مهارت جدید بیاموزید، در غیر این صورت بیکار می‌شوید

دنیا به انقلاب مهارت‌آموزی دوباره نیاز دارد

تاريخ 1398/01/31 ساعت 10:32

انقلاب چهارم صنعتی باعث کاهش برخی از نقش‌ها در مقیاس وسیع خواهد شد، چراکه بیشتر کارها دیگر به‌صورت اتوماتیک انجام خواهد شد. براساس گزارش آینده و چشم‌انداز شغل‌های 2018، انتظار می‌رود 75 میلیون شغل در سال 2022 در 20 اقتصاد اصلی جایگزین شوند.

همان‌طور که دنیا با چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی جهانی‌شدن مواجه است، سرمایه‌گذاری روی مردم را نباید فراموش کرد. مجمع جهانی اقتصاد گزارشی درباره مهارت‌آموزی دوباره و سرمایه‌گذاری روی مردم منتشر کرده است. طبق این گزارش، انقلاب مهارت‌آموزی دوباره باید در جهان رخ دهد.

این گزارش می‌نویسد: ارزش سرمایه‌گذاری انسانی نه‌تنها برای تجهیز افراد به دانش و مهارت و پاسخ دادن به تغییرات سیستماتیک نیاز است، بلکه باعث می‌شود یک جهان مساوی، جامع و پایدار هم ایجاد شود.

آموزش‌وپرورش برای ترویج رشد اقتصادی و فراهم کردن فرصتی برای آینده همه مردم، در بحران باقی‌مانده است. همان‌طور که انقلاب چهارم صنعتی ایجاد می‌شود،‌ فشارهای جدید در بازار کار، اصلاحات آموزشی، یادگیری برای تمام عمر و طرح‌های بازآموزی مهارت کلید اصلی برای دسترسی افراد به دنیای جدید کار و به دست آوردن فرصت‌های اقتصادی خواهد بود. کسب‌وکارهای نیاز به استعدادهای مختلف برای کارهای آینده دارند.

انقلاب چهارم صنعتی باعث کاهش برخی از نقش‌ها در مقیاس وسیع خواهد شد، چراکه بیشتر کارها دیگر به‌صورت اتوماتیک انجام خواهد شد. براساس گزارش آینده و چشم‌انداز شغل‌های 2018، انتظار می‌رود 75 میلیون شغل در سال 2022 در 20 اقتصاد اصلی جایگزین شوند. درعین‌حال، پیشرفت‌های تکنولوژی و روش‌های جدید کار می‌تواند 133 میلیون شغل جدید ایجاد کند.

 

برای تحقق این تغییرات، حداقل 54 درصد از همه کارمندان تا سال 2022 نیاز به بازنگری مهارتی یا ارتقای مهارتی دارند. بااین‌حال در سال گذشته، تنها 30 درصد از کارکنان در معرض خطر جابه‌جایی شغلی آموزش‌دیده‌اند. علاوه بر این، کسانی که با بیشترین خطر مواجه هستند، اغلب افرادی هستند که کمترین احتمال را برای دریافت هرگونه آموزش مجدد در همه رشته‌ها دارند.

ایجاد یک انقلاب بازآموزی مهارتی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. به‌عنوان‌مثال، انتقال 95 درصد از کارگران در معرض خطر در ایالات‌متحده به مشاغل جدید از طریق بازآموزی مهارتی ممکن است بیش از 34 میلیارد دلار هزینه در برداشته باشد. بااین‌حال بخش خصوصی تنها می‌تواند 25 درصد ازاین میزان را بازآموزی مهارتی کند. بنابراین پیشنهاد این است که با همکاری تجاری و سرمایه‌گذاری دولتی و بخش خصوصی کاهش هزینه و رسیدن به حد مناسب مهارت صورت بگیرد.

اگر کسب‌وکارها باهم همکاری کنند، می‌توانند به‌طورکلی برای 45 درصد از کارگران در معرض خطر، بازآموزی مهارت انجام دهند. اگر دولت به این تلاش‌ها بپیوندد، می‌توان 77 درصد از کل کارگران در معرض خطر را بازآموزی مهارت داد. اگر دولت این کار را انجام دهد، از بهره‌گیری سرمایه‌گذاری با افزایش مالیات بر درآمد و کاهش هزینه‌های اجتماعی ازجمله جبران خسارت بیکاری، سود می‌برد.

هنگامی‌که کسب‌وکارها سودآور نباشند و نتوانند هزینه‌ها را پوشش دهند، دولت هم نمی‌تواند به‌تنهایی راه‌حل ارائه دهد. بنابراین ضروری است که مشارکت دولتی و خصوصی ایجاد شود تا هزینه‌ها کاهش یابد.

مطالعه اخیر نشان می‌دهد که کشورها باید تلاش کنند تا سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی در سه حوزه افزایش پیدا کند: توانایی مردم، مؤسسات و قوانین مربوط به کار.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر