اوبر در هند پیش می رود

کنترل سرنوشت

تاريخ 1397/09/14 ساعت 11:17

اوبر در دوره مدیریت تراویس کالانیک چالش های فراوانی در هند داشت اما اکنون اینطور به نظر می رسد که اوضاع بهتر است.

 پیش از سال 2017 تجاوز یک راننده اوبر در هندوستان به یک زن مسافر حاشیه هایی برای مدیر و موسس جوان اولین تاکسی یاب اینترنتی جهان ایجاد کرد اما وجود این حواشی باعث نشد که در دوره مدیریت خسروشاهی، سرمایه گذاری لازم برای حضور پررنگ تر در هندوستان انجام نشود. یک دلیل عمده تلاش بیشتر اوبری ها برای حضور بیشتر در هند رقبای سرسخت در منطقه بود که با فتح مرز هندستان می توانستند دیگر بازارهای اوبر در مناطق مختلف جهان را هم تحت تاثیر قرار دهند.

 اخیرا خبری از این کمپانی منتشر شده که نشان می دهد اوبر در هندوستان و در سه ماهه سوم سال جاری به رزرو سالانه 1.64 میلیارد دلاری رسیده است. سی ان بی سی از دریافت ایمیلی خبر داده که درآن سرپرست هند این شرکت، اوبر را در بهترین موقعیت ممکن توصیف کرده است. به گفته پارامزواران در این مدت تیم مهندسی اوبر در این کشور تقویت شده و قرار است مراکز بنگلور و حیدرآباد هم قوی تر شوند.

اوبر پس از میلیاردها دلار سرمایه گذاری برای توسعه فعالیتش در مناطق مختلف جهان سرانجام به ادغام با کسب وکارهای محلی رسیده است. در سال 2016 اوبر بخشی از سهام خود را به دیدی چاکسینگ در چین واگذار کرد و در ماه مارس 27.5 درصد از سهام خود در هشت کشور آسیای شرقی را به رقبای منطقه ای فروخت. اوبر هم چنین در سال 2017 با یاندکس در روسیه ادغام شده است.

در هند اما وضعیت اوبر متفاوت است. این شرکت در سال 2014 درگیر پرونده تجاوز یکی از رانندگانش به یک زن 26 ساله هندی شد. این مسئله به توقف فعالیت اوبر در دهلی نو انجامید. در سال 2017 مدیر بخش آسیا اقیانوسیه اوبر هم به دلیل دخالت در پرونده پزشکی زنی که مورد تجاوز قرار گرفته بود، اخراج شد اما اکنون شرکت برای خاموش کردن آتش قبلی در این بازار مصمم است. خسروشاهی در رسانه ها از این گفته که هند یکی از سالم ترین بازارهای این شرکت است و آن ها به کنترل سرنوشت شرکت در این بازار باور دارند. اوبر هم  چنین به سی ان بی سی اعلام کرده بود که هند یکی از استراتژیک ترین بازارهای جهان است و شرکت سرمایه گذاری در این بازار را تقویت می کند. هند اکنون 11 درصد از سفرهای جهان را به خود اختصاص داده است. اوبر در هندوستان در زمینه دوچرخه یابی و سرویس تحویل غذا فعالیت می کند. به گفته سرپرست هند این شرکت 1.5 میلیون کاربر از طریق اوبر لایت به جمع اوبری ها اضافه شده است.

اوبر علاوه بر مشکلات خاص خود نگران رشد رقیب هندی اش ola هم هست. سافت بانک ژاپن اخیرا اعلام کرده که قصد دارد در یک میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در ola  انجام دهد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر