علیرضا کلاهی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران پاسخ می دهد:

مهم ترین چالش تحریم برای استارت آپ ها چیست؟

تاريخ 1397/06/21 ساعت 14:01

تا آغاز تمدید تحریم ها کمتر از سه ماه زمان باقی مانده است. استارت اپ ها باید کمربندها را محکم ببندند. اصلی ترین آسیب تحریم برای استارت آپ ها چیست؟

اصلی ترین تهدید تحریم برای کسب وکارهای نوپا چیست؟ بعضی معتقدند که فشار تحریم ها که تا آغاز تمدید آن علیه ایران کمتر از سه ماه زمان باقی مانده است، به توجه بیشتر به استارت آپ ها و کسب وکارهای فناوری محور می انجامد. گروه دیگری اما از دغدغه های اصلی استارت آپ ها می گویند و اینکه تحریم هرگز مطلوب نبوده و نیست.

علیرضا کلاهی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران معتقد است که تحریم  هیچ جنبه مثبتی برای استارت آپ ها به همراه نخواهد داشت. او می گوید: مدل بیشتر کسب وکارهای نوپا به گونه ای طراحی شده که در سال های اولیه تاسیس سودآور نیستند به همین دلیل باید در شرایطی مطلوب سرمایه را جذب کرده و تزریق نقدینگی به آن ها ادامه پیدا کند.  در اولین سال های تاسیس استارت آپ ها تنها روی رشد برنامه ریزی می کنند نه سود بنابراین بیش از همیشه به جذب سرمایه نیاز دارند. در بعضی برنامه ها این مدت زمان 10 سال در نظر گرفته شده است. بنابراین دخل و خرج این شرکت ها به طور کامل  از سوی سرمایه گذاران تامین می شود. در شرایطی که جو اقتصاد بهم ریخته و ثباتی وجود ندارد، سرمایه گذاران خارجی کشور را ترک می کنند بنابراین شکل گیری استارت آپ ها و ادامه حیات آن ها دشوار است.

کلاهی ادامه داد: تحریم تنها دریافت سرمایه خارجی را دشوار نمی کند. تامین هر نوع کالا در شرایط تحریم سخت است. از این منظر تحریم هیچ اثر مثبتی ندارد. 

این فعال اقتصادی گفت: شرایط آینده به همان اندازه که باقی کسب وکارها را دچار بحران کرده، روی استارت اپ هم اثر خواهد گذاشت. هر کسب وکاری از رکود، بی ثباتی و بهم ریختگی آسیب می بیند. در چنین شرایط اقتصادی همه زیان می بینند، چه یک بقالی، چه یک استارت آپ! هرچند استثنائاتی هم وجود دارد.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر