رشد اقتصادی چین به ضعیف‌ترین میزان در سه دهه گذشته رسید

چین جنگ تجاری را می‌بازد؟

تاريخ 1398/04/24 ساعت 10:46

تولید ناخالص داخلی چین‌ در سه ماه آوریل-ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.2 درصد رشد کرده که کمتر از 6.4 درصد رشد سه ماه اول سال است.

اقتصاد چین به کمترین میزان سرعت رشد از سال 1992 رسیده است. چین همچنان در جنگ تجاری با امریکا به سر می‌برد. بلومبرگ در گزارشی به آمارهای ارائه‌شده درباره رشد اقتصادی چین پرداخته است.

تولید ناخالص داخلی چین‌ در سه ماه آوریل-ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.2 درصد رشد کرده که کمتر از 6.4 درصد رشد سه ماه اول سال است.

یکسری آمار ثبات در اقتصاد چین را نشان می‌دهد. در ماه ژوئن، رشد خروجی کارخانه‌ها و خرده‌فروشی برآورد شده، درحالی‌که سرمایه‌گذاری هم در نیمه اول سال بیشتر شده است. این اقدامات تا حدودی محرکی برای جلوگیری از کاهش سرعت رشد بوده است.

 

کاهش سرعت رشد به سیاستمداران چینی برای مذاکره با ایالات‌متحده درباره تجارت فشار می‌آورد. این در حالی است که اقتصاد چین یک گام دیگر در جهت کاهش سرعت رشد در بلندمدت برداشته است. این کاهش بعد از رشد چشمگیر اواسط سال 2000 رخ داده است.

گرچه مذاکره‌کنندگان چینی با همتایان خود در ایالات‌متحده صحبت می‌کنند، اما هیچ اطمینانی وجود ندارد که قراردادی تنظیم شود تا از آسیب‌های بیشتر به اقتصاد جلوگیری کند.

بعضی تحلیلگران معتقدند بااینکه کاهش رشد در سه ماه دوم سال جاری رخ‌داده است، اما نشانه‌هایی از ثبات هم دیده می‌شود. به گفته آن‌ها بانک مرکزی چین باید کمی فعال‌تر روبه‌جلو حرکت کند،‌ مخصوصاً اگر قرار باشد تعرفه‌های بیشتری وضع شود.

صادرات ناخالص در نیمه اول سال 20.7 درصد رشد داشته است که کمتر از 22.8 درصد سه ماه اول سال است. داده‌هایی که از وضعیت اقتصادی چین منتشرشده، نشان می‌دهد که در پایان سه ماه دوم سال، وضعیت صادرات و واردات کاهش‌یافته است.

 

*سرمایه‌گذاری قوی‌تر

رشد سرمایه‌گذاری ثابت در نیمه اول سال در شرکت‌های خصوصی افزایش‌یافته است، درحالی‌که شرکت‌های دولتی از این بازی عقب مانده‌اند. البته ممکن است دلیل این کار تلاش دولت برای انتقال نقدینگی به بخش خصوصی باشد.

در بخش تولیدی، سرمایه‌گذاری در نیمه اول سال جاری به میزان 3 درصد افزایش‌یافته است، درحالی‌که سرمایه‌گذاری زیرساخت‌ها هم به 4.1 درصد رشد رسید.

 

*فروش خرده‌فروشی

داده‌های منتشرشده درباره خرده‌فروشی بیشتر از حد انتظار بوده است. همچنین داده‌های درباره رشد سریع فروش کالاهای مصرفی، لوازم‌خانگی و مبلمان نشان می‌دهد که وضعیت در این بخش به‌خوبی پیش می‌رود.

فروش کلی خرده‌فروشی توسط رشد فروش خودروها هدایت‌شده است. خودروسازان با تخفیف‌های سنگین به جذب خریداران پرداختند.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر