تشکیل کارگروه پیش از فیلترینگ، گام اول یک مسیر طولانی

مسیر ناهموار

تاريخ 1397/08/23 ساعت 09:12

در اقتصادهای توسعه یافته استارت آپ های شاید کمترین مسئله را با نهادهای دولتی داشته باشند اما در ایران بهبود رویکرد دولت و سایر دستگاه ها به استارت آپ ها می تواند به حرکت موثر آن ها کمک کند.

انتشار خبر تشکیل کارگروهی پیش از فیلترینگ استارت آپ ها برای برررسی شکایات دستگاه های دولتی نکته ای امیدوارکننده برای آینده این بخش است، هرچند برای امیدوار شدن به آن تا تشکیل کارگروه و شیوه انجام کار در آن صبر کرد. بر اساس تصویب هیئت‌وزیران قرار است کارگروهی برای کاهش موانع کسب‌وکارهای نوپای مبتنی بر فضای مجازی شکل بگیرد. این کارگروه قرار است محلی برای بررسی شکایت دستگاه‌های دولتی از صاحبان کسب‌وکارهای نوپا پیش از طرح شکایت در مراجع قضایی و درخواست فیلتر باشد. بر اساس تصویب هیئت‌وزیران نمایندگانی از وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اقتصاد و دارایی، معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و بانک مرکزی در این کارگروه شکایات را در جلسه نوبه‌ای  بررسی می‌کنند.

در اقتصادهای توسعه یافته استارت آپ های شاید کمترین مسئله را با نهادهای دولتی داشته باشند اما در ایران بهبود رویکرد دولت و سایر دستگاه ها به استارت آپ ها می تواند به حرکت موثر آن ها کمک کند. یکی از گلایه های اصلی فعالان استارت آپی عدم وجود نهادهای پشیتبان و همکاری بین سازمانی است. این مسئله هم در بعد تجاری دولتی و هم در بعد خصوصی کسب وکارهای نوپا را معطل نگه می دارد.

از سوی دیگر برای استارت آپ ها در زمینه دسترسی به زیرساخت های ارتباطی و فنی مناسب مشکلاتی برای استارت آپ ها وجود دارد. از جمله این زیرساخت ها پهنای باند است و اینترنت پرسرعت است. چنین خدماتی با قیمت گران به  استارت آپ ها عرضه می شود.

فقدان مقررات مشخص و شفاف در زمینه کسب وکارهای نوپا در حوزه هایی مثل گردشگری سال هاست به مانعی بزرگ برای رشداین شرکت ها تبدیل شده است و البته عدم شفاف سازی مالی و الزام آن برای کلیه بنگاه های اقتصادی دیگر اکوسیستم استارت آپی را هم به سمت هرچه بیشتر محافظه کارشدن پیش می برد. فعالان استارت آپی که اکنون شرکت هایشان را مدیریت می کنند از نبود سیستم جامع آماری در کشور هم گلایه دارند که به آن ها اجازه برنامه ریزی بهتر برای آینده یا دستیابی به اطلاعات بازارها را نمی دهد. از سوی دیگر عدم وجود زمینه مناسب برای فعالیت نیروهای نخبه در کشور هم باعث شده آن ها نگران از دست دادن کارکنان زبده شان باشند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر