تحلیل نشریه فوربس از اعمال تحریم ‌آمریکا علیه ایران

مذاکره ابزاری موثرتر است

تاريخ 1398/02/15 ساعت 16:01

مجله ‌آمریکایی فوربس در گزارشی تحلیلی از فرآیند اعمال تحریم ‌آمریکا علیه ایران از زبان کارشناسان و متخصصان آورده است که تحریم ایران را به زانو در نخواهد آورد و مذاکره و گفت‌وگو بهترین راه ممکن برای حل مساله است.

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران به نقل از فوربس، برخی کارشناسان بر این باورند که لغو معافیت خرید نفت ایران برای کشورهای مشمول، موضوعی ساده و قابل چشم‌پوشی نیست و ‌می‌تواند مشکلات زیادی را برای مشتریان نفت ایران به دنبال داشته باشد.

نوذر ‌هاشم‌زاده، استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک، مشتریان نفت ایران را پس از اعمال تحریم‌ها بسیار محتاط دانست و تصریح کرد که خریداران نفت ایران ‌می‌توانند از ارز‌هایی غیر از دلار مانند یوان چین برای معمله با ایران استفاده کنند و این امر ‌می‌تواند معاملات با ایران را از چشم خزانه‌داری ‌آمریکا پنهان کند. وی افزود: «این امر ‌می‌تواند هزینه معاملات را بالا برده و در نهایت مشکلاتی برای تولیدکنندگان ‌آمریکایی هم ایجاد کند چون قیمت نفت و گاز را افزای می‌دهد. معاملات با ایران ادامه پیدا خواهد کرد و همانند دور پیشین تحریم‌ها ایران راهی برای دور زدن تحریم پیدا خواهد کرد.»

‌هاشم‌زاده با اشاره به تحریم‌های دولت اوباما علیه ایران‌ که سرانجام با برجام منتهی شد گفت: «در شرایط کنونی هم مذاکره بهترین راه است.»

هم‌چنین جورج لوپز، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه نوتردام اعتقاد دارد عراق کشوری است که ‌می‌تواند در دور زدن تحریم‌ها به ایران کمک کند. وی به وابستگی زیاد عراق به گاز وارداتی از ایران اشاره کرد و گفت این وابستگی چیزی نیست که عراق بتواند به خاطر تحریم‌های ‌آمریکا از آن چشم‌پوشی کند علاوه بر این عراق از نظر تامین انرژی برق نیز به ایران وابسته است.

تجارت یک امر پیوسته است

بی‌تردید تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت. صندوق بین‌المللی پول در گزارش سالانه‌اش درباره اقتصاد ایران پیش‌بینی کرد که اقتصاد ایران طی سال جاری 6 درصد کوچک‌تر شود و این رقم نسبت به  3.9 درصد رشد منفی سال گذشته یک رکورد به شمار ‌می‌رود.

به گفته استاد دانشگاه نوتردام ‌آمریکا با لغو معافیت نفتی هشت کشور خریدار، شامل چین، هند، ژپن، کره‌جنوبی، ایتالیا، یونان ... آنها برای تامین نفت به جایگزین‌های ‌آمریکا یعنی عربستان سعودی و امارات روی خواهند آورد. اما بعید به نظر ‌می‌رسد که این کشور‌ها قادر باشند نبود نفت ایران در بازار را جبران کنند چرا که با وضعیت نابه‌سامان در لیبی و ونزویلا به نظر نمی‌رسد که جبران یک میلیون بشکه کمبود نفت در بازار جهان برایشان امکان‌پذیر باشد. این در حالی است که تصمیم ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت‌های نفتی هشت کشور خریدار نفت ایران موجب افزایش بی‌سابقه بهای جهانی نفت شده و تهدید ایران در بستن تنگه هرمز نیز به این افزایش دامن زده است.

کارشناسان ‌آمریکایی تحریم‌ها را مخل امنیت انرژی جهانی دانسته و با اشاره به مقاومتی که ایران طی دهه‌های گذشته در مقابل تحریم‌ها داشته تصریح ‌می‌کند که اختلال بازار جهانی نفت ‌می‌تواند موجب تضعیف موقعیت ‌آمریکا شده از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد چین و ترکیه به آسانی بتوانند جایگزین دیگری برای نفت ایران پیدا کنند.

فوربس در پایان گزارشش با اشاره به حوادث چهل سال گذشته در روابط بین ایران و ‌آمریکا، مذاکره و گفت‌وگو را بهترین راه برای حل معضل رابطه بین دو کشور دانست.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر