محمدرضا انصاری در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران مطرح کرد؟

اقتصاد کشور باید صاحب استراتژی شود

تاريخ 1396/12/22 ساعت 08:54

برای حل مشکل باید جسارت و جرات انجام یکسری اقدامات را داشت

 دولت سعی دارد به هرنحوی پول را از جامعه جمع کند. برای این اقدام، سکه پیش فروش می کند و اوراق گواهی سپرده 20 درصدی هم منتشر کرد. اما هنوز هم صف دلار رو به روی صرافی ها به چشم می خورد. حتی صرافی ها دیگر دلار نمی فروشند و یا ندارند که بفروشند.

این اولین بار نیست که بعد از یک دوره آرامش در بازار ارز، یکباره فنر قیمت دلار در می رود و رشد پیدا می کند. آخرین بار سال 90 و 91 بود که دلار به یکباره از کانال هزار تومانی به 3 هزار تومانی رسید. آن زمان بازار به هم ریخت و حتی چند صرافی هم آتش زده شد. دور میدان فردوسی، خودروهای پلیس مستقر شد و دلار فروشان کنار خیابان دستگیر می شدند. در سبزه میدان، پلیس در رفت و آمد بود تا دلار فروشان کنار خیابان را شناسایی و دستگیر کند. در حالی که گمان می رفت، شاید آن سال، آخرین تجربه افزایش یک شبه نرخ دلار باشد، اما امسال هم تجربه ای مشابه رخ داد. البته که کار به آتش زدن صرافی ها نرسید، اما باز هم پلیس دلارفروشان کنار خیابان را دستگیر کرد و همان سناریوی چند سال پیش تکرار شد.

اما جدا از اقدامات و بالارفتن قیمت ارز، به گفته کارشناسان، مساله تصمیمات شتاب زده و بدون استراتژی است. محمدرضا انصاری، نایب رییس اتاق ایران در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران درباره اقداماتی که برای آرام کردن بازار ارز انجام شده، بیان کرد: مساله این است که باید از اقدامات لحظه ای و شتاب زده پرهیز کنیم. اقتصاد باید صاحب استراتژی شود و روی آن حرکت کند. در این زمینه باید سیاستگذاری هایی انجام شود.

به گفته انصاری، در زمینه ایجاد سیاستگذاری مسایلی وجود دارد که به دلیل اختلاف نظر، موضع گیری به وجود می آورد. او تاکید کرد: این موضع گیری های مختلف باعث می شود که اقدامات به کار آشفته و لحظه ای و شتاب زده ختم می شود.

نایب رییس اتاق ایران ادامه داد: سیاستگذاران برای حل یک مساله اقدامی لحظه ای انجام می دهند، اما آثار بلندمدت آن را در نظر نمی گیرند. همه این موارد به سیاست گذاری غلط در اقتصاد برمی گردد.

او همچنین درباره وضعیت سال آینده اقتصاد کشور گفت: به نظر نمی آید در سال آینده به راحتی بتوان این نوسانات را خاتمه داد. چرا که همین طور به رفتار شتاب زده ادامه می دهیم. تبعات این تصمیم گیری ها سال آینده مشخص می شود. برای حل مشکل باید جسارت و جرات انجام یکسری اقدامات را داشت. اقدام مهم و اساسی این است که اقتصاد کشور صاحب استراتژی و سیاست ها با قدرت اعمال شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر