استارت آپ ها به کمک فروش آنلاین محصولات کشاورزی می آیند

محصولت را آنلاین کشت کن

تاريخ 1397/06/24 ساعت 22:22

باوجود اینکه در حال حاضر فعالیت عمده استارت آپ های کشور در حوزه خدمات فروش اینترنتی کالاها است ولی هنوز استارت آپ های بسیار کم و حتی کمتر از انگشتان یک دست وجود دارند که در زمینه کشاورزی فعال باشند و تلاش می کنند تا واسطه ها را حذف کنند

در ماه هایی که هر روز شاهد افزایش قیمت انواع میوه ها و سبزیجات هستیم و شاهدیم که طبق گزارش های بانک مرکزی و مرکز آمار ایران تورم سبزی و میوه ها در کشور بیش از 40 درصد بوده است ولی متاسفانه سود حاصل از کشت، زراعت و باغداری به دست کشاورزان نمی رسد و این واسطه ها هستند که سهم اصلی را از سود می برند؛ جای فعالیت های گسترده استارت آپ های حوزه کشاورزی به خصوص در زمینه فروش بیش از گذشته به چشم می آید.

باوجود اینکه در حال حاضر فعالیت عمده استارت آپ های کشور در حوزه خدمات فروش اینترنتی کالاها است ولی هنوز استارت آپ های بسیار کم و حتی کمتر از انگشتان یک دست وجود دارند که در زمینه کشاورزی فعال باشند و تلاش می کنند تا واسطه ها را حذف کنند و امکان ارتباط مستقیم بین فروشندگان عمده، مردم و کشاورزان را فراهم آورند. در این حوزه شاید مشهورترین استارت آپی که راه اندازی شده «کشمون» باشد که به فروش زعفران کشاورزانی قائنی اقدام می کند و امکانی را فراهم آورده است تا افراد به صورت مستقیم خود با کشاورزان ارتباط گرفته و از آن ها خرید کنند. امکانی که هم به نفع کشاورزان بوده است و هم مصرف کنندگان زعفران که با قیمت هایی مناسب تر، زعفرانی با شناسنامه را خرید می کنند.

اما علاوه بر کشمون چندسالی است که استارت آپ دیگری هم در این حوزه فعال شده است و هدف اصلی اش هم حذف واسطه ها از معاملات کشاورزان و کمک به سودآوری بیشتر آن هاست. اتفاقی که می تواند همزمان محصول بهتری را به دست مصرف کنندگان واقعی هم برساند. «کشت کالا» در واقع بازار آنلاین خرید کالاهای کشاورزی، دامی است و به شما این امکان را می دهد که به صورت آنلاین مثلا روغن شترمرغ، عسل قائن، انواع میوه ها و صیفی جات و.... را هم در تناژ بالا و هم به صورت محدود خریداری کنید. البته بیشتر محصولاتی که ارائه می شود در تناژ بالا است و عمده هدفگذاری هم خریداران عمده هستند. برای مثال روی سایت این استارت آپ می توانید آگهی فروش نشاء توت فرنگی را این گونه ببینید:« 500 هزار عدد نشاء، قیمت هر عدد : 350 تومان. توضیحات: آغاز پیش فروش نشاء و بوته توت فرنگی (درجه یک، پر محصول، پربازده، پر قدرت، چهارفصل ) تولید شده در مهد توت فرنگی ایران؛ سنندج...به قیمت عالی... اصلاح شده در پلی کلینیک تخصصی ارسال به سراسر کشور مشاوره رایگان راه اندازی مزرعه و گلخانه پرورش پر سود توت فرنگی؛ حداقل سفارش: 1000 عدد.»

درسایت کشت کالا درباره فعالیت های این استارت آپ نوشته شده:« کشت کالا یکی از سایت هایی است که به منظور خرید و فروش مستقیم محصولات، نهاده‌ها و تجهیزات کشاورزی و صنایع وابسته راه اندازی شده و تقریبا تمامی محصولات و تجهیزات کشاورزی را در بر می گیرد. تمامی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات و تجهیزات کشاورزی می‌توانند به راحتی در سایت عضو شده و محصولات خود را در سایت ثبت و جهت فروش و ثبت سفارش در معرض دید عموم قرار دهند.» یکی از ویژگی های مهم این سایت این است که کلیه خدمات این سایت رایگان بوده و تولیدکنندگان از بابت ثبت و عرضه محصولات هزینه‌ ای پرداخت نخواهند کرد. یکی از بنیانگذاران این استارت آپ درباره راه اندازی این استارت آپ گفته است: « در سال ۹۲ با توجه به رشد روزافزون اینترنت در کشور تصمیم گرفتیم خرید و فروش محصولات کشاورزی را در بستر اینترنت پیاده‌سازی کنیم. معمولا ایده‌ها در زمان کمبودها و کاستی‌ها شکل می‌گیرند و ما هم زمانی که متوجه شدیم سیستم جامعی برای فروش محصولات کشاورزی به صورت تخصصی وجود ندارد و همچنان به همان روش سنتی میادین میوه‌وتره‌بار کار می‌کنند و دلال‌ها در این سیستم حضور دارند و بیشترین سود از آن آنهاست و ضرر و زیان اصلی هم نصیب تولیدکننده‌ها می‌شود، احساس کردیم راه‌اندازی این کسب‌وکار می‌تواند عدالت را به این بازار هدیه بدهد. همچنین متوجه ‌شدیم که کشاورزها بازاری برای فروش محصولی که تولید می‌کنند، نمی‌شناسند و مثلا این آگاهی را ندارند که این محصول در شهر دیگری ممکن است مورد نیاز باشد. چراکه وقتی نمی‌توانستند محصول را در شهر خودشان به فروش برسانند و تاریخ مصرفش تمام می‌شود، از آن برای خوراک دام استفاده می‌کنند یا آن را دور می‌ریزند و دفن می‌کنند. در صورتی که همان محصول در نقطه دیگری از کشور مورد نیاز است یا حتی یک تاجر و صادرکننده حاضر است آن را خریداری کرده و صادر کند. اما سیستم جامعی وجود نداشت که طرفین این معاملات بتوانند همدیگر را بشناسند و از کار هم باخبر شوند. بنابراین، این ایده به ذهن‌مان رسید که اگر سیستمی وجود داشته باشد که بتواند این اطلاعات را جمع‌آوری کرده و محصولات را در قالب آماده‌به‌فروش در فضای آنلاین ثبت کند، هم می‌تواند دست دلال‌ها و چندواسطه‌گری را از بازار کشاورزی ایران کوتاه نماید و هم اینکه با قیمت مناسبی محصولات این حوزه را عرضه کند و بازارهای بیشتری برای فروش پیش‌روی کشاورزان ریز و درشت ایران قرار دهد.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر