رئیس جمهور صبح امروز از کارخانه نوآوری بازدید کرد

کارخانه استارت آپ ها

تاريخ 1398/08/14 ساعت 10:24

این مجموعه از ۱۰ سوله و یک بخش مرکزی تحت عنوان ساختمان U، تشکیل شده است؛ سوله‌های ۱۰گانه این مجموعه قرار است به فعالیت استارت آپ های حوزه های گردشگری و توریسم، معماری و زندگی شهری، نانو داروها، هوش مصنوعی (اینترنت اشیا)، بیوتیک، نوآوری بیمه‌ای و مالی، تولید محتوا و سلامت الکترونیک و... اختصاص پیدا کند.

صبح امروز حسن روحانی رئیس جمهور با حضور در کارخانه نوآوری از بخش های این کارخانه بازدید و طرح توسعه آن را افتتاح کرد. کارخانه نوآوری یک محیط فعال و اکوسیستم استارت آپی است که در آن بیش از هزار جوان  به صورت شناور هم اکنون مشغول به کار هستند. این مجموعه دانش بنیان که 18 هزار و 500 متر مربع مساحت دارد ظرفیت اشتغال حدود 3 هزار و 500 نفر را که در حوزه های استارت آپی و دانش بنیان فعالیت می کنند را دارد. افراد در این مجموعه می توانند در قالب های خود اشتغالی و یا اشتغال در مجموعه های دانش بنیان کار کنند.

در کارخانه نوآوری همه‌چیز شبیه یک کارخانه است با این تفاوت که نه خبری از کارگران روپوش‌دار هست و نه خبری از دودی که از دودکش‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی بزرگ کارخانه به هوا برود و نه اصلا از دستگاه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صنعتی بزرگ؛ اینجا کارگرانش افرادی با دست‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی زمخت و خشن نیستند و دائم صدای پتک‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یی که روی آهن و فلز ضربه می‌زنند شنیده نمی‌شود؛ بلکه جای همه اینها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را شور و هیجان جوانی و جنب و جوش و خط‌شکن بودن گرفته است و سوخت اصلی این کارخانه را هم فسفری تشکیل می‌دهد که در مغز افراد فعال در آن می‌سوزد و اصلا دودی ندارد که به هوا برود.در این مجموعه دختران و پسران دهه 60، 70 و حتی 80 که هیجان در صورت و حرکات آنها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ موج می‌زند دور هم جمع شده‌اند ؛ جوانانی که همچون ارشمیدس‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یی هستند که هر لحظه ممکن است فریاد بزنند یافتم، یافتم. آنها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هرکدام به دنبال راه‌حل‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی جدیدی برای زندگی نوین و راحت‌تر هستند؛ صاحبان ایده‌ای که کوشش می‌کنند تا استارت‌آپ‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و طرح‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خود را اجرایی کنند و به نتیجه برسانند. اینجا «کارخانه نوآوری» است.

کارخانه نوآوری چیست؟

در کیلومتر یک و نیم جاده مخصوص تهران- کرج، درست دیوار به دیوار متروی بیمه و روبه‌روی دیوار بزرگ فرودگاه مهرآباد، کارخانه‌ای قدیمی وجود دارد که روی تابلوی کوچک بالای در آن با چراغ‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی نئون قرمز و سبزرنگ نوشته شده است: «کارخانه نوآوری». اما پشت این نماد روی دیوار بزرگ ساختمان ورودی، تابلوی رنگ و رورفته‌ای به چشم می‌آید که معرف تاریخچه قدیمی این ساختمان است؛ «گروه صنعتی آما»، مجموعه‌ای که بزرگ‌ترین سازنده الکترود در ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود و حدود 50 سال پیش در این نقطه شکل گرفت که آن زمان خارج از پایتخت بود و سالیان سال در این منطقه و در سوله‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آجربهمنی آن کارگرانش فعالیت‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی گسترده صنعتی و تولیدی انجام دادند ولی در نهایت باتوجه به توسعه شهر و آلودگی‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی صنعتی و محیط زیستی مدیران مجموعه مجبور شدند که این کارخانه و سوله‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی قدیمی آن را رها و مجموعه صنعتی جدید و بزرگ‌تری را چندین کیلومتر آن‌سوتر راه‌اندازی کنند و این‌گونه شد که کارخانه قدیمی 18 هزار متر مربعی آما برای چند سال خالی رها شد و به‌جز مراسم‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و برنامه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خاص به صورت کلی متروک ماند. اما در سوی دیگر ماجرا همین خالی بودن کارخانه و سوله‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بهانه‌ای شد برای گروه دیگری که به دنبال فضایی خاص و ویژه می‌گشتند برای اجرای ایده مهمشان یعنی کارخانه نوآوری؛ کارخانه‌ای که اگرچه جنس فعالیت آن صنعتی نیست ولی ساختار آن حالا در یک کارخانه زیبای قدیمی با  فضاهای بسیار متفاوت در حال شکل گرفتن است و فاز اول آن دو سالی است که پا گرفته و به این کارخانه و سوله های آن جانی دوباره داده است.

کارخانه نوآوری با سرمایه شرکت سرآوا و پارک فناوری پردیس شروع به فعالیت کرده است. این مجموعه کلا در دو یا سه فاز قرار است به بهره برداری کامل برسد و برای این کار بازسازی سوله های کارخانه قدیمی و تبدیل شدن آن ها به فضاهایی برای استقرار شرکت‌های استارت‌آپی شروع شده است. این مجموعه از ۱۰ سوله و یک بخش مرکزی تحت عنوان ساختمان U، تشکیل شده است؛ سوله‌های ۱۰گانه این مجموعه قرار است به فعالیت استارت آپ های حوزه های گردشگری و توریسم، معماری و زندگی شهری، نانو داروها، هوش مصنوعی (اینترنت اشیا)، بیوتیک، نوآوری بیمه‌ای و مالی، تولید محتوا و سلامت الکترونیک و... اختصاص پیدا کند. همچنین در این مجموعه شرکت های سرمایه گذار و شتاب دهنده ها حضور دارند. یکی از ویژگی های مهم کارخانه نوآوری وجود بخشی به عنوان فضای اشتراکی است؛ در این بخش جوانانی که می خواهند در حوزه استارت آپی فعالیت کنند و ایده ای برای اجرا دارند می توانند میز اشتراکی را به عنوان میزکار اجاره کرده و در این فضا به فعالیت بپردازند؛ خوبی این اتفاق این است که آن ها علاوه بر مشورت با دیگر جوانان فعال حوزه استارت آپ شاید بتوانند از شرکت های شتاب دهنده سرمایه هم جمع آوری کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر