تغییراتی که استارت آپ ها ایجاد می کنند

فرودگاه ها از رشد اوبر و لیفت ضربه می خورند؟

تاريخ 1397/08/30 ساعت 06:06

در جست وجوی راهی برای جبران کاهش درآمد پارکینگ ها و خودروهای کرایه ای

 اکونومیست می نویسد ظهور اپلیکیشن های آنلاین تاکسی یاب تغییرات زیادی در سفرهای کاری از رفتن به فرودگاه تا خروج از آن ایجاد کرد و البته فعالیت استارت آپ ها حفره های بزرگی در امور مالی فرودگاه ها هم به وجود آورده است. این حفره به طور مشخص در امور مالی ایرلاین ها در امریکای شمالی دیده می شود یعنی جایی که پول پارک خودروی مسافران، دو پنجم از درآمدهای غیرمستقیم خطوط هوایی در سراسر قاره را شامل می شود و البته کرایه خودرو در این بین شامل یک پنجم از کل درآمد است.

مدیران فرودگاه ها می گویند درآمد از پارکینگ ها در حال کاهش است و پولی که از پارک خودروی مسافران دریافت می کنند، نسبت به بودجه پیش بینی شده برای هر سال 10 درصد کمتر است و میزان کاهش ممکن است بیشتر هم باشد.

بسیاری از فرودگاه ها تلاش کردند ورود خودروهای اوبر و لیفت را به محوطه تاکسی های فرودگاهی ممنوع کنند اما راننده ها راه رسیدن به مسافران را پیدا کردند. در بعضی مواقع آن ها مسافران را از خانه های نزدیک به فرودگاه سوار می کردند. اکنون اما فرودگاه ها استفاده از ظرفیت اوبر و لیفت را پذیرفته اند و تلاش می کنند درآمد از دست رفته را از راه های دیگری جبران کنند.

یک گزارش از موسسه مشاوره ای لیک درباره اثرگذاری این اپلیکیشن ها بر فرودگاه ها منتشر شده است. در این گزارش آمده که از سال های 2014 تا 2017 سهم اپ هایی مثل لیفت و اوبر از سفرهای تجاری آمریکا از 8 درصد به 62 درصد رسیده است درحالیکه سهم تاکسی ها از 37 درصد به 8 درصد سقوط کرده است. تعداد افرادی که اتومبیل کرایه کردند هم از 55 درصد به 30 درصد رسیده است. این روند نشان می دهد که بنیان سفرها در حال تغییر است و مردم به طور مشخص در کلان شهرها از راه های دیگری خودشان را به فرودگاه ها می رسانند. برای مثال در فرودگاه سانفرانسیسکو،  خروج از فرودگاه ها با استفاده از اپلیکیشن ها هفت برابر بیشتر شده درحالیکه در یک دوره مشابه، تاکسی ها نصف بازار خود را از دست داده اند.   


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر