دنیای استارت آپ ها وارد فاز جدیدی می شود

محاسبات کوانتومی رونق می گیرد

تاريخ 1398/08/06 ساعت 15:47

در سرتاسر دنیا، دولت ها نگران محاسبات کوانتومی هستند چرا که این فناوری می تواند برای شکستن فناوری رمزگذاری شده امروز استفاده شود.

سامسونگ و صندوق سرمایه گذاری امارات متحده عربی 55 میلیون دلار در استارت آپ های محاسبات کوانتومی سرمایه گذاری می کنند. رویترز گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

IonQ، استارت آپ محاسبات کوانتومی ایالات متحده هفته گذشته اعلام کرد که در دور جدید جذب سرمایه گذاری 55 میلیون دلار توسط صندوق سرمایه گذاری حمایتی سامسونگ الکترونیک و دولت امارات متحده عربی دریافت کرده است.

با این دور از سرمایه گذاری، IonQ اعلام کرد که کل بودجه جمع آوری شده آن تا کنون به 77 میلیون دلار رسیده است.

محققان معتقدند کامپیوترهای کوانتومی می توانند میلیون ها بار سریع تر از ابر رایانه های پیشرفته امروزی کار کنند. انجام کارهایی نظیر نقشه برداری از ساختارهای مولکولی پیچیده و واکنش های شیمیایی تا تقویت قدرت هوش مصنوعی توسط این کامپیوترها انجام خواهد گرفت.

شرکت های نظیر آلفابت، شرکت ماشین آلات Corp و حتی مایکروسافت همگی یا در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده اند یا پروژه هایی درباره محاسبات کوانتومی انجام داده اند.

IonQ، در حال حاضر 4 کامپیوتر کوانتومی دارد که هرکدام اندازه یک یخچال معمولی در مریلند هستند. این شرکت کامپیوترهای خود را به دانشگاهیان و مشاغل مربوطه اجاره می دهد.

پیتر چاپمن، مدیر اجرایی IonQ می گوید: برخلاف برخی از رقبای ما که کامپیوترهای کوانتومی شان باید در دمای صفر مطلق نگهداری شود، کامپیوترهای IonQ در دما اتاق کار می کنند.

هزینه های بالای مربوط به ساخت کامپیوترهای کوانتومی به همراه محیط سردی که نیاز دارد، باعث شده تا آن به یک تجارت سودآور تبدیل شود.

به گفته چاپمن، آمازون بخش اعظم قطعات را برای این شرکت تحویل می دهد. تنها قسمت سفارشی دستگاه IonQ، یک تراشه ویژه است که توسط یک فروشنده خارجی ساخته می شود. البته چاپمن از افشای نام این شرکت خارجی خودداری کرد.

فرانسیس هو، رییس صندوق کاتالیست سامسونگ گفته است که ساموسنگ خود بزرگترین تراشه ساز دنیا است و امیدوار است روزی قطعات کامپیوتر کوانتومی را تامین کند. به گفته او سامسونگ در عین حال می تواند مشتری بالقوه بزرگی هم باشد.

در سرتاسر دنیا، دولت ها نگران محاسبات کوانتومی هستند چرا که این فناوری می تواند برای شکستن فناوری رمزگذاری شده امروز استفاده شود.

به گفته چاپمن این شرکت هنوز درآمد قابل توجهی ندارد، ‌چرا که برخی مشتری ها و کشورها از جمله چین از تجارت با آن جلوگیری می کنند.

محاسبات کوانتومی در سطح دولت ملت است. به گفته چاپمن ایالات متحده در تلاش برای جهش کشور و تسلط فنی است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر