مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد حذف بهره مرکب چه می‌گوید؟

عقود مشارکتی خارج از حیطه مصوبه هستند

تاريخ 1398/08/04 ساعت 16:56

غلامحسن ملک‌لو، مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در خصوص حذف بهره مرکب، عنوان کرد که این مصوبه عقود مشارکتی را که سهم بالایی در تسهیلات بانکی دارند در برنمی‌گیرد و محدود به عقود مبادله‌ای و غیرمشارکتی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران و بر اساس خبری که چندی قبل روی خبرگزاری‌های رسمی کشور منتشر شده‌ است، شورای پول و اعتبار دریافت بهره مرکب از تسهیلات معوق را ممنوع دانسته و طی مصوبه‌ای اعمال این نوع از بهره بر تسهیلات معوق را حذف کرده‌است.

پیگیری‌های روابط عمومی اتاق تهران نشان می‌دهد که به‌رغم ابلاغ این مصوبه از سوی بانک مرکزی، این ابلاغیه هنوز به دست شعب بانک‌ها نرسیده و تا پایان ساعات کاری روز شنبه چهارم آبان‌ماه سال جاری، اکثر بانک‌ها از آن بی‌اطلاع بودند. با این حال مشاور امور بانکی اتاق تهران در تحلیل این مصوبه در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران اعلام کرد که این دستورالعمل، عقود مشارکتی که سهم بالایی در تسهیلات پرداختی بانک‌ها دارد را در برنمی‌گیرد و صرفا عقود مبادله‌ای و غیرمشارکتی را پوشش می‌دهد.

غلامحسین ملک‌لو با بیان اینکه غالب تسهیلات بانکی، عقود مشارکتی است، افزود: در صورت ابلاغ این مصوبه به بانک‌های عامل، جریمه 6 درصدی به ازای هر روز دیرکرد عدم پرداخت مطالبات پس از زمان سررسید تسهیلات، حذف خواهد شد و بانک‌ها اجازه دریافت سود مجدد از این وجه التزام را دیگر نخواهند داشت.

دریافت بخشنامه بانک مرکزی

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر