده است.

 عشقی همچنین ایفای مسئولیت‌های اجتماعی را نیز از جمله برنامه‌های اتاق عنوان کرد. او سپس به اقدامات صورت گرفته از سوی اتاق، ذیل هر یک از این سرفصل‌ها اشاره کرد و گفت: بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، لایحه انتزاع وزارت صنعت و معدن و تجارت، دستورالعمل حمایت از صادرات غیرنفتی، بررسی بسته پیشنهادی مقررات صادرات، تهیه پیش‌نویس پیشنهادی قانون تامین اجتماعی، اعلام آمادگی برای تدوین دو لایحه شفافیت و تعارض منافع در نیمه نخست سال 1396 در دستور کار اتاق بوده و نتایج این بررسی‌ها به سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی انعکاس داده شده است. همچنین مکاتبه اتاق با شورای رقابت برای کاهش تعرفه فولاد به نتیجه رسید و دستورالعمل خاصی از سوی شورای رقابت در این زمینه صادر شد.

 عشقی از واگذاری دو ماموریت از سوی اتاق ایران به اتاق تهران سخن گفت و در این باره افزود: یکی از این ماموریت‌ها، بررسی و تحلیل شاخص تجارت فرامرزی است با مدیریت دکتر سلطانی و همکاری معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران انجام گرفته که تکلیف آن در اسفند ماه روشن ‌می‌شود. ماموریت دیگر، بررسی و احصای رویه‌های فسادزا بود که از دستاورد آن در همایش روز گذشته رونمایی شد و این دستاورد، طراحی مدلی برای ارزیابی مبارزه با فساد در شرکت‌های بخش خصوصی است.

 او گفت: تسهیل فرآیند رسیدگی به دفاتر مالی بخش خصوصی که منجر به صدور مصوبه‌ای از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شد از جمله نتایج رایزنی‌های اتاق تهران با نهادهای دولتی است که البته در برخی موارد همچنان، گرفتاری‌هایی مشاهده ‌می‌شود که اتاق با کنترل و دریافت گزارشات و انتقال آن به مراجع ذیربط در حال پیگیری موضوع است.

 عشقی در ادامه با اشاره به تعاملات اتاق با نهادهای بین‌المللی، نشست با موسسه فریزر در خصوص آزادی اقتصادی و نشست با موسسه PwC در خصوص توسعه همکاری‌های مالی را از مصادیق این تعاملات برشمرد. عشقی، همچنین از انعقاد شش تفاهمنامه همکاری با سازمان‌ها و مراجع بین‌المللی طی این دوره سخن گفت.

 دبیرکل اتاق تهران در ادامه به عملکرد معاونت کمیسیون‌ها پرداخت و گفت: در شش ماه نخست سال 1395 حدود 85 درصد جلسات کمیسیون‌ها با حضور حداقل یک نماینده از بخش دولت برگزار شده و این رقم در سال 1396 به 90 درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین در قیاس با سال 1395 معادل 70 درصد مصوباتی که از کمیسیون‌ها خارج شده به دستگاه‌های دولتی پیشنهاد شده و در مورد آنها اقدام صورت گرفته است. در عین حال حضور نمایندگان تشکل‌ها در جلسات کمیسیون‌ها رو به افزایش است.

 عشقی با ارائه گزارشی از عملکرد اتاق در بخش بهره‌برداری بهینه از منابع در شش ماهه نخست سال جاری گفت: در این مدت 5 مورد حمایت از پایان نامه دکترا و 19 مورد حمایت از پایان نامه کارشناسی ارشد صورت گرفته است. همچنین 9 طرح پیشنهادی از تشکل‌ها برای تحقیق دریافت شده که دو طرح پیشنهادی به انعقاد قرارداد منجر شد. دو قرارداد تحقیقاتی دیگر نیز منعقد شده که یکی به بررسی قوانین و مقررات سرمایه‌گذاری خارجی اختصاص دارد و دیگری بررسی مدل توسعه چینی است که بیش از 80 درصد پیشرفت کرده است.

 او گفت: نظام جدیدی برای حضور نمایندگان اتاق در هیات‌های مالیاتی طراحی شده و در عین حال تلاش ‌می‌شود، با برگزاری جلسات مشاوره‌ای سطح آگاهی اعضای اتاق در این حوزه نیز ارتقا پیدا کند.

دبیرکل اتاق تهران در ادامه بررسی وضعیت خدمات‌رسانی به اعضا گفت: اتاق تهران ارتباط برخطی با سازمان ثبت شرکت‌ها برقرار کرده است و با استقرار کارشناسان ثبتی، امور ثبتی اعضای حقوقی اتاق بدون دریافت هزینه انجام ‌می‌گیرد. فرآیند چاپ کارت بازرگانی نیز دچار تغییر اساسی شده و این تغییر اساسی به اتاق ایران هم منتقل شده است.

بهمن عشقی در حضور اعضای هیات نمایندگان توضیح داد که قرار است ساختمان شماره 3 اتاق تهران به محلی برای ارائه خدمات به تشکل‌ها تبدیل شود و سه طبقه از این ساختمان در اختیار تشکل‌ها قرار می‌گیرد.

 او در ادامه از ایجاد بانک اطلاعاتی اعضای حقوقی اتاق تهران خبر داد و گفت: حتی ارتباط این اعضا با سیستم CRM نیز رصد ‌می‌شود. لازم است به این نکته نیز اشاره کنم که سیستم CRM نیز به سیستمی کاملا حرفه‌ای تبدیل شده و تعداد تماس‌ها نیز در حال افزایش است. ضمن آنکه میزان رضایتمندی از این سیستم بیش از 90 درصد ارزیابی ‌می‌شود.

 او همچنین گفت که طراح اپلیکیشن تلفن همراه اتاق تهران نیز برگزیده شده و این اپلیکیشن در مرحله طراحی الگوی اولیه است. دبیر کل اتاق تهران در معرفی خروجی بخش‌های مختلف اتاق تهران به تهیه 124 گزارش اقتصادی توسط معاونت بررسی‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: این معاونت پتانسیل‌های صادراتی تمام کشورهای همسایه را مورد بررسی قرار داده و در شش ماه نخست سال نیز پتانسیل صادراتی سه کشور امارات، عمان و آذربایجان در حضور بازرگانان تشریح شده است. در نیمه دوم سال نیز نشست بررسی پتانسیل‌های صادراتی هند و قزاقستان برگزار ‌می‌شود.

 او سپس با اشاره به مطالب مندرج در بخش‌های مختلف پرتال اتاق تهران گفت که این سایت به مرجع فعالان اقتصادی تبدیل شده است. بهمن عشقی در باب تعداد اعضای اتاق تهران نیز گفت: تعداد اعضای اتاق تهران در پایان شش ماه نخست سال به 17 هزار و 176 افزایش یافته و پیش‌بینی ‌می‌شود که این رقم از پایان سال از 21 هزار نفر فراتر رود.

 او گفت: ارتباط موثری بین اتاق تهران با تشکل‌ها برقرار است و دستورالعمل‌هایی برای حمایت از تشکل‌ها تدوین شده است. تاسیس تشکل‌های اتاق تهران سازمان یافته و پیش‌بینی ‌می‌شود، تا پایان سال 25 تشکل در اتاق تهران به ثبت برسد.

 

گزارش 6 ماهه عملکرد کمیسیون تسهیل کسب وکار

در ادامه، رییس کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران به تشریح عملکرد شش ماهه سال جاری این کمیسیون پرداخت. محمدرضا نجفی‌منش با بیان اینکه حذف بندهای تحمیلی یک‌جانبه از سوی دولت و بانک‌ها و سایر نهادها به بخش خصوصی از جمله اهداف تعیین شده برای این کمیسیون است، گفت: پایه‌ریزی ساختار کمیسیون بر مبنای تعامل با تشکل‌ها بوده است از این رو طی جلسات بررسی مسائل و مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی، سعی شده است با دعوت از نمایندگان تشکل‌ها و نیز مسئولان دستگاه‌های دولتی نسبت به کسب راهکارهای پیشنهادی اقدام شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران سپس از جمله موضوعات بررسی شده در جلسات این کمیسیون را مالیات بر ارزش افزوده، ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد و بررسی وضعیت ایران در شاخص سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی عنوان کرد و افزود: تشکیل کمیته‌ای جهت پیگیری بهبود رتبه کسب وکار ایران در رده‌بندی جهانی از جمله اقدامات مدت نیم سال اخیر این کمیسیون بوده است.

به گفته نجفی‌منش، در حال حاضر نمره ایران در شاخص سهولت انجام کسب وکار بانک جهانی 56 است در حالی که رتبه بهترین کشور یعنی نیوزیلند، 86 است. وی افزود: بنابراین برای بهبود جایگاه ایران در این شاخص، تنها کافی است نمره‌ها در برخی بخش‌ها را ارتقا داد که این مهم نیز با تلاش مشترک بخش خصوصی و دولتی امکان‌پذیر است.

رییس کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران در ادامه، بررسی آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور را یکی دیگر از اقدامات این کمیسیون بیان کرد و افزود: در این رابطه درخواست برای حذف آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور و جایگزینی آیین‌نامه بهبود شرایط کاری از سوی کمیسیون مطرح شد.

بررسی مسائل و مشکلات فعالان بخش خصوصی با سازمان تامین اجتماعی از دیگر اقدامات این کمیسیون در طول نیم‌سال اول 96 بوده است که نجفی‌منش به آن اشاره کرد. به گفته وی، تلاش اتاق تهران برای رفع برخی از مشکلات عمده کارآفرینان با سازمان تامین اجتماعی که در نهایت منجر به صدور دستورالعملی از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شد، قابل تقدیر است.

 

تهران گنجایش افزایش تعداد واحدهای صنفی را ندارد
پس از ارائه این دو گزارش عملکرد، مهدی پورقاضی به این نکته اشاره کرد که اتاق تهران برخلاف سایر استان‌ها، نمایشگاه بازرگانی در اختیار ندارد و لازم است در این باره تدابیری اندیشیده شود.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: تهران با آلودگی هوای وحشتناکی رو به روست. با این حال وزارت صنعت اعلام کرده است که سال گذشته 24 هزار پروانه صنفی صادر کرده است. در حالی که تهران گنجایش این میزان کسب‌وکار را ندارد و ایجاد هر واحد صنفی به افزایش تردد‌ها و آلودگی بیشتر دامن ‌می‌زند. در نتیجه به نظر ‌می‌رسد اتاق در این زمینه نیز باید چاره‌ای بیندیشد.
او همچنین خواستار بررسی وضعیت صادرات و سرمایه‌گذاری در استان تهران شد و گفت: پیش از این پیشنهاد کرده بودم که اتاق میز کشورهای مقصد صادراتی نظیر روسیه، آذربایجان و ترکیه را ایجاد کند.

دوره زلزله در تهران 200 سال است
در بخش بعدی نشست هیات نمایندگان اتاق تهران، بهرام عکاشه، متخصص برجسته زلزله‌شناسی و زمین‌شناسی که از وی به عنوان پدر علم زلزله‌شناسی ایران یاد ‌می‌شود، به تشریح وضعیت این پدیده طبیعی در ایران به ویژه شهر تهران پرداخت.
او در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه «ترس» عاملی درونی در انسان است که همواره باید مورد توجه قرار گیرد و از آن فرار نکرد، گفت: ما باید به واقع از زلزله بترسیم.
او سپس با بیان اینکه گزارش اخیر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص وضعیت تخریبی 1200 شهر در ایران پس از وقوع زلزله‌های احتمالی را مورد بررسی قرار داده است، افزود: متاسفانه باید بگویم که از این میزان تنها تعداد انگشت‌شماری از شهرهای ایران از زلزله در امان هستند.
به گفته وی، بر اساس این بررسی از 1200 شهر مورد تحقیق تعداد 200 شهر به دنبال زلزله به طور کامل تخریب خواهد شد؛ تعداد 800 شهر به میزان زیاد و تعداد 150 شهر نیز به میزان متوسط تخریب می‌شوند.


استاد عکاشه با بیان اینکه تنها بخش مرکزی ایران وضعیت بهتری در مورد زلزله دارد، افزود: در راس نقاطی از کشور که تخریب زلزله در آن بسیار بالا است، شهر تهران است.
به گفته پدر علم زلزله‌شناسی ایران، آخرین زلزله رخ داده در شهر تهران به 185 سال پیش باز‌می‌گردد که در شرق تهران به وقوع پیوست و بیش از 45 هزار نفر قربانی شدند. وی با تاکید بر اینکه بیش از 90 درصد سرزمین ایران، زلزله‌خیز است، از مناطق تهران، کرج، بومهن، دماوند، فیروزکوه، منجیل، تبریز، رودبار و کرمانشاه به عنوان مناطق خطرناک زلزله‌خیز یاد کرد.
استاد عکاشه افزود: محاسبات ریاضی نشان ‌می‌دهد که ریتم وقوع زلزله با قدرت تخریبی بالا در شهر تهران، 200 سال است که در بازه زمانی اخیر، 185 سال از آن سپری شده است. اگر چه زمین و زلزله ریاضی نمی‌شناسد.
وی با این حال افزود: این محاسبه مبنای ریاضی دارد حال آنکه علم زمین‌شناسی با ریاضیات متفاوت است. با این حال دوره متوسط وقوع زلزله بزرگ در تهران 200 سال است.
وی ادامه داد: حدود 25 سال پیش از سوی دولت وقت از من خواسته شده دلایلم را برای وقوع زلزله پر قدرت در تهران بیان شود که رییس‌جمهور وقت نیز دستور داد پیشنهادات آن زمان من مورد پیگیری جدی قرار گیرد.
استاد عکاشه افزود: در آن زمان سه پیشنهاد را مطرح کردم؛ نخست آنکه اماکن و منازل افراد و شخصیت‌های کلیدی کشور محکم کاری شود. دوم آنکه برای شهر تهران ستاد بحران ایجاد شود و سومین پیشنهاد این بود که جابه‌جایی پایتخت در اولویت دولت قرار گیرد.
وی افزود: به دنبال این پیشنهادات، رییس‌جمهور وقت موضوع جابه‌جایی پایتخت به شما کشور را مطرح کرد که بنده همان زمان اعلام کردم که این کار اشتباه است چرا که مناطق شمالی نیز زلزله خیز است و انتقال پایتخت به مرکز ایران منطقی‌تر است.

پرسش‌های زلزله‌ای کارآفرینان
کاوه زرگران، رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران، نیز در ادامه طرح پرسش با پدر علم زلزلهشناسی ایران، با اشاره به اینکه فارغ‌التحصیل اکتشاف و زمین‌شناسی و از شاگردان استاد است، این سوال را مطرح کرد که کدام یک از گسل‌های تهران قدرت تخریب بالاتری دارد و در صورت فعال شدن آن، میزان قدرت زلزله چه مقدار است؟
وی در عین حال به هیات رییسه اتاق تهران پیشنهاد کرد در ساخت بنای ساختمان جدید اتاق تهران در خیابان شهید مطهری، آیین‌نامه زلزله از سوی پیمانکاران به درستی رعایت شود تا در صورت وقوع زلزله احتمالی در تهران از این ساختمان به عنوان پایگاه و ستاد بحران استفاده شود.
عباس آرگون دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز علل وقوع زلزله‌های اخیر طی ماه‌های گذشته در کشور را با استاد عکاشه مطرح کرد و این پرسش را با وی در میان گذاشت که آیا وقوع زلزله‌های ضعیف از احتمال پیدایش زلزله‌های قوی‌تر جلوگیری ‌می‌کند؟
فاطمه دانشور دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز با این پرسش که چرا درصد وقوع زلزله در کشور طی ساعات شب بیشتر است، گفت: تا چه میزان برج‌های متعدد در شمال تهران در برابر زلزله ایمن هستند؟


پیش‌بینی زلزله در نقاط زلزله‌خیز
استاد عکاشه در پاسخ به برخی سوالات مطرح شده از سوی اعضای هیات نمایندگان، ابتدا خاطرنشان کرد که احتمال بالاتر وقوع زلزله در شب نسبت به روز دلیل علمی ندارد و این موضوع به اثبات نرسیده است.
وی با تاکید بر اینکه هنوز بشر نتوانسته است به پیش‌بینی درست و دقیق زلزله دست پیدا کند، افزود: پیش‌بینی وقوع زلزله در بلندمدت را تاحدود زیادی می‌توان نزدیک به واقعیت اعلام کرد چرا که در نقاطی که پیش از این زلزله رخ داده، احتمال اینکه در آینده نیز رخ دهد، محتمل است.
وی افزود: در تهران تاکنون زلزله بالای 7.5 ریشتر رخ نداده و تمامی زلزله‌های رخ داده در تهران که تعداد آن حدود 8 زلزله بوده است، کمتر از 7 ریشتر بوده است.
بهرام عکاشه در پایان سخنان خود بر لزوم آموزش در زمینه زلزله تاکید کرد و گفت: آمادگی در برابر باید از کودکی و در مهدکودک‌ها آموزش داده شود، مانند رویه‌ای که ژاپن در پیش گرفت. در ایران میلیون‌ها گسل با توانمندی ایجاد زلزله با ریشترهای بالا وجود دارد. هر قدر که این گسل‌ها بزرگ‌تر و عمیق‌تر باشد، انرژی آن بزرگ‌تر بوده و درجه تخریب نیز بالاتر خواهد بود. همه تهران نیز زلزله‌خیز است، به ویژه شمال تهران. زلزله‌خیزی گسل‌های جنوب تهران نیز بیش از شش ریشتر نیست اما مساله این است که زمین این منطقه نرم و آسیب‌پذیر است.

 

• گزارش تصویری


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر