ضعف اقتصادی مسائل را در ایتالیا پیچیده کرده‌است

رشد ترس

تاريخ 1398/01/25 ساعت 17:35

ایتالیا یکی از مهم‌ترین اقتصادهای اروپا به شمار می‌آید. اما اخیراً این اقتصاد مهم با ضعف شدیدی مواجه شده‌است. انتظار می‌رود که شرایط برای این اقتصاد بدتر هم بشود. حال باید دید دولت‌مردان ایتالیایی چه راهکاری برای نجات اقتصاد خود پیدا خواهند کرد.

ترجمه: نسیم بنایی/ آینده نگر / منبع اصلی: اکونومیست

 ایتالیا اقتصاد درخشانی از خود به نمایش نگذاشته‌است. رشد تولید ناخالص داخلی از سال 1999 تاکنون به طور متوسط در حوزه یورو چیزی برای ارائه نداشته‌است. به‌رغمِ درخشش خوبی که این اقتصاد در سال‌های 2016 تا 2017 داشت، باز هم وضعیت تولید اقتصادی در این کشور چندان مطلوب نیست. در واقع بحران ظاهراً رخ داده‌است.

اکنون به نظر می‌رسد که اقتصاد ایتالیا حتی در حال بهبود هم نیست. برخی آمارهايی که اخیراً منتشر شده نشان می‌دهد که این کشور از نیمه دوم سال 2018 تاکنون وارد بحران شده‌است. اقتصاد این کشور در همان سال در آخرین فصل 0.2 درصد کوچک شده‌است. این دومین باری بود که اقتصاد ایتالیا در یک سال کوچک می‌شد. به نظر می‌رسد امسال هم اقتصاد این کشور در مسیر نزولی گام بردارد. به این ترتیب شرایط احتمالاً بدتر خواهد شد.

این روزها حال اقتصادیِ حوزه یورو به‌ویژه آلمان خوب نیست. وضعیت آن‌ها در تجارت جهانی نیز وخیم شده‌است. ایتالیا در این ماجرا ایمن نیست. صادرات در سال 2017 رشدِ حدوداً 6درصدی داشته‌است. اما برآوردها در مورد سال گذشته نشان می‌دهد که این رشد تنها 1 درصد بوده‌است. برخی از تحلیل‌گران می‌گویند سرنوشت اقتصاد ایتالیا گره خورده به سرنوشت اقتصاد آلمان. بخشی از این ماجرا نیز به وضعیت تولید مربوط می‌شود. در واقع زنجیره تولید در این زمینه موثر است. به نظر می‌رسد که آلمان یک بیماریِ اقتصادی گرفته و این بیماری به سایر نقاط منتقل می‌شود. تولید ناخالص داخلی آلمان نسبت به ایتالیا کاهش شدیدتری را تجربه کرده‌است. همین امر باعث شده شرایط برای این کشور پیچیده‌تر شود و روی کشوری نظیر ایتالیا نیز تأثیر بگذارد.

بخشی از رکودی که ایتالیا با آن مواجه است ناشی از مسائل و مشکلاتی می‌شود که مربوط به داخل این کشور است. سپتامبر 2018 بود که دولت پوپولیست این کشور از برنامه بودجه خود برای سال 2019 پرده‌برداری کرد. این برنامه مطابق با مواد قانونی مربوط به امور مالیِ اتحادیه اروپا بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه‌های دولت در حال افزایش است. در این بین تنش‌هایی نیز در این کشور درگرفته‌است. به هر حال دولت تصمیم گرفته با کسریِ کمتری مواجه شود. در این بین برنامه‌هایی پیگیری شده که هزینه‌ها را بالا می‌برد. آلمان موفق شده در برخی از موارد مسائل را کنترل کند اما دولت ایتالیا در این زمینه موفق نبوده‌است. به هر حال هردو کشور با مشکل مواجه هستند.

بی‌ثباتی هم در نوع خود هزینه‌های اقتصادی به همراه داشته‌است. پژوهشی که بانک مرکزی اروپا انجام داده نشان می‌دهد فصل آخر سال 2018 برای بانک‌های ایتالیایی بسیار بد بوده‌است. مشکلاتی در زمینه وام‌های این کشور ایجاد شده‌است. همه این‌ها باعث می‌شود که هزینه‌ها افزایش پیدا کند. بانک ایتالیا نیز انتظار دارد که چنین اتفاقاتی رخ بدهد. در این بین بازارهای مالی هم بی‌تأثیر بر شرایط اقتصادی نیست.

آینده ایتالیا در اما و اگر

نیروهای داخلی و بیرونی در نهایت یک اثر بر اقتصاد می‌گذارند: اقتصاد را از پای درمی‌آورند. هر عامل بیرونی و درونی می‌تواند زلزله‌ای در عالم اقتصاد به پا کند و هزینه‌ها را افزایش بدهد. هیجانات سرمایه‌گذاران نیز در بازارهای مالی مهم و موثر است. بانک ایتالیا اعلام کرده سهم شرکت‌ها در افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در سال 2019 کاهش پیدا کرده‌است. این یعنی حتی در زمینه سرمایه‌گذاری هم نمی‌توان به آینده ایتالیا امید داشت. صندوق بین‌المللی پول برآوردهای خود را درباره اقتصاد ایتالیا بسیار پایین آورده‌است. به نظر می‌رسد هیچ‌کس دیگر امیدی به اقتصاد ایتالیا ندارد.

برخی تصور می‌کنند که بانک مرکزیِ ایتالیا استراتژی‌های درازمدتِ خود را تغییر خواهد داد. شرایط وام دادن در ایتالیا به زودی تغییر خواهد کرد. این امر می‌تواند کمی در حوزه سرمایه‌گذاری موثر باشد. در واقع تلاش‌ها بر این است که کسی در اقتصاد ایتالیا محبوس نشود. به همین خاطر است که بانک مرکزی ایتالیا نیز وارد میدان شده و تلاش می‌کند شرایط را کمی تعدیل کند.

به هر حال ایتالیا در حال حاضر شرایط بسیار سختی دارد. ضعف اقتصادی در این کشور هر روز شدیدتر می‌شود. بدهی‌های عمومی در حال حاضر برابر با 132 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. اقداماتی که دولت در دستور کار خود قرار داده شاید بتواند اقتصاد را نجات بدهد. شاید باید دید کمیسیون اروپایی چه تصمیمی درباره اقتصاد این کشور خواهد گرفت. به هر حال ایتالیا در حال حاضر شرایطی بسیار بحرانی دارد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر