مراسم پایان دوره مدیریت اجرایی اتاق تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد

توانمندسازی بخش خصوصی با آموزش‌های نظری و عملی

تاريخ 1397/02/19 ساعت 15:45

مراسم اعطای مدارک دانش آموختگان دوره مدیریت اجرایی (MBA) در اتاق تهران برگزار شد. در این دوره به عنوان نخستین تجربه مشترک اتاق تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه آموزش، 13 تن از فعالان اقتصادی و صاحبان بنگاه‌ها یاقتصادی تحت آموزش قرار گرفتند.

در آغاز این مراسم، مدیرعامل موسسه آموزش و توسعه منابع انسانی اتاق بازرگانی تهران، با بیان اینکه تاکنون هشت دوره مدیریت اجرایی در اتاق تهران برگزار شده است، گفت: در مجموع 208 نفر از فعالان اقتصادی و مدیران بنگاه‌ها در این دوره‌ها شرکت کردند.

ناصر عندلیب افزود: هشتمین دوره مدیریت اجرایی (MBA) نیز که امروز مراسم اعطای گواهی‌نامه‌های آن به دانش‌آموختگان این دوره برگزار شد، با همکاری دانشگاه پلی‌تکنیک تهران و با حضور 13 نفر و طی 240 ساعت آموزشی برپا شد.

وی برگزاری یک دوره مدیریت اجرایی با همکاری دانشگاه وولسفبورگ آلمان را از دیگر برنامه‌های آموزشی آتی اتاق تهران اعلام کرد و گفت: اتاق تهران در دوره هشتم هیات نمایندگان، توانمندسازی بخش خصوصی از طریق آموزش و توسعه منابع انسانی اعضا و تشکل‌های این اتاق را جزو اهداف و برنامه‌های خود قرار داده است.

 

آموزش‌های تئوری و مهارتی در دستورکار اتاق تهران

رییس اتاق تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه اتاق سه وظیفه اصلی «تعامل، توانمندسازی و مطالبه‌گری» را برای خود متصور است، ادامه داد: در بخش توانمندسازی، اتاق تهران وظیفه دارد بنگاه‌های اقتصادی را را از طزیق ارتقای سطح آموزش توانمندتر از گذشته کند.

مسعود خوانساری سپس سابقه دیرینه اتاق در امر آموزش اشاره کرد و گفت: اتاق تهران در سال 1355 قراردادی با دانشگاه‌ هاروارد منعقد کرد تا با همکاری این دانشگاه، دوره‌های آموزش مدیریت را برگزار کند.

خوانساری با تاکید بر اینکه یکی از نیازهای اساسی کشور توسعه آموزش است، ادامه داد: بنگاه‌های اقتصادی در ایران با دو دسته چالش مواجه هستند، چالش‌های بیرونی و چالش‌های درونی. مشکلات درونی بنگاه‌ها نیز عمدتا ناشی از مشکلات مدیریتی است. متاسفانه، بنگاه‌های ایرانی به علم روز مدیریت مجهز نیستند و به دلیل برخی محدودیت‌ها نتوانسته‌اند، تکنولوژی روز را به کار بگیرند.

او گفت: اتاق تهران برای جبران این کاستی، هم آموزش در بخش تئوری که مصداق آن برگزاری این دوره مدریت اجرایی است را در دستور کار قرار داده و هم آموزش در بخش مهارتی را برنامه‌ریزی کرده است. به همین دلیل با انعقاد تفاهمنامه‌ای با موسسهWIFI اتریش قرار است، همکاری سه‌جانبه‌ای را با این موسسه و سازمان فنی و حرفه‌ای آغاز کنیم. ‌پیش‌بینی ما این است که با تکمیل مرکز آموزش اقدسیه که به نام امین‌الضرب فعالیت خواهد کرد، آموزش‌های مهارتی را از مرداد یا شهریور سال جاری آغاز کنیم.

 رییس اتاق تهران ابراز امیدواری کرد که این نهاد بتواند ضعف بنگاه‌ها را از طریق توسعه این آموزش‌ها جبران کرده و در نهایت به ارتقا دانش مدیریت در کشور کمک کند. خوانساری در ادامه به مسایل محیطی بنگاه‌های اقتصادی نیز پرداخت و گفت: مشکلات نظام بانکی، مسایل ارزی، کسری بودجه، وابستگی صندوق‌های بازنشستگی به بودجه دولت و عدم ثبات در سیاست‌ها از جمله این چالش‌ها بوده که نوسانات پی‌درپی در شاخص‌های کلان از جمله تورم و نقدینگی و البته بزرگی دولت را نیز باید به این مشکلات افزود. تصدی‌گری گسترده دولت، بنگاه‌های بخش خصوصی را به شدت تحت فشار قرار داده است.

 او با اشاره به نرخ ثابت ‌سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از دهه 1350 تاکنون، گفت که این شاخص‌ها نشان ‌می‌دهد که بخش خصوصی در طول دهه‌های گذشته آنچنان که شایسته است، رشد نکرده است. رییس اتاق تهران ابراز امیدواری کرد که دانش آموختگان دوره مدیریت اجرای (MBA) بتوانند با اتکا به تجربیات خویش و دانشی که اندوخته اند، در بنگاه‌های‌هایشان موثر واقع شوند.

 

حجم قراردهای صنعتی دانشگاه امیرکبیر دوبرابر شد

رییس دانشگاه پلی‌تکنیک تهران نیز در این مراسم ضمن قدردانی از اتاق تهران به واسطه اهتمام ویژه به مقوله بازآموزی و برگزاری دوره‌های تخصصی برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی، گفت: سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی در عصر کنونی به قدری پر شتاب است که نیاز به بازآموزی افراد به طور جدی احساس ‌می‌شود و باید به صورت مداوم به روز بود و همگام به دنیا پیش رفت، از این رو توجه به برگزاری دوره‌های تخصصی و بازآموزی افراد ضروری است که در این مسیر اتاق بازرگانی تهران گام‌های ارزنده ای برداشته است.

سید احمد معتمدی با اشاره به اینکه در حال حاضر دنیا دانشگاه‌های نسل سوم را تجربه ‌می‌کند، افزود: نسل جدید دانشگاه‌ها علاوه بر توسعه علم، به سمت کاربردی شدن نیز گام برداشته‌اند و شاخص اول این دانشگاه‌ها، میزان قراردادهای صنعتی منعقد شده از طرف این مراکز آموزشی است.

وی افزود: دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا تنها 7 تا 30 درصد از منابع مالی خود را از طرف دولت این کشور دریافت ‌می‌کنند و بخش عمده منابع این دانشگاه‌ها از محل قراردادهای صنعتی که این مراکز با بخش صنعت و اقتصاد منعقد ‌می‌کنند، به دست می‌آید.

رییس دانشگاه پلی تکنیک تهران با اشاره به اینکه برنامه‌ راهبردی این دانشگاه نیز بر این منوال تدوین شده است، افزود: طی سه سال اخیر، حجم قراردادهای صنعتی دانشگاه پلی تکنیک تهران دو برابر افزایش یافته است.

معتمدی بر تعامل مراکز آموزشی و دانشگاه‌های کشور با دنیا تاکید کرد و گفت: توافق برجام فرصتی ایده‌آلی را برای دانشگاه‌های کشور ایجاد کرد به طوری که ارتباط و همکاری میان دانشگاه پلی‌تکنیک تهران با دانشگاه‌های مطرح اروپا به صورت چشمگیری ارتقا پیدا کرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور باید به منابع قوی علمی دنیا متصل شوند، افزود: از دیگر برنامه‌های راهبردی دانشگاه پلی‌تکنیک تهران، ایجاد پردیس‌های مدیریت با همکاری دانشکده‌های صنایع و مدیریت و نیز با اتاق بازرگانی است.

 در این مراسم سه تن از دانش آموختگان دوره مدیریت اجرایی (MBA) به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و برگزاری این دوره را برای مدیران و کارشناسان ارشد بنگاه‌های بخش خصوصی بسیار مفید و کاربردی ارزیابی کردند. در پایان این نشست مدارک دانش‌پذیران توسط رییس اتاق تهران و رییس دانشگاه امیرکبیر به آنها اهدا شد.

گزارش تصویری


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر