رئیس اتاق بازرگانی مشترک سوئیس و ایران عنوان کرد

دوراهی شرکت‌های اروپایی و سردرگمی پرریسک

تاريخ 1397/04/02 ساعت 11:33

یک مقام سوئیسی از سردرگمی شرکت‌های اروپایی برای کار با ایران گفت و عنوان کرد شرکت‌های سوئیسی می‌توانند هنوز با ایران کار کنند اما از آنچه ممکن است گریبان‌شان را بگیرد اطلاع ندارند.

سفیر سابق سوییس در تهران و رییس کنونی اتاق بازرگانی مشترک سوییس و ایران گفت: شرکت‌هایی که با دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه کار ‌می‌کنند امروز با یک با یک معما مواجه هستند.

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران به نقل از سوئیس‌اینفو، فیلیپ ولتی تصریح کرد: آنچه که هم اکنون اتفاق ‌می‌افتد آن است که صنایع صادراتی زیر فشار ریسک قرار دارند، این ریسک که آیا کار با ایران را ادامه دهند یا ریسک جریمه‌های سنگین و فشار بازوی آهنین اقتصاد ‌آمریکا را تحمل کنند.

به گفته ولتی این محاسبات از سوی بسیاری از بنگاه‌ها صورت گرفته و برخی از آنها در حال ترک بازار ایران هستند. وی افزود: یک عضو اتاق بازرگانی سوییس و ایران گفته است که ما ‌می‌توانیم یک ماشین پیشرفته به ایران بفروشیم اما این که پس از آن چه اتفاقی برای ما روی می‌دهد برایمان ناشناخته است.

 وی گفت: متاسفانه سوییس و اتحادیه اروپا قدرت چندانی ندارند حتی با وجود اینکه بسیار بر بی‌ارزش بودن تحریم‌های آمریکا تاکید کرده باشند. واقعیت این است که ترامپ هیچ دغدغه‌ای برای حفظ منافع دیگران حتی متحدانش ندارد.

 ولتی ادامه داد: ‌آمریکا تلاش ‌می‌کند قوانین داخلی‌اش را به تمام جهان تسری دهد و از آنجایی که این کار با ابزار‌های قانونی امکان‌پذیر نیست تلاش ‌می‌کند با ابزار‌های اقتصادی منویاتش را پیش برد. این ابر قدرت ‌می‌خواهد ایران را کاملا منزوی کند و در این راه فقط زمانی موفق است که همه جهان تحریم‌ها را اجرا کنند.

 این مقام سوئیسی تصریح کرد: تحریم‌ها برای کمپانی‌هایی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و سرمایه‌هایشان در ایران است مشکل‌آفرین خواهد بود زیرا امکان برچیدن سرمایه در مدت سه ماه وجود ندارد. این شرکت‌ها بر سر یک دو راهی قرار گرفته اند مانند کمپانی لوکوموتیوسازی سوییس که بر سر این دو راهی است که 120 لوکوموتیوش را به ایران بفروشد و بازار ‌آمریکا را از دست بدهد یا از خیر معامله بگذردو

ولتی گفت: طبیعی است که ایران هم نمی‌تواند زیاد منتظر سوییسی‌ها بماند چرا که در شرایط موجود چین خلا موجود را پر کرده و با بالا بردن کیفیت تولیداتش قصد دارد جای شرکای اروپایی را بگیرد.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر