نشست شورای بین‌المللی گواهی مبدا در برزیل برگزار شد

تقدیر از ایران به خاطر صدور گواهی مبدا الکترونیک

تاريخ 1398/03/21 ساعت 15:58

در نشست شورای بین‌المللی گواهی مبدا در ریودوژانیرو، اتاق بازرگانی تهران به واسطه سهم بیش از 99 درصدی صدور گواهی مبدا الکترونیک از کل گواهی مبداهای صادره در سال 2018 مورد تقدیر و تشویق سران شورا قرار گرفت.

در حالی که یازدهمین کنگره اتاق های بازرگانی جهان از صبح چهارشنبه 12 ژوئن (برابر با 22 خرداد ماه) برپا می شود، شورای بین المللی گواهی مبدا نیز نشست‌های مدیریتی و عمومی خود را در دو روز قبل از این کنگره در ریو برگزار کرد. در این نشست‌ها علاوه بر بررسی توافق‌ها و تصمیمات گذشته، به عملکرد اتاق‌های حاضر در این نشست نیز پرداخته شد.

 نشست عمومی شورای بین‌المللی گواهی مبدا با حضور پیتر بیشاپ و مارتین وندر وید، رئیس و نایب رئیس این شورا و جمع قابل توجهی از اتاق‌های بازرگانی مهم سراسر دنیا از کشورهای ژاپن، چین، کانادا، آمریکا، ترکیه، سوئد، استرالیا، انگلستان، آلمان، فرانسه، لهستان، قطر، لیتوانی، برزیل و .... آغاز به کار کرد. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز که از سال 1395 موفق شده است علاوه بر عملکرد موفقیت‌آمیز در الکترونیک کردن روند صدور گواهی مبدا، به عنوان چهاردهمین کشور به عضویت زنجیره اعتبارسنجی گواهی مبدا اتاق بازرگانی بین‌الملل درآید، در این نشست حاضر بود.

در این نشست که با خوشامدگویی رئیس به تک‌تک اعضا آغاز شد، جزییات فنی نشست‌های قبلی مرور شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیشنهادات تازه نیز مطرح شد. هم‌چنین گزارشی از سوی شورا درمورد صدور گواهی مبدا الکترونیک داده شد و از کتاب راهنمای گواهی مبدا نسخه 2019 رونمایی شد.

در ادامه این نشست، نمایندگان اتاق‌ها گزارشی از روند صدور گواهی مبدا با اشاره به عادی یا ترجیحی بودن و الکترونیک یا دستی بودن آن به شورا ارائه دادند. در این زمینه برابر گزارش عاطفه قاسمیان، مدیر گردآوری آمار و تحلیل های اقتصادی اتاق تهران، طی سال 2018 در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران 23 هزار 559 گواهی مبدا صادر شده که بالغ بر 99 درصد آن الکترونیکی بوده است.

سهم بالای گواهی مبدا الکترونیک از کل گواهی مبداهای صادره در اتاق تهران که رقمی بی‌نظیر در بین سایر اتاق‌ها بود، باعث تقدیر و تشویق رئیس و نایب‌رئیس شورای بین‌المللی گواهی مبدا شد. پیتر بیشاپ این سهم را بسیار عالی و قابل توجه خواند و عملکر اتاق تهران در صدور گواهی مبدا الکترونیک را ستود.

هم‌چنین ارائه این آمار در این نشست باعث رجوع نمایندگان سایر اتاق‌های بازرگانی برای آگاهی بیشتر از روند صدور و مباحث فنی و امنیتی آن به نمایندگان اتاق تهران شد.

آمار ارائه شده از سوی اغلب اتاق‌های بازرگانی جهان حاکی از تلاش بیشتر برای الکترونیک کردن گواهی مبدا، بالا بردن امنیت و ایمنی آن در برابر جعل، همراهی و هماهنگی بیشتر با سایر نهادها مانند گمرکات و افزایش روند صدور گواهی مبدا بود.

نکته جالب توجه این که نماینده اتاق بازرگانی آمریکا در این نشست با اشاره به کاهش تعداد گواهی مبداهای صادره توسط این اتاق با لحنی طنز اعلام کرد که البته اتاق بازرگانی مسوول این کاهش نیست و مسوولیت آن برعهده رئیس‌جمهوری است که روابط تجاری با بسیاری از کشورها را دچار تلاطم کرده است.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر