شصت و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران برگزار شد

اجماع برای اصلاح منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری پایتخت

تاريخ 1398/08/04 ساعت 13:25

نمایندگان بخش خصوصی، دولت و نهادهای مسوول در نشست شصت و دوم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با بررسی مشکلات ناشی از مصوبه منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری پایتخت، خواستار اصلاح این قانون شدند تا هم صنایع جدید که آلایندگی ندارند بتوانند در شهرک‌های صنعتی مستقر شوند و هم صنایع مستقر قبلی، بتوانند تولید خود را با درنظر داشتن استانداردهای زیست محیطی، توسعه دهند. هم‌چنین بخش نخست از گزارش آمایش سرزمین در استان تهران در این نشست ارائه شد که ادامه بررسی آن به نشست بعدی موکول شد.

 در شصت و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران، موضوع خروج واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی از شمول قانون اعمال محدودیت در شعاع 120 کیلومتری و نیز سند راهبردی آمایش استان تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اعضای شورا، اعم از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و فعالان اقتصادی بر روی این نکته به اتفاق نظر رسیدند که ممنوعیت استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران در حال حاضر مفهوم خود را از دست داده است و واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی باید از این قاعده مستثنی شوند.

در این نشست، همچنین ضمن معارفه محمدجواد حشمتی، رییس جدید دادگستری استان تهران از غلامحسین اسماعیلی، رییس سابق دادگستری استان تهران و عضو شورای گفت‌وگو که مدتی است به عنوان سخنگوی قوه قضاییه منصوب شده است، تقدیر شد.

 

ضرورت تقویت ارتباط بخش خصوصی و قوه قضاییه

در ابتدای این جلسه، مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران و دبیر شورای گفت‌وگوی استان با ابراز تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری رحلت حضرت پیامبر اکرم (ص)، حضرت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت امام رضا (ع)، از «حضور مستمر و منضبط» غلامحسین اسماعیلی، رییس پیشین دادگستری استان تهران، در جلسات شورای گفت‌وگو قدردانی کرد و به محمدجواد حشمتی، رییس جدید دادگستری استان تهران برای حضور و عضویت در شورا خیرمقدم گفت. خوانساری در ادامه، از ضرورت تقویت ارتباط میان دستگاه‌های اجرایی و قوه قضاییه در شرایط موجود سخن گفت و افزود: دست‌کم ارتباط اتاق بازرگانی تهران با قوه قضاییه در سال‌های گذشته اندک بوده است و امیدواریم با حضور نمایندگان این قوه در شورای گفت‌وگو و جلسات اتاق تهران، زمینه تقویت این ارتباطات با نهاد قضایی فراهم شود.

 در ادامه این نشست، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، حضور در میان اعضای شورا اعم از مقامات دولتی و فعالان اقتصادی را فرصتی مغتتنم توصیف کرد و گفت: حضور در این مجموعه، زمینه آگاهی بیشتر از فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که فعالان اقتصادی متحمل ‌می‌شوند و نیز معضلاتی که فراروی صاحبان کسب و کار قرار دارد را فراهم کرد.

 او در ادامه با بیان اینکه دوره جدید قوه قضاییه، دوره تحول در سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات است، توضیح داد: رویکرد جدید، بیش از گذشته به مشکل‌گشایی از تولید و اشتغال معطوف است. سیاست قوه قضاییه این است که به طور حتم سخنان و پیشنهادات تولیدک