اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: مهدی معصومی اصفهانی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

3 عامل که عرضه محصولات جدید را تهدید می کند

تاريخ 1398/08/18 ساعت 12:55

قیمت گذاری، گشودن درهای کشور به روی واردات انواع کالا و غیرقابل پیش بینی بودن فضای اقتصادی کشور، 3 نگرانی جدی است که تولید محصولات جدید را تهدید می کند.

مهدی معصومی اصفهانی

ممنوعیت واردات محصولات نهایی فرصتی عالی برای تولیدکنندگان ایرانی است تا محصولات جدید و با کیفیت عرضه کنند. صنایع تبدیلی به عنوان بخش تکمیلی صنایع دام و طیور، به طور ویژه در مورد تخم مرغ، یک تخصص جدید در دنیاست و فضای بسیاری برای توسعه آن وجود دارد. هرچند در زمینه خرید ماشین آلات مورد نیاز در صنایع تبدیلی از کشورهای خارجی مشکلاتی داریم اما به هرحال ماشین آلات را وارد یا با اتکا به توان فنی داخلی آن را تامین می کنیم.

در این زمینه اما یک دغدغه یا به عبارت بهتر نگرانی جدی وجود دارد، و آن هم سیاست های ارگان هایی مثل سازمان حمایت است که به عنوان سدی در مسیر تولید کالای کیفی عمل می کند. با فشار سازمان حمایت برای کاهش قیمت محصولات، جایی برای توسعه کیفی کالا باقی نمی ماند. اگر چنین فشاری از روی دوش تولیدکننده برداشته شود، و اجازه دهند کالا با قیمت تمام شده واقعی خود به دست مشتری برسد، فرصت تولید محصولاتی را در ایران داریم که مشابه آن در کشورهای دیگر نیست. توانمندی داخلی و ذائقه ایرانی فرصت تولید کالای با کیفیت را در صنایع تبدیلی کشور فراهم کرده است و نباید در این مسیر مانع تراشی کنیم. قیمت تابع عرضه و تقاضاست و هر نوع تلاش برای کاهش آن، به کیفیت لطمه می زند.

به عنوان یک تولید کننده به فضای فعلی بازار خوش بین هستم اما نگرانم با لغو تحریم ها، درهای کشور به روی کالای خارجی طوری گشوده شود و  کارخانه های ایرانی را به تعطیلی بکشاند. تولید کننده ایرانی می تواند هر محصول غذایی با کیفیت مشابه خارجی آن تولید کند. می توانیم با کالای خارجی در بازار داخل رقابت کند اما در شرایطی که آیین نامه ها و مقررات دستگاه های دولتی به گونه ای تدوین  و صادر نشود که امکان پیش بینی بازار و وضعیت تولید، برای تولیدکننده ایرانی از بین برود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر