شاخص کل 3 هزار واحد افت کرد

نوسان های بزرگ بورس ادامه دارد

تاريخ 1398/06/26 ساعت 13:36

درک مفاهیمی چون ریسک و بازده از سوی خریداران غیرحرفه ای و تازه وارد سهام، مورد تردید است.

شاخص کل بازار سرمایه به نوسان های بزرگ خود ادامه می دهد. شاخص کل  با کاهش 3 هزار و 834 واحدی به رقم 302 هزار و 82 واحد رسید درحالیکه امروز را در کانال 305 هزار واحد آغاز کرده بود. افت 1.25 درصدی شاخص کل بازار سرمایه  پس از داد و ستد 10.464 میلیون سهم  در 655.371 معامله رقم خورد. امروز ارزش بازار هم به 11.040.074 میلیارد ریال رسید و ارزش معاملات امروز هم 28.768.627 میلیون ریال بر آورد شده است.

معامله سهام شرکت های فولاد مبارکه، مخابرات ایران، معدنی وصنعتی چادرملو،  نفت، گاز و پتروشیمی تامین، معدنی و صنعتی گل گهر، سرمایه گذاری غدیر، پالایش نفت تهران، فولاد خوزستان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس به افت شاخص کل دامن زد و در مقابل، دادوستد سهام فولاد خراسان، بانک تجارت، بانک صادرات، پتروشیمی جم و آسان پرداخت مانع سقوط بیشتر شاخص شدند.

تحلیل گران نوسان های اخیر بازار سرمایه را به اصلاح دامنه نوسان قیمت سهام در بازار سرمایه، ورود سرمایه های سرگردان به بورس،  افزایش قیمت جهانی کالاهای بورسی و اخبار سیاسی مثبت  نسبت می دهند.

هجوم سرمایه های خرد به بورس که پیشتر متوجه بازار سکه و ارز بود، بعضی کارشناسان بازار سرمایه را نسبت به آینده نگران کرده است. کارشناسان می گویند ورود این موج سرمایه به دلیل عدم شناخت صاحبان سرمایه های خرد از فضای بورس، سود و زیان شرکت ها و وضعیت مالی آن ها، زمینه تحلیل منطقی را از بین می برد و به تناقض در بازار دامن زده و آن را از روند طبیعی خود خارج می کند. از سوی دیگر درک مفاهیمی چون ریسک و بازده از سوی خریداران غیرحرفه ای و تازه وارد سهام، مورد تردید است. با این حال این امید وجود دارد که تبلیغات درباره ابزارهای مالی به ویژه صندوق های سرمایه گذاری زمینه را برای استفاده صحیح از سرمایه های خرد فراهم کند.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر