در ملاقات هیات اعزامی اتاق تهران با اعضای اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین مطرح شد

رایزنی برای توسعه مبادلات برپایه تهاتر کالا

تاريخ 1398/08/25 ساعت 14:16

هیات تجاری اتاق تهران در آخرین روز حضور خود در چین، در ملاقات‌های متعددی را با بازرگانان چینی و ایرانیان مقیم چین در شانگهای حضور پیدا کرد و از جمله با مقامات اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین برای توسعه روابط برپایه تهاتر کالا و شناسایی مشکلات فعلی در تجارت دو کشور گفت‌وگو کرد.

 هیات اعزامی اتاق تهران به چین در ادامه ملاقات‌های خود، در ضیافت شام اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم چین در شانگهای حضور یافت. در این دیدار، دو طرف درباره ظرفیت‌های همکاری و الزامات توسعه مراودات تجاری ایران و چین گفت‌وگو کردند.

در ابتدای این جلسه، حسین نژادصفری، رئیس اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین در حوزه شانگهای گزارش مشروحی از فعالیت‌های نهاد متبوع خود ارائه و عنوان کرد که این اتاق دارای 120 عضو فعال است و از هفت کمیته و چهار کارگروه از قبیل گردشگری، بازرگانی، صنعت و کارگروه فرهنگی تشکیل شده است.

او سپس به معرفی ظرفیت‌های اتاق ایرانیان مقیم شرق چین پرداخت و از ضرورت برقراری تعامل میان دو اتاق برای توسعه مناسبات تجاری دو کشور سخن گفت. نژادصفری در بخشی از سخنان خود از فعالیت‌های فرهنگی و انتشاراتی اتاق تهران نیز قدردانی کرد و گفت که کتاب‌ها و نشریات اتاق تهران مورد اقبال بازرگانان مقیم شانگهای است.

علیرضا رمضانی‌فرد، نایب رییس اتاق ایرانیان مقیم شرق چین، نیز با اشاره به اینکه این اتاق علاوه بر گستردگی، تلاش کرده است ساختار بین‌المللی نیز برای خود ایجاد کند، توضیح داد: اتاق ایرانیان مقیم شرق چین از سال 2014 تاسیس شده و ثمره آن کارگروه‌هایی است که در آن ایجاد شده است. این اتاق پتانسیل آن را داراست که به اعضای اتاق تهران خدمات مورد نیاز آنها را در ارتباط با تجارت با حوزه شانگهای ارائه کند.

 سایر اعضای اتاق ایرانیان مقیم شرق چین نیز در اظهارات خود، این نشست دو جانبه را فصل جدیدی از تعامل اتاق تهران و اتاق شانگهای توصیف کرده و آمادگی خود را برای همکاری با اتاق تهران در زمینه‌های سرمایه گذاری، انتقال فناوری، اعزام هیات هیات تجاری و آموزش اعلام کردند. آنها همچنین توصیه کردند که بازرگانان ایرانی در مراودات تجاری خود با کشور چین از تجربیات ایرانیان مقیم بیشتر استفاده کنند.

اعضای اتاق ایرانیان مقیم شرق چین به این نکته نیز اشاره کردند که شانگهای با 43 میلیون جمعیت، بازار بزرگی برای بیش از 19 هزار عضو اتاق تهران خواهد بود. آنها همچنین نسبت به برگزاری همایش‌هایی برای ایرانیان به منظور افزایش شناخت آنها از بازار و فرهنگ مصرف چین اعلام آمادگی کردند.

در ادامه این جلسه، رمضان پرواز سرکنسول ایران در شانگهای با اشاره به اهمیت نمایشگاه بین المللی واردات چین گفت: انتظار این است که شرکت‌های ایرانی به صورت منسجم و گسترده در این نمایشگاه حضور پیدا کنند و از هم اکنون برای حضور در این نمایشگاه در سال آینده برنامه ریزی کنند.

او ابراز امیدواری کرد که دست کم 50 شرکت معتبر از ایران در نمایشگاه سال آینده واردات چین، شرکت کنند. پرواز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعمال تحریم‌ها و مشکلاتی که ممکن است برای بازرگانان ایرانی پدید بیاید، نسبت به استفاده از امکان داوری و حکمیت تاکید کرد.

 

ضرورت طراحی پلت فرم‌هایی برای تهاتر کالا

در ادامه این جلسه، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز طی سخنانی ضمن معرفی اجمالی از ساختار اتاق تهران و ظرفیت‌های آن، به سابقه روابط ایران و چین در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما به اهمیت چین در معادلات جهانی تجارت واقف هستیم و باید برای ارتقای سطح مناسبات تجاری دو کشور تلاش کنیم. از همین رو نیاز است ارتباط اتاق تهران و اتاق‌‌های بازرگانی در چین از جمله اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم شرق چین و پکن افزایش پیدا کند.

مسعود خوانساری ادامه داد: در اتاق تهران یک میز ویژه چین ایجاد شده است و درخواست ما از ایرانیان مقیم چین این است پتانسیل‌ها و نیازهای خود را به اطلاع اتاق تهران برسانند تا برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها و برای تامین نیاز این بازرگانان در بازار ایران برنامه‌ریزی و هم‌افزایی صورت گیرد.

رییس اتاق تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مباحثی که در این نشست حول توسعه گردشگری سلامت میان ایران و چین مطرح شد، به این نکته اشاره کرد که امکانات بیمارستان بازرگانان که توسط اتاق بازرگانی تهران در حال توسعه و تجهیز است، ‌می‌تواند در اختیار گردشگری سلامت قرار گیرد.

خوانساری همچنین نسبت به طراحی پلت فرم‌هایی برای تهاتر کالا میان ایران و چین نیز تاکید کرد. او در عین حال از ایرانیان مقیم شانگهای درخواست کرد که مسایل و مشکلات خود در ارتباط با تجارت با ایران را مصداقی به اتاق تهران انعکاس دهند تا رفع این مشکلات مورد پیگیری قرار گیرد.

 

گزارش تصویری سفر هیات تجاری اتاق تهران به چین (پکن)

گزارش تصویری سفر هیات تجاری اتاق تهران به چین (شانگهای)


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر