کارآفرینی بدون مرز

مدیرعامل آمازون به فضا می اندیشد

تاريخ 1397/07/11 ساعت 13:09

جف بزوز بیشتر به عنوان مدیرعامل آمازون و صاحب واشنگتن پست شناخته می شود. او اما اکنون از شرکت خصوصی اش به عنوان مهم ترین کاری که درحال انجام آن است یاد می کند. شرکت Blue Origin که در واشنگتن بنیانگذاری شده و دسترسی شخصی انسان به فضا با در نظر گرفتن هزینه کمتر و اطمینان بیشتر را دنبال می کند.

سی ان بی اسی در این باره می نویسد: مدیرآمازون جف بزوز می خواهد ساختار کم هزینه ای را بسازد که به کمک آن نسل آینده به کارآفرینان فضایی تبدیل شوند. بزوز در روز سه شنبه در همایشی در واشنگتن از این گفت که «این، مهم ترین کاری است که در حال انجام آن هستم».

بزوز که دارای شبکه ای به ارزش 161.7 میلیارد دلار است، به عنوان بنیانگذار یک شرکت خصوصی فضایی هم شناخته می شود که دنبال استفاده مجدد از موشک هاست. برخی از فعالان صنعتی ادعا می کنند که استفاده دوباره از موشک ها ممکن است صرفه جویی در هزینه های فاحش در ریسک سرمایه گذاری های فضایی منجر شود.

بزوز از این می گوید که Blue Origin فوق العاده مهم است. او توضیح می دهد که منبع سرشاری از انرژی و منابع تجدید پذیر در سیستم خورشیدی برای نسل آینده وجود دارد اما همه این انرژی و منابع تا زمانی که هزینه سفرهای فضایی کاهش پیدا نکند، بلا استفاده باقی خواهند ماند. در دو دهه گذشته  کارآفرینان اینترنتی شرکت های موفق فناوری محور راه اندازی کرده اند. بزوز به این اشاره می کند که مارک زوکربرگ مدیر فیس بوک چطور در اتاق خوابگاهش با همکاری یک نفر دیگرغول شبکه های اجتماعی را ایجاد کرده است. او می گوید: دو بچه فیس بوک را در خوابگاهشان راه اندازی کردند، چیزی که اکنون بازاری میلیاردی را پوشش می دهد. این یک شرکت غول آساست. امروز دو بچه در اتاق خوابگاهشان قادر به انجام کار بزرگی در فضا نیستند. این عملی نیست چراکه هزینه ها بیش از اندازه بالاست. Blue Origin  می تواند به این حوزه ورود کند و بسیاری از هزینه های سنگین را کاهش دهد. این مسئله شامل ساخت موشک های قابل استفاده مجدد هم هست که می تواند به طور چشم گیری هزینه ها را کاهش دهد.

بزوز می گوید:«اگر بتوانید هزینه های سنگین را با روش های درست کنار بزنید می توانید نسل آینده را تبدیل به کارآفرینان فضا کنید».

سرمایه گذار بزوز در Blue Origin بسیار بالاست. او سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار در این شرکت سرمایه گذاری می کند. در ماه گذشته این شرکت فضایی قراردادی را در زمینه عرضه نسل بعدی موشک های درحال توسعه به دست آورد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر