پای صحبت جواد خوانساری؛ چهره پیشکسوت صنعت احداث

از رویا تا واقعیت

تاريخ 1398/02/28 ساعت 13:35

اقتصاد ایران اجازه تجربه به افراد را نمی‌دهد و اگر اشتباهی در فرآیند بنگاه‌داری فرد صورت گیرد، به سمت ورشکستگی و حذف می‌رود. بنابراین آنچه به عنوان «آموزش حین عمل» می‌شناسیم در این اقتصاد وجود ندارد و این شعار جایگزین شده که اولین اشتباهات، آخرین آنها خواهد بود.

 اقتصاد ایران اجازه تجربه به افراد را نمی‌دهد و اگر اشتباهی در فرآیند بنگاه‌داری فرد صورت گیرد، به سمت ورشکستگی و حذف می‌رود. بنابراین آنچه به عنوان «آموزش حین عمل» می‌شناسیم در این اقتصاد وجود ندارد و این شعار جایگزین شده که اولین اشتباهات، آخرین آنها خواهد بود.

 حدود سه هفته پیش بود که از جواد خوانساری به عنوان یکی از پیشکسوتان صنعت احداث و حوزه ساخت و ساز تجلیل به عمل آمد. در مراسم بزرگداشت این کارآفرین کهنه‌کار، شخصیت‌هایی نام‌آشنا در حوزه‌های مهندسی و ساخت و ساز از بخش‌های خصوصی و دولتی حضور یافته بودند. از جمله مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران، محمدرضا انصاری و محمد امیرزاده فعالان حوزه احداث و اعضای هیات نمایندگان، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت، منصور معظمی، رییس سابق سازمان گسترش و نوسازی، احمدرضا معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر و جمع کثیری از نمایندگان بخش خصوصی و ایده‌پردازان و اندیشمندان.

مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران در این مراسم، طی سخنانی با اشاره به ضرورت  قدردانی از پیشکسوتان و نام‌آوران عرصه‌های کسب‌و‌کار و کارآفرینی در کشور، گفت که نسل جوان اقتصاد ایران با وجود اینکه از طریق تحصیلات آکادمیک به دانش روز مسلط شده ولی برای کار در اقتصادی با پیچیدگی‌های ایران، نیازمند درک دقیق اجزای اقتصادی و دریافت تجربیات است و این در حالی است که اقتصاد ایران اجازه تجربه به افراد را نمی‌دهد و اگر اشتباهی در فرآیند بنگاه‌داری فرد صورت گیرد، به سمت ورشکستگی و حذف می‌رود. بنابراین آنچه به عنوان «آموزش حین عمل» می‌شناسیم در این اقتصاد وجود ندارد و این شعار جایگزین شده که اولین اشتباهات، آخرین آنها خواهد بود. رییس اتاق تهران در ادامه تاکید کرد: در اقتصادی چنین پرهزینه باید زندگینامه و رفتار شرکتی افراد موفق و صاحب تجربه در اختیار نسل جوان قرار گیرد تا آنها تجربه نکرده، بیاموزند و خطاهای قبلی را تکرار نکنند.

اکنون حدود سه هفته پس از برگزاری مراسم گرامیداشت «جواد خوانساری»، روزنامه دنیای اقتصادی در گفت‌وگویی با این چهره بنام به زندگی و زمانه او پرداخته است. متن این گفت‌وگو را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید:

 

بازی‌های کودکانه در حیاط خانه‌ای در ملایر زمینه‌ساز رشد کارآفرینی شد که امروز بیش از ۵ دهه از فعالیت‌های اقتصادی‌اش می‌گذرد. ساختن خانه‌هایی برای بازی با خواهر و برادرهایش موجب شد شیرینی ساخت‌وساز را از همان کودکی بچشد و امروز یکی از پیشکسوتان در عرصه پیمانکاری باشد. او کسی نیست جز جواد خوانساری که شرکت هریسون را احیا کرد. او اگرچه فعال اقتصادی است، اما سال‌ها فعالیت تشکلی، از او چهره‌ای جز یک مدیرعامل ساخته است. چهره‌ای مردمی و مورد علاقه بخش خصوصی. خوانساری می‌گوید: ثروت من مادی نیست. ثروتم همی