نگاهی به 2 شرکت استارت آپی که کتاب های صوتی تولید می کنند

ما برای شما کتاب می خوانیم

تاريخ 1397/08/26 ساعت 09:17

در این روزگار شلوغ و پرتنش شاید فرصت و تمرکز لازم برای کتاب خواندن وجود نداشته باشد، اتفاقی که کیفیت زندگی را کاهش خواهد داد؛ اما در این بین استارت آپ ها با ارائه راهکارهایی کمک کرده اند تا بخشی از این مشکل حل شود و آن تهیه و تولید کتاب های صوتی است.

مارشال مک لوهان یکی از نظریه پردازان بزرگ ارتباطات معتقد است کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسان هایی که ملاقات می‌کنید. اما در این روزگار شلوغ و پرتنش شاید فرصت و تمرکز لازم برای کتاب خواندن وجود نداشته باشد، اتفاقی که کیفیت زندگی را کاهش خواهد داد؛ اما در این بین استارت آپ ها با ارائه راهکارهایی کمک کرده اند تا بخشی از این مشکل حل شود و آن تهیه و تولید کتاب های صوتی است. استارت آپ ها قرار نیست تنها به ارائه خدمات روی بیاورند بلکه می توانند در جهت سرگرمی و تولید محصولات فرهنگی هم گام های موثری بردارند و حتی با ارائه روش های خلاقانه و نوین بخشی از چالش های گذشته را حل کنند. اگر طرفدار قصه های شب رادیو بوده باشید حتما از گوش کردن انواع کتاب های صوتی هم لذت بسیاری خواهید برد. شما می توانید از هر فرصتی همچون ترافیک روزانه و مسیر رسیدن به محل کار و یا برگشت از آن به خانه برای گوش کردن به یکی از کتاب های موفق جهان که این روزها بسیاری از آن خوانده و آماده گوش کردن شده اند، استفاده کنید. در پایین به دو استارت آپ و سایت مهم کتاب صوتی اشاره می کنیم:

نواری که دیگر کاست نیست

پیش از این با شنیدن کلمه «نوار» یاد کاست های قدیمی می افتادیم که در ضبط صوت های خانه ها جا خوش می کردند و فضای گرمی را در خانه به وجود می آوردند اما حالا همه چیز تغییر کرده است و دیگر خبری از آن نوارهای قدیمی نیست و نوار هم تبدیل به استارت آپی برای تولید کتاب های صوتی شده است. سایتی با تنوع تولید بالای کتاب های صوتی که از ماجرا سرهنگ آئورلیانو بوئندیای صدسال تنهایی را تا قصه بوف کور صادق هدایت را پوشش می دهد و تلاش می کند با کمک گرفتن از گویندگان کار بلد رادیویی فضایی متفاوت را در کتاب شنیدن ایجاد کند. در سایت این استارت آپ نوشته شده:« شنیدن داستان ها و قصه ها، به دست آوردن اطلاعات جدید و خواندن کتاب به طور کلی، علاوه بر اینکه ما را به آدم های خوشحال تری تبدیل می کند و احساسات و تفکرمان را به جریان می اندازد، باعث می شود که پیشرفت کنیم و راه و چاه زندگی توی این دنیای شلوغ را هم یاد بگیریم تا دنیای بهتری داشته باشیم. اما همین زندگی شلوغ باعث شده تا وقت خالی برای کتاب خواندن نداشته باشیم. نوار راه حلی است برای زندگی شلوغ امروزی که کتاب ها، دانستنی های مفید زندگی و کسب و کار و هر چیز خوب دیگه ای را برای شما شنیدنی و جذاب می کند. اینگونه شما می توانید همیشه و همه جا با گوش دادن به کتاب های صوتی، یاد بگیرید، شگفت زده بشوید و از وقت خود بهترین استفاده را ببرید. مثلا موقع پیاده روی روزانه، توی مترو، تاکسی و اتوبوس، زمان مسافرت ها، موقع رسیدگی به کارهای خانه، قبل از خواب و یا هر وقت دیگه ای می توانید از شنیدن کتاب لذت ببرید.»

در جستجوی زمان از دست رفته

یکی دیگر از موسساتی که این روزها در تولید و عرضه کتاب های صوتی قوی وارد شده است موسسه آوانامه است. گروه فرهنگی «آوانامه» در سال 1387 فعالیت خود را با تاسیس چند وبسایت در حوزه ی کتاب و نشر و به صورت تخصصی در زمینه ی کتاب های گویا آغاز کرد. مجموعه وبسایت های گروه فرهنگی آوانامه خیلی زود به صف وبسایت های پربازدید حوزه کتاب پیوستند و با ارائه ی صدها کتاب گویا که در محیط کاربر محور تهیه شده بود مورد توجه قرار گرفت. گروه فرهنگی آوانامه، در سال 1392 با ثبت و تاسیس موسسه فرهنگی «آوانامه دانش گستر» با شماره ثبت 7359 فعالیت خود را به صورت رسمی و حرفه ای در زمینه ی تولید و نشر کتاب های گویا، مجلات صوتی، نمایشنامه های رادیویی، پادکست و سایر آثار فرهنگی شنیداری به صورت آنلاین و غیر آنلاین و در قالب های مختلف نرم افزاری، چند رسانه ای و اپلیکیشن های تلفن همراه گسترش داد و در سال 1394 توانست عنوان برترین ناشر تخصصی کتاب های صوتی را در جشنواره کتاب های مجازی که از سوی «موسسه خانه کتاب» برگزار می شد، به دست بیاورد. این موسسه با همکاری برترین و معتبرترین ناشرین کتاب کشور نظیر نشر نگاه، ققنوس، چشمه، قطره، آگاه و… همچنین گروهی از برترین گویندگان رادیو و بازیگران سینما و تئاتر در حال تولید محتوا است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر