هند جایگزین نفت پیدا می کند؟

اگر قیمت نفت کاهش نیابد تقاضا کم می شود

تاريخ 1397/04/20 ساعت 12:02

هند از کاهش قیمت نفت استقبال می کند. این کشور سال گذشته حدود 1.6 میلیون بشکه (220.43 میلیون تن) نفت وارد کرده که بیشتر آن از کشورهای عضو اوپک بوده است.

 سریعترین مصرف کننده نفت خام جهان به اوپک هشدار داد: اگر قیمت کاهش نیابد تقاضا کم می شود و این به معنی محدودیت خرید از این کارتل نفتی است. بلومبرگ گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، این هشدار حداقل از طرف سانژیو سینگ، ریس شرکت نفت هند، بزرگترین پالایشگاه این کشور مطرح شده است.

اگر قیمت ها همچنان افزایش پیدا کند، بیشترین سرعت را نسبت به یک ماه و نیم گذشته داشته است. به این ترتیب کشورهای مصرف کننده جنوب آسیا، احتمالا به دنبال جایگزین کردن وسایل نقلیه الکتریکی و گازی که مقرون به صرفه تر است می روند. آنها گفته اند تا سال 2025، به اندازه مصرف یک میلیون بشکه نفت در روز را جایگزین می کنند.

سینگ می گوید نوسانات در قیمت و عرضه نفت شاید در کوتاه مدت تاثیری در تقاضا نداشته باشد، اما در درازمدت حتما اثرگذار است. ترس از بحران عرضه جهانی پس از قطع برق لیبی و ونزوئلا باعث شد قیمت نفت از ماه آوریل، 5 درصد رشد کند.

در حالی که کشورهای اوپک و متحدانش بر سر کاهش تولید برای افزایش قیمت توافق کرده اند، نگرانی وجود دارد که بشکه های نفت به اندازه تقاضای رو به رشد کافی نباشد. حالا هم که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا به دنبال صدور بیانیه هایی علیه اوپک است.

 

سینگ می گوید انتظار این است که مصرف نفت هند تا سال 2040 به 10 میلیون بشکه در روز رشد کند. هند سریعترین مصرف کننده رو به رشد در سراسر جهان است. فرض آنها بر این است که قیمت نفت تا سال 2025 به 83 دلار و سال 2040 به 113 دلار می رسد. اما نفت خام 80 دلاری حال حاضر هند را برای هزینه بیشتر نگران کرده است و آنها می خواهند طی هفت سال آینده میزان تقاضایشان را کاهش دهند.

 

*واگذاری منافع

سینگ می گوید: اگر به جای 83 دلار، قیمت نفت تا سال 2025 به 100 دلار برسد، آن زمان از انرژی های جایگزین استفاده خواهیم کرد.

هند از کاهش قیمت نفت استقبال می کند. این کشور سال گذشته حدود 1.6 میلیون بشکه (220.43 میلیون تن) نفت وارد کرده که بیشتر آن از کشورهای عضو اوپک بوده است.

با شروع سال جدید، از زمانی که اوپک و متحدانش از جمله روسیه شروع به کاهش تولید کردند، قیمت نفت 36 درصد رشد کرد. به این ترتیب، هند به دنبال آماده سازی برای جایگزینی نفت با گاز طبیعی، انرژی تجدیدپذیر و برق و وسایل نقلیه برقی است. حتی یک ترمینال واردات گاز مایع در جنوب هند ساخته شده که ظرفیت 202 مگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر آن از پروژه های خورشیدی و بادی است.

البته به گفته کارشناسان، استدلال جایگزین کردن یک میلیون بشکه در روز برای هند کمی دور از ذهن به نظر می رسد. اقتصاد رو به رشد هند، به اندازه کافی به بنزین و گازوئیل نیاز دارد و این به معنی جایگزین شدن آن با نفت نیست. همچنین بعید است گاز طبیعی به عنوان سوخت حمل و نقل بتواند محصولات نفتی را به چالش بکشد حداقل تا زمانی که هند در تولید گاز طبیعی به خودکفایی برسد. حتی در بهترین حالت این موضوع برای چشم انداز بلندمدت است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر