مهدی شریفی نیک نفس در گفتگو با سایت خبری اتاق تهران مطرح کرد

از پس تحریم های پتروشیمی برمی آییم

تاريخ 1398/04/01 ساعت 10:07

تحریم ها قطعا تاثیر دارد و محدودیت ها و مشکلات را بیشتر خواهد کرد. اما راهکارهای عملیاتی برای مقابله با آن هم وجود دارد.

از سال گذشته که امریکا از برجام خارج شد، هرچند ماه یک‌بار تحریمی جدید علیه بخش‌های مختلف اقتصادی کشور وضع می‌کند. در آخرین دور تحریم‌های جدید امریکا، بزرگ‌ترین هلدینگ صنعت پتروشیمی این کشور یعنی هلدینگ خلیج‌فارس مورد هدف قرارگرفته است. طبق گزارش‌های مختلف، درآمد ایران از صنعت پتروشیمی در سال 97 حدود «17.1 میلیارد دلار» بوده است؛ این رقم، تقریباً یک‌سوم درآمد نفتی ایران در سال گذشته است. ایران سالانه بیش از 20 میلیون تن محصولات تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی به بیش از 60 کشور صادر می‌کند. همچنین در حال حاضر، بیش از 250 تا 300 گرید متنوع در سبد محصولات پتروشیمی ایران وجود دارد که به اتکای این تنوع محصول، بازار صادراتی ایران گسترده شده است. مهدی شریفی نیک نفس، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تاثیر تحریم های امریکا بر صنعت پتروشیمی را تحلیل کرد.

*تحریم های پتروشیمی خلیج فارس چه تاثیری بر صادرات این صنعت دارد؟

تحریم ها قطعا تاثیر دارد و محدودیت ها و مشکلات را بیشتر خواهد کرد. اما راهکارهای عملیاتی برای مقابله با آن هم وجود دارد. از طرفی صنعت پتروشیمی، صنعت پراکنده ای است و عملکرد آن متمرکز نیست به همین دلیل هم راحت تر می تواند از پس تحریم ها برآید. این صنعت مشتریان و متقاضیان خاص خود را دارد که به راحتی با تحریم ها کنار نمی کشند.

*با این حال، در چه بخش هایی احتمالا بروز مشکل وجود دارد؟

مقداری در بخش های لجستیک و حمل و نقل به مشکل برخورده ایم. اما کشتیرانی جمهوری اسلامی، گمرک و سازمان بنادر که متولی این امر هستند، باید وحدت فرماندهی برای این حل بحران ها ایجاد کنند. اگر آنها با هم هماهنگ شوند حتی این مشکل هم تا حدودی حل خواهد شد. با این حال خیلی نگران نیستیم و به اعتقاد من می توانیم از پس تحریم ها برآییم.

*دور زدن تحریم ها در این صنعت چطور پیش می رود؟

بالاخره پتروشیمی ایران ده سال است که با تحریم رو به رو است و تا حالا هم هر طوری که اقدام می کردیم، از این به بعد هم ادامه خواهیم داد. اما دیگر کارها باید محتاط تر و با دقت نظر بیشتری انجام شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر