بورس کانال عوض کرد

سکه و دلار گران شد

تاريخ 1396/10/24 ساعت 15:23

شاخص کل بازار سرمایه به کانال 97 هزار واحد بازگشت. سکه طرح جدید هم دوباره به بالای یک میلیون و 500 هزار تومان رسید و دلار هم بیش از 4 هزار و 400 تومان معامله شد.

شاخص کل بورس امروز با 0.62 درصد رشد نسبت به روز گذشته تا کانال 97 هزار واحد ارتفاع گرفت. شاخص کل امروز با رشد 601.17 واحدی به رقم 97 هزار و 228 واحد رسید. خرید و فروش سهام شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، معدنی و صنعتی چادرملو، پالایش نفت تهران، معدنی و صنعتی گل گهر و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشتر اثر را بر رشد شاخص کل بر جای گذاشت. هولدینگ سرمایه گذاری غدیر، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سایپا، پست بانک ایران، داروسازی سینا، پارس خودرو و شرکت ارتباطات سیار ایران هم مانع صعود بیشتر شاخص شدند. شاخص کل بازار سرمایه زمستان را طوفانی آغاز کرده بود. این شاخص در دومین روز از دی ماه سال جاری با بیش از 1300 واحد رشد از کانال 95 هزار به 96 هزارواحد آمد. دو روز بعد شاخص کل با رشد 829 واحدی کانال 98 هزار واحد را فتح کرد اما آغاز ناآرامی ها در تهران و دیگر شهرهای کشور دماسنج اقتصاد را سرد کرد. رشد بازار سرمایه و امیدها به صد هزار واحدی شدن شاخص کل همزمان در یک ماه اخیر قوت گرفته است. هرچند اقداماتی مثل کاهش نرخ سود بانکی، کاهش مدت زمان توقف نمادها و تغییر برخی مقررات داخلی در بازار سرمایه را از عوامل مهم در این زمینه عنوان می کنند اما بررسی عوامل دیگر نشان می دهد که باید با احتیاط نسبت به رشد بورس صحبت کرد. به گفته علی سنگینیان رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران توجه به دیگر شاخص ها جز شاخص کل در تحلیل رونق بورس، تمرکز بازدهی در چند صنعت مشخص نه کل بازار و عدم افزایش قابل توجه ارزش معاملات در مقایسه با دوره رونق سه نکته ای است که باید در تحلیل شرایط کنونی بازار سرمایه به آن توجه کرد.

دلار 4 هزار و 400 تومانی و سکه یک میلیون و 500 هزار تومانی

اسکناس سبز آمریکایی امروز با افزایش 0.59 درصدی با قیمت بیش از 4 هزار و 400 تومان به دست متقاضیان رسید. دلار امروز بین 4 هزار و452 تا 4 هزار و 411 تومان معامله شد و قیمت زنده هم 4 هزار 437 تومان اعلام شده است. نرخ ارز مبادله ای هم امروز به 3 هزار و 649 تومان رسید. در معاملات خرده فروشی امروز سکه امامی با پنج هزار تومان افزایش قیمت بالای یک میلیون و 500 تومان به فروش رسید. سکه بهار آزادی هم یک هزار تومان گران شد و نیم سکه و ربع سکه با افزایش قیمت پنج و دو هزار تومانی به ترتیب با نرخ 726 هزار تومان و 422 تومان هزار تومان به فروش رسیدند. سکه از پیش از شروع سال نوی میلادی  و همزمان افزایش قیمت جهانی طلا  به حباب 200 هزار تومانی گرفتار شده بود. بانک کارگشایی با برگزاری حراج سکه تلاش کرد این حباب را کاهش دهد. به گفته کارشناسان بازار طلا این حباب که به دلیل ورود خریداران غیرحرفه ای به بازار سکه ایجاد شده بود، در هفته گذشته 100 هزار تومان کمتر شد اما امروز همزمان با افزایش نرخ دلار در بازار داخلی قیمت سکه باز افزایش یافت.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر