در فضای بازار کار ایران پدیده ای با عنوان فضای کار اشتراکی به وجود آمده است

استارت آپ هایی با فضای کاری اشتراکی

تاريخ 1398/08/04 ساعت 01:02

در فضاهای کار اشتراکی یکی از اتفاقات مهمی که رخ می دهد تبادل اطلاعات و دانش و تعامل و گفت و گو بین فریلنسرها و کارآفرینان جوان است

همزمان با رشد استارت آپ ها به خصوص استارت آپ های نوپا در کشورمان که تعدادشان هر روز بیشتر و بیشتر می شود؛ بازار کار ایران با پدیده نو ظهوری رو به رو شده است به نام «فضای کار اشتراکی» فضاهایی که در روزهای خاص و ساعت هایی مشخص میزکاری را در اختیار یک نفر یا چند نفر قرار می دهند که با یکدیگر کسب و کاری را راه انداخته اند و یا به صورت آزاد ( فریلنسر) مشغول به کار هستند و دفتر کار ندارند و درآمدشان هم به شکلی نیست که بخواهند هزینه های زیادی را برای اجاره دفتر کار پرداخت کنند. البته گروهی از فریلنسرها و استارت آپ ها هم هستند که حوصله چانه زدن با صاحبان ملک، پرداخت مالیات و... را ندارند و در نهایت تصمیم می گیرند که فضای اشتراکی اجاره کنند.

در این بین معمولا خدمات ارائه دفاتر کار کوتاه مدت و میز کار اشتراکی را هم گروهی از استارت آپ هایی که در این حوزه فعال شده اند به دیگران اجاره می دهند. میزکاری که شما باید از قبل آن را برای یک هفته، یک ماه یا بیشتر رزرو کنید و به شما خدماتی همچون اینترنت پرسرعت هم می دهند. البته برخی از این استارت آپ ها این امکان را هم دارند که یک اتاق مجزا، یک سالن، منشی حقیقی یا مجازی و... در اختیارتان قرار دهند. حتی برخی از این استارت آپ ها علاوه بر فضای شرکت می توانند میزی را در یکی از کافه های شهر( االبته کافی های محدود) به شما پیشنهاد کنند تا برای تنوع در فضای کار و به خصوص در ساعت روز که کافه ها خلوت هستند، به گوشه دنج پناه ببرید، چای و قهوه بنوشید و کار کنید. مثلا استارت آپ کامسرا مجموعه ای از فضاهای کاری منعطف در ایران است و کارآفرینان، استارتاپ ها و فریلنسر ها می توانند در هر زمان، فضای کاری دلخواه خود را برای مدت مشخص از طریق این استارت آپ رزرو کرده و از امکانات و خدمات آن بهره مند شوند.

زاویه یکی دیگر از استارت آپ هایی است که این روزها به پاتوق بزرگی برای استارت آپ ها و فریلنسرها بدل شده است با فضایی به وسعت ۱۰۰۰ مترکه روزانه میزبان بیش از ۲۰۰ عضو فعال است. روی سایت اصلی این استارت آپ نوشته شده:« زاویه یعنی چی؟ زاویه نوعی از فضاهایی بوده که در گذشته به نام خانگاه (خانقاه) شناخته می شده، در دوره های گذشته سالک در سیر و سلوک جغرافیائی خود به عنوان استراحتگاه و توقف از وجود زاویه ها استفاده می کردند. ما میزبان تمامی افرادی هستیم که نیازی به گوشه ی امنی دارند که بر روی هدف بزرگتری که در زندگی دارند تمرکز کنند و در این مسیر با آماده کردن این گوشه امن همراهشون هستیم.» شعار این استارت آپ این است:« گوشه امنی برای تجربه، ساختن و یادگرفتن» همچنین روی این سایت استارت آپی نوشته شده:« زاویه یک فضای کاری مشترک برای کارآفرینان، فری لنسرها و افراد خلاق است. در زاویه شما می‌تونید با استفاده از فضای کاری حرفه‌ای، بر روی پروژه‌ها و کسب‌و‌کار خودتون تمرکز داشته کنید و به شبکه ارزشمندی از افراد و کسب‌و‌کار‌ها دسترسی داشته باشید.»

اما در فضاهای کار اشتراکی یکی از اتفاقات مهمی که رخ می دهد تبادل اطلاعات و دانش و تعامل و گفت و گو بین فریلنسرها و کارآفرینان جوان است؛ هرچقدر این جو در فضای کار اشتراکی قوی تر باشد در اصل افراد تجربه های مفید تری را کسب خواهند کرد. در این بین برخی از استارت آپ های فضای اشتراکی همچون تیوان بر این موضوع تاکید بیشتری دارند. روی سایت این استارت آپ نوشته شده است:« باشگاه کارآفرینی تیوان، مجموعه‌ای است که با هدف گسترش فرهنگ کارآفرینی ایجاد شده است. اعضای تیوان، در کنار هم اثر بخشی تیمی و فردی خود را بالا می‌برند، در دورهمی‌ها ایده‌های جدیدی خلق می‌کنند، با استفاده از منتورها و مربیان حرفه‌ای دانش خود را در حوزه‌های فنی، کارآفرینی و کسب و کار ارتقا می‌بخشند و در نهایت برای جذب سرمایه‌گذار یا حضور در شتابدهنده برای طی مراحل رشد آماده می‌شوند. همچنین اعضا در این مجموعه می‌توانند از فضای کار مشترکی که برای کارآفرینان و علاقه‌مندان این حوزه در نظر گرفته شده برای کار تیمی یا فردی استفاده کنند.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر