در ملاقات هیات اتاق تهران با انجمن همکاری‌های بین‌المللی بنگاه‌های کوچک‌و‌متوسط شانگهای مطرح شد

بنگاه‌های کوچک‌و‌متوسط چینی پیش‌قراولان سرمایه‌گذاری در ایران

تاريخ 1398/08/25 ساعت 14:20

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در دیدار با مدیران و اعضای انجمن همکاری‌های بین‌المللی بنگاه‌های کوچک و متوسط شانگهای، تاکید کرد که در شرایط کنون، این بنگاه‌ها فرصت مناسب و ظرفیت بالایی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه ایران و چین دارند.

 هیات تجاری اتاق تهران در ادامه دیدارها و گفت‌و‌گوهای خود با مقامات تجاری از بخش دولتی و خصوصی در سفر به چین، در شانگهای نیز ملاقات‌ها و دیدارهای متعددی داشت و از جمله با هیات مدیره انجمن همکاری‌های بین‌المللی بنگاه‌های کوچک و متوسط شانگهای ملاقات کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این ملاقات چانگ‌کولیانگ رییس هیات مدیره این انجمن ضمن خوشامدگویی به هیات تجاری اتاق تهران به سابقه تاریخی روابط اقتصادی دو کشور ایران و چین اشاره کرد و پشتوانه این مناسبات را اعتماد طرفین و مکمل بودن اقتصاد دو کشور دانست. او اظهار امیدواری کرد که سفر تجاری اتاق تهران به چین دستاوردهایی در راستای توسعه همکاری‌های بخش‌ خصوصی دو کشور به همراه داشته باشد.

وی همچنین نقش جاده ابریشم به عنوان سمبل تجارت دو کشور در پایداری و افزایش سطح مناسبات اقتصادی دو طرف را مورد ارزیابی قرار داد و تصریح کرد که پروژه «یک کمربند، یک جاده» که دولت چین در راستای احیای دوباره این مسیر تاریخی تجارت بین‌المللی در پیش گرفته است، می‌تواند نقطه عطف روابط اقتصادی و تجاری ایران و چین باشد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز در این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی مناسبات اقتصادی دو کشور، چین را شریک نخست تجاری ایران طی سال‌های اخیر عنوان کرد و افزود: حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سال گذشته به 32 میلیارد دلار رسید.

مسعود خوانساری سپس به معرفی اتاق تهران و ساختار این نهاد بخش ‌خصوصی پرداخت و با بیان اینکه خدمات اتاق تهران در راستای ارتقای سطح توانمندی‌ بیش از 18 هزار عضو این اتاق است، یکی از برنامه‌های این اتاق را که مطالعات آن نیز انجام شده‌است، افزایش سطح مناسبات تجاری ایران با کشورهای همسایه و چین عنوان کرد و گفت: اگرچه تحریم‌ها مشکلات و سختی‌هایی را برای بنگاه‌های اقتصادی ایران ایجاد کرده‌ است اما شرکت‌های چینی توانسته‌اند در این شرایط، به همکاری رو به جلوی خود با بازار ایران ادامه دهند. شرکت‌های کوچک و متوسط چین این توانایی و قدرت را دارند که پیش‌قراول سرمایه‌گذاری در ایران باشند و با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان حجم مبادلات تجاری دو کشور را ارتقا داد.

خوانساری همچنین با تاکید بر اهمیت شناخت بنگاه‌های بخش خصوصی دو کشور از توانمندی‌های یکدیگر، افزود: در این راستا و با اقدام مشترک اتاق تهران و انجمن همکاری‌های بین‌المللی بنگاه‌های کوچک‌و‌متوسط شانگهای، می‌توان اطلاعات شرکت‌های ایرانی و چینی که در زمینه‌های مختلف فعال هستند، روی وب‌سایت این دو نهاد برای دسترسی بنگاه‌ها قرار داد.

در این دیدار همچنین، رمضان پرواز، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شانگهای، از آمادگی این نهاد برای ارائه خدمت به سرمایه‌گذاران و شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با شرکت‌های چینی در شانگهای، خبر داد.

همچنین در این ملاقات، مدیران چند شرکت‌ چینی عضو انجمن همکاری‌های بین‌المللی بنگاه‌های کوچک و متوسط شانگهای به معرفی خود پرداختند و زمینه‌های همکاری با شرکت‌های ایرانی را مطرح کردند. حاضران در این نشست تاکید داشتند که با وجود اثرات نامطلوب تحریم‌های ناعادلانه اقتصادی علیه ایران، فرصت مناسبی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط ایرانی و چینی پدید آمده است تا بتوانند روابط‌شان را توسعه دهند و حتی سرمایه‌گذاری و تولید مشترک داشته باشند.

 

گزارش تصویری سفر هیات تجاری اتاق تهران به چین (پکن)

گزارش تصویری سفر هیات تجاری اتاق تهران به چین (شانگهای)


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر