اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمدلاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران

بانک مرکزی راضی است، صادرکنندگان هم رضایت دارند؟

تاريخ 1398/04/24 ساعت 12:38

با تسهیل زمینه بازگشت ارز، رضایت بانک مرکزی در این زمینه فراهم شد و صادرکنندگان هم از شرایط موجود به طور نسبی رضایت دارند با این حال موانعی باقی مانده که هم چنان برای رفع آن تلاش می کنیم.

محمد لاهوتی

صادر کننده ای که شناسنامه دارد،  واحد تولیدی دارد یا صادر کننده ای که دارای کارت بازرگانی است که آن کارت هر ساله تمدید شده است، به طور قطع ارز حاصل از صادرات کالا را به کشور باز می گرداند چراکه پرداخت هزینه های فعالیتش در داخل منوط به بازگشت سرمایه است. پیشتر و همیشه گفته ایم که صادرکننده ای وجود ندارد که به واقع تا اندازه ای توانمند باشد که بتواند سال ها کالا صادر کند و ارز آن را به کشور بازنگرداند مگر اینکه  فردی یا افرادی در قالب کارت های یک بار مصرف که به نوعی ابزار سواستفاده است، به صادرات مبادرت کند و این درحالی است که بیشتر صادرکنندگان ما، معتبر، خوشنام و دارای پیشینه و سابقه صادرات هستند.

ما در مجموعه فعالان اقتصادی نگرانی از بابت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد نداشتیم  وشاید در وهله اول، این نگرانی در بانک مرکزی وجود داشت. در همه جلسه های کمیته ارزی به بانک مرکزی اطمینان دادیم که اگر شرایط را تسهیل کنند و براساس واقعیت های موجود در مورد آن سیاست گذاری کنند، برگشت ارز به چرخه اقتصاد کشور سرعت می گیرد.

خوشبختانه با تعامل خوب بانک مرکزی و اتاق بازرگانی ایران در کمیته ارزی در سه ماهه پایانی سال 97، این تسهیل انجام شد. بانک مرکزی خواسته ها را اجابت کرد و  با تسهیل شرایط واردات در مقابل صادرات و واگذاری اظهارنامه های صادراتی به واردکنندگان در ماه های پایانی سال 97 و اوایل سال 98، بیشترین حجم بازگشت ارز به چرخه اقتصاد و رفع تعهد ارزی را شاهد بودیم. پس از این، با پیگیری کمیته ارزی و همکاری بانک مرکزی و دیگر دستگاه های مسئول، روند بازگشت ارز به شرایط عادی بازگشت و موضوعی که نگرانی را در بخش های اجرایی کشور ایجاد کرده بود، به نظر می رسد که مرتفع شده است.

در این اظهارنظرهای مختلفی مطرح و صادرکنندگان مورد هجمه قرار گرفتند. انگشت اتهام به سمت صادرکنندگان نشانه رفت که آن ها ارز را به کشور باز نمی گردانند اما دیدیم که با تسهیل زمینه بازگشت ارز، رضایت بانک مرکزی در این زمینه فراهم شد و صادرکنندگان هم از شرایط موجود به طور نسبی رضایت دارند با این حال موانعی باقی مانده که هم چنان برای رفع آن تلاش می کنیم.

*هزینه های انتقال در عراق و افغانستان بالاست

هزینه های نقل و انتقال پول توسط صرافی های مجاز در بازار عراق و افغانستان بسیار بالاست و این هزینه های بالا باعث شده صادرکننده نتواند از امکان صرافی ها استفاده کند. امیدواریم بانک مرکزی با ایجاد کانال هایی برای کاهش این هزینه به کمک بیاید.  

*رفع تعهد ارزی فقط در نیما

بانک مرکزی عرضه 50 درصد از ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما را برای صادرکنندگان به عنوان یک الزام در نظر گرفته و آن را مبنای رفع تعهد ارزی می داند. معتقدیم که بهتر است در شرایط تحریمی بانک مرکزی برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان آن ها را در انتخاب چهار روش برای رفع این تعهد مخیر بگذارد تا متناسب با بازارهای صادراتی تعهد خود را رفع کنند. بانک مرکزی باید رفع تعهد ارزی را ملاک قرار دهد چه از طریق سامانه نیما، چه از طریق واردات در مقابل صادرات و چه از طریق عرضه اسکناس ارز به صرافی ها و چه با ثبت سفارش کالا.  اگر الزام رفع تعهد ارزی تنها از سامانه نیما برداشته شود، بازگشت ارز سرعت بیشتری می گیرد.

*حضور واسطه ها در میان واردکننده و صادرکننده

عرضه ارز صادرکنندگان در سامانه نیما به منظور تامین نیاز واردکنندگان انجام می شود. این فرایند باید از طریق صرافی های واسط انجام شود. به بانک مرکزی پیشنهاد کردیم برای کاهش هزینه های واگذاری ارز حاصل از صادرکننده اجازه واگذاری ارز به واردکننده را بدون حضور صراف و واسطه بدهد. توافق صادرکننده و واردکننده می تواند در سامانه نیما ثبت شود و رفع تعهد ارزی بدون مشکل انجام شود و هزینه ها هم کاهش پیدا کند. ضمن اینکه ریسک انتقال پول هم به عهده طرفین خواهد بود و مسئولیت هر رخدادی در سامانه نیما متوجه بانک مرکزی نیست.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر