3 درس مهم از بنیان‌گذار علی‌بابا

«جک ما» می‌خواهد در کلاس‌های درس به کارآفرینان تازه‌کار چه بگوید؟

تاريخ 1397/07/25 ساعت 13:33

بنیان گذار علی بابا از مدیریت کنار کشیده و حالا می خواهد الهام بخش کارآفرینان تازه کار جهان باشد. جک ما چه درس می دهد؟

 جک ما مدیر مشهور علی‌بابا، از غول‌های فناوری چین و مهم‌ترین استارت آپ های جهان تصمیم گرفته کارآفرین تربیت کند. او پس از رها کردن سمتش در شرکت علی‌بابا برنامه درسی موردنیاز برای آموزش را تهیه کرده است. جک ما البته با آموزش غریبه نیست. او پیش از راه‌اندازی علی‌بابا معلم زبان انگلیسی بود و البته زمانی که علی‌بابا با نظارت او اداره می‌شد، این شرکت برنامه‌هایی برای آموزش تجارت الکترونیک و کارآفرینی را اجرا کرده بود. این میلیارد مشهور چیزهای زیادی برای آموزش به کارآفرینان مشتاق و جوان دارد. غیر از همه این‌ها بالاخره او از یک تاجر غیرحرفه‌ای به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل‌شده و بسیاری علاقه به تقلید و یادگرفتن از او دارند. او در هفته گذشته در یکی از جزایر اندونزی درباره بعضی درس‌های مهمی که نسل بعدی کارآفرینان را می‌سازد صحبت کرده است. سی ان بی سی از این نشست که در بالی اندونزی برگزارشده گزارشی تهیه کرده است. گزارشی از درس‌های جک ما.

منتظر آماده بودن جامعه نمانید

او خود منتظر نمانده تا جامعه برای پذیرش ایده او آماده باشد درحالی‌که بسیاری از مردم هیچ حرکتی نمی‌کند چون فکر می‌کنند جامعه آمادگی لازم برای پذیرش ایده آن‌ها را ندارد. ما می‌گوید: کارآفرینان وجود دارند چون در دنیا دقیقاً چنین آمادگی همیشگی برای پذیرش ایده‌ها وجود ندارد.  وقتی همه‌چیز آماده باشد شما هیچ ارزشی ندارد.

این درسی که ما خود آن را بهتر از هرکس دیگری می‌داند. زمانی که او در سال 1999 علی‌بابا را راه‌اندازی کرد درصد کمی از مردم به اینترنت دسترسی داشتند و چیزهایی که لازم داشتند را به‌طور آنلاین خریداری می کردند. حالا شرکت او تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان شده است که در زمینه تجارت الکترونیک، پرداخت دیجیتال، رسانه‌های اجتماعی و بسیاری زمینه‌های دیگر فعالیت می‌کند.

زندگی قرار نیست آسان باشد

جک ما می‌گوید کارآفرینان باید به رد شدن عادت کنند. او توضیح می‌دهد که مدیریت تمام رد شدن‌ها بدون نگرانی ویژگی است که کارآفرین حتماً باید آن را تقویت کند. او اضافه می‌کند که جسور بودن می‌تواند مردم را بیشتر خوش‌بین کند و به محرک آن‌ها در شرایط سخت تبدیل شود. خود جک ما داستان‌های زیادی از این رد شدن‌ها دارد که ازجمله آن پذیرفته نشدن در رستوران زنجیره‌ای KFC بود. اما سؤال این است که چطور می‌توان جسارت را تقویت  کرد؟ به گفته ما، برای تقویت این ویژگی به تغییر رویکردهای ذهنی نیاز داریم. او می‌گوید: «به‌عنوان یک فروشنده به بازار می‌روید تا چیزی را به مردم بفروشید. شما باید به خودتان بگوید که امروز 10 مشتری خواهم داشت که همه آن‌ها جنس من را نمی‌خواهند و این هم طبیعی است. بنابراین شما خوشحال از بازار بازمی‌گردید. اما اگر یکی از آن‌ها از شما جنس بخرد، شما خیلی بیشتر خوشحال خواهید شد چراکه بهتر از آن چیزی که فکر می‌کردید، عمل کردید».

موفقیت را یاد نگیرید

زندگی جک ما به ایجاد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا منتهی شده است و می‌توان داستان زندگی او را داستان موفقیت دانست اما موفق بودن آن چیزی نیست که او قصد دارد با کارآفرینان تازه‌کار به اشتراک بگذارد.ما می‌گوید: «ما قصد نداریم به مردم بگوییم که چطور موفق شوند. هاروارد، یل و دیگر دانشگاه‌ها به مردم درس چطور موفق شدن می‌دهند  و زمانی که مردم داستان‌های زیادی درباره موفقیت را می‌شنوند فکر می‌کنند که می‌توانند به‌راحتی موفق شوند. به‌جای این ما می‌خواهیم به آن‌ها درباره چگونگی غلبه بر چالش‌ها درس بدهیم که آن‌ها را برای زندگی سخت کارآفرینی آماده کند. ما می‌خواهیم با مردم از اشتباهات بگوییم. اشتباهاتی که ما از آن‌ها یاد می‌گیریم و باعث پیشرفت ما می‌شوند».


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر