در مشاغل بازرگانی و خدمات

سهم زنان کمتر از 20 درصد است

تاريخ 1398/08/11 ساعت 13:43

شکاف بیکاری زنان و مردان عمیق می شود.

سهم زنان از فرصت های شغلی در بخش بازرگانی و خدمات کمتر از 20 درصد است. براساس داده های سال 1396، از کارکنان بخش بازرگانی و خدمات، سهم کارکنان مرد از فرصت های شغلی این دو بخش، 81 درصد و کارکنان زن 19 درصد بوده است. در این بخش، سهم کارگاه های مرتبط با سلامت انسان، از اشتغال زنان بیشتر شده بوده است. كارگاه‌هاي با فعاليت‌هاي مربوط به سلامت انسان، داراي ٦٠ درصد كاركن زن و بيشترين سهم در بين فعاليت‌هاي بخش بازرگاني و خدمات بوده است و كارگاه‌هاي داراي فعاليت‌ تعمير وسايل نقليه موتوري با ١ درصد، كمترين سهم را در سهم زنان شاغل داراست.

33 درصد از کارکنان کارگاه های بازرگانی و خدمات تحصیلات بالای دیپلم، 34 درصد کارکنان دیپلم و 33 درصد دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم بوده اند. 42 درصد از از ارزش افزوده كارگاه‌هاي بازرگاني و خدمات مورد بررسي مربوط به فعاليت خرده‌فروشي (بجز وسايل نقليه موتوري و موتورسيكلت) ‌است.

بهره‌وري كاركنان اين كارگاه‌ها در سال ١٣٩٦ به ازاي هر كاركن معادل ٢٨٢ ميليون ريال بوده‌است. همچنين بهره‌وري كاركنان به ازاي هر ساعت بيش از ١١٨ هزار ريال بوده است. بر اساس نتايج به طور متوسط هر كاركن ٤٩ ساعت در هفته به فعاليت مشغول بوده است.

نتايج بررسی های مرکز آمار نشان می دهد  ضريب نفوذ رايانه در اين كارگاه‌ها ٢٦ درصد است كه كارگاه‌هاي با فعالیت‌های جنبی خدمات مالی و فعالیت‌های بیمه و فعاليت‌هاي صرافي و كارگزاري با ضريب نفوذ ١٠٠ درصد داراي بالاترين نسبت از اين حيث در كارگاه‌هاي مورد بررسي است. ٢٠ درصد از كاركنان كارگاه‌هاي مورد بررسي نيز از اينترنت براي فعاليت‌هاي خود در داخل يا خارج از كارگاه استفاده کرده اند.

١١ درصد از مديران كارگاه‌هاي مورد بررسي را زنان تشكيل داده‌اند كه فعاليت‌هاي آموزش با ٥٠ درصد بيشترين سهم را از اين حيث داراست.

٨٣ درصد از كارگاه‌هاي بازرگاني و خدمات از ابزارهاي الكترونيكي براي پرداخت و دريافت خود بهره برده‌اند كه فعاليت‌هاي جنبي خدمات مالي و فعاليت‌هاي بيمه با ٩٨ درصد بالاترين ميزان استفاده را در اين زمينه دارا بوده‌اند. همچنين ٩٨ درصد از كارگاه‌ها از دستگاه‌ كارتخوان براي پرداخت و دريافت استفاده كرده‌اند. سیده فاطمه ذوالقدر، رییس هیئت پارلمانی ایران در بین‌المجالس آسیایی پیشتر اعلام کرده بود میانگین مدیران زن در کشور در حدود ۱۷ درصد است و این روند در سطح استان ها تا ۶۰ درصد افزایش در طول یکسال گذشته داشته است. مقایسه نرخ بیکاری زنان و مردان نشان می دهد، این شاخص در جامعه مردان 9.6 و در جامعه زنان 20 درصد در تابستان سال 1396 بوده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر