اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمد کشتی آرای، تحلیل گر بازار سکه

کاهش تقاضا حباب سکه را کوچک کرد

تاريخ 1398/03/21 ساعت 12:30

ثبات کنونی نرخ ارز و در ادامه سکه تا پایان هفته ادامه پیدا می کند.

محمد کشتی آرای

قیمت انواع سکه طی چند روز گذشته از هفته جاری کاهش یافته است. دیروز حوالی ظهر، نوسان قیمت ارز باعث شد  قیمت طلا  و سکه هم با نوسان جزیی اعلام شود اما نکته قابل توجه این بود که در یک هفته اخیر قیمت ارز و طلا  و سکه روند نزولی را در پیش گرفته است. می توان گفت از روز گذشته بازار به ثبات رسیده است که این ثبات قیمت هم، ناشی از ثبات بازار ارز است.

از سوی دیگر از اول هفته جاری دادوستدها کمتر شده و به حداقل ممکن رسیده است. زمانی که قیمت ها کاهش پیدا کند، میل به خرید هم کمتر می شود و این عامل هم به نوبه خود در کاهش قیمت اثرگذار است. کاهش تقاضا در بازار سکه باعث شده حباب سکه به 420 هزار تومان برسد درحالیکه در هفته های قبل حباب سکه تا 570 و 580 هزار تومان هم رسیده بود.

دلیل عمده ثبات بازار ارز و در ادامه بازار طلا و سکه، جو روانی و سیاسی ناشی از اخبار مثبت اخیر است. این اخبار به طور ویژه بر کاهش قیمت راز اثر گذاشته و بانک مرکزی هم تلاش می کند با مدیریت بهتر بازار، تثبیت نرخ ارز را دنبال کند.

ارزش دلار در بازارهای جهانی هم طی چند روز گذشته کاهش یافته و این مسئله به نوبه خود بر نرخ دیگر ارزها در جهان اثر گذار است. طبیعی است که نرخ برابری ارزهای جهانی با دلار بر تصمیم بانک مرکزی و نرخی که این بانک برای انواع ارز اعلام می کند اثر گذار است.

ثبات کنونی نرخ ارز و سکه تا پایان هفته ادامه پیدا می کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر