پیش بینی ها درست از آب درآمد

کدام کشورها تقاضای فولاد جهانی را نجات می دهند؟

تاريخ 1398/01/31 ساعت 12:54

اصولا تقاضای فولاد با نوسانات تجاری تغییر می کند و به وضعیت کسب و کارها حساس است؛ اما به نظر می رسد این فاکتورها در حال حاضر عمل نکرده است.

دکتر نای هیی هان، مدیر ارشد مطالعات اقتصادی و آمار انجمن جهانی فولاد

چشم انداز کوتاه مدت آپریل 2018 انجمن جهانی فولاد، براساس یک تصویر شفاف از محیط اقتصادی جهانی بود که به نظر می آمد تا اندازه ای تند و تیز باشد.

دو عامل باعث بدتر شدن محیط اقتصادی شدند. اولین موضوع این بود که چرخه اقتصادی جهان در طول سال 2018 با اوج خود رسید. دومین مساله هم عدم اطمینان از جنگ های تجاری بود که منجر به بی ثباتی بازارهای مالی شد. به این موضوعات این را هم اضافه کنید که جهان نسبت به کاهش رشد اقتصادی چین دچار استرس و نگرانی شد.

در نتیجه موسسات اقتصادی مانند صندوق بین المللی پول و OECD مدام چشم انداز رشد اقتصادی خود را برای سال های 2018 و 2019 کاهش دادند.

همانطور که روزها در سال 2019 سپری می شود، ریسک ها هنوز فروکش نکرده است. عدم اطمینان از وضعیت باقی مانده و تنش های تجاری با افت اقتصاد چین همچنان در صدر لیست قرار دارد.

نمودار زیر تغییرات صندوق بین المللی پول درباره چشم انداز رشد اقتصادی از اکتبر 2017 تا 2020 را نشان می دهد. مشاهده می کنیم که پیش بینی رشد تولید ناخالص داخلی جهان برای سال 2018 و 2019 از اکتبر سال 2018 مدام به سمت پایین حرکت کرده است. این کاهش هم به دلیل فاکتورهای ذکر شده است.

 

با این نتابج، آمار اعلام شده برای چشم انداز کوتاه مدت سال 2019 جای تعجب ندارد. پیش بینی ما برای رشد تقاضای جهانی فولاد در سال 2018 و 2019، علی رغم وجود تغییر آمار و ارقام در موسسات بین امللی، بدون تجدید نظر از آوریل سال 2018، پایدار باقی مانده است.

این موضوع غیرمنتظره است. چرا که اصولا تقاضای فولاد با نوسانات تجاری تغییر می کند و به وضعیت کسب و کارها حساس است؛ اما به نظر می رسد این فاکتورها در حال حاضر عمل نکرده است. البته زمانی که با جزییات به ماجرا نگاه می شود،‌ تغییرات کوچکی هم دیده می شود. به طور مثال پیش بینی تقاضای فولاد چین برای سال 2019، با توجه به اتفاقات رخ داده، یک درصد به سمت بالا بازنگری شده است، اما به دلیل کاهش یک درصدی در دیگر نقاط جهان، آمار نهایی جبران شده و بدون تغییر باقی مانده است.

این کاهش پیش بینی ها در سایر نقاط جهان بیشتر در ترکیه و خاورمیانه رخ داده است. مشکلاتی که به دلیل بحران ارز و قیمت نفت رخ داده است. با این حال، تقاضای فولاد در بسیاری از نقاط جهان در برابر رکود اقتصادی ایستادگی کرده است. اما انتظار می رود که در سال 2020، تقاضای فولاد در بیشتر اقتصادهای نوظهور رشد کند.

 

در نهایت درست است که با توجه به تغییرات ساختاری در چین، صنعت فولاد جهانی به سرعت رشد کرد، اما صنعت جهانی فولاد هنوز هم می تواند با تکیه بر اقتصادی های نوظهور که رشد تقاضای فولاد را در زمان های دشوار افزایش می دهند، به ویژه در هند و کشورهای ASEAN رشد کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر