حسن عابدی جعفری، اهداف همایش روز ملی مبارزه فساد را تشریح کرد

تلاش برای ایجاد انسجام در امر مبارزه با فساد

تاريخ 1398/10/29 ساعت 12:02

حسن عابدی جعفری، از فعالان حوزه مبارزه با فساد و عضو سابق هیات نمایندگان اتاق تهران، با اشاره به برگزاری چهارمین همایش روز ملی مبارزه با فساد، تاکید کرد هدف همایش امسال، ایجاد انسجام و رفع از هم‌گسیختگی موجود در جبهه مقابله با فساد است.

 عضو سابق هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اهداف همایش روز ملی مبارزه با فساد که قرار است امروز (یکشنبه 29 دی ماه 98) توسط جمعی از تشکل‌های مردم‌نهاد در مدرسه دارالفنون برگزار شود، گفت: مهمترین مساله مبارزه با فساد در کشور، عدم انسجام مجموعه‌ها و افرادی است که در مسیر مبارزه با فساد گام نهاده‌اند. این بدان معناست که هر کس به تناسب درک خود، در مجموعه‌ای با فساد مبارزه ‌می‌کند و ایجاد انسجام میان این مجموعه‌ها مهمترین اقدامی است که باید صورت گیرد.

حسن عابدی جعفری، با بیان اینکه جبهه فساد منسجم و سازمان یافته بوده و جبهه مبارزه با فساد، فشل و از هم‌گسیخته است، ادامه داد: رسالت همایش امروز و روز ملی مبارزه با فساد آن است که ارکان حوزه مبارزه با این پدیده را منسجم و یکپارچه کند.

او با تاکید بر اینکه بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی باید در یک برنامه منظم و یکپارچه دست به دست هم بدهند تا با فساد موجود مبارزه کنند، افزود: رسالت اصلی این همایش آن است که اجزای مبارزه با فساد را کنار هم و زیر یک سقف قرار دهد و در صورت امکان، آهنگ واحدی را برای مبارزه ایجاد کند. انجمن‌های مردم‌نهاد (NGO) و نهادهای بخش خصوصی در مبارزه با فساد پیشقدم شده‌اند و میزبان چهارمین همایش روز ملی مبارزه با فساد در سالگرد قتل امیرکبیر خواهند بود.

عابدی جعفری سپس به تقسیم کاری که میان سه بخش دولت، بخش خصوصی و بخش مردمی شکل گرفته است، اشاره کرد و گفت: اتاق تهران پنج سال متوالی است که برگزاری مراسم مربوط به روز جهانی مبارزه با فساد بر عهده گرفته است، که البته افزون بر برگزاری این مراسم، اجرای پروژه‌هایی نظیر بنگاه سالم و اتاق سالم را که به سلامت بخش خصوصی کمک ‌می‌کند، برعهده دارد. در بخش دولتی نیز مراکز گوناگونی مسئولیت مقابله با فساد را برعده دارند؛ از جمله ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که متولی حوزه داخلی و اجرای قانون ارتقای سلامت اداری است. در کنار آن مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد در وزارت دادگستری است که جبهه خارجی فساد را تقبل کرده و اجرای کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد را دنبال ‌می‌کند. سایر دستگاه نظیر دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و دیگر دستگاه‌ها نیز در بخش دولتی مسئولیت مبارزه با فساد را بر عهده دارند.

 او سپس به ظرفیت‌های مبارزه با فساد در بخش مردمی اشاره کرد و گفت: در بخش مردمی هم، بیش از انگشتان دو دست، انجمن مبارزه با فساد شکل گرفته است که «شورای تشکل‌های مبارزه با فساد» را تاسیس کرده‌اند. در عین حال، انجمن‌های علمی و رسانه‌ها نیز باید به این مجموعه‌ها بپیوندند که امسال در همایش روز ملی مبارزه با فساد مشارکت جدی دارند. در واقع، همه این نهادها باید در کنار یکدیگر قرار گیرند که با یک تقسیم کار ملی بتوانند، زوایای گوناگون و جبهه‌های مختلف مبارزه با فساد را برعهده بگیرند تا رخنه‌ای در این رویارویی وجود نداشته باشد. این یک دستورالعمل ملی است که باید اجرا شود و یکی از رسالت‌های روز ملی مبارزه با فساد، ایجاد چنین یکپارچگی است.

 او با اشاره به اینکه در میان سمن‌های مبارزه با فساد نیز تقسیم کار وجود دارد، ادامه داد: بخشی از آنها در حوزه شفافیت فعالیت کرده و گروهی در زمینه پیشگیری و همچنین برخی نیز در حوزه نظارت فعالیت ‌می‌کنند و بخشی هم در عرصه مقابله فعالیت‌هایی دارند. اما تلاش عمده سمن‌ها به حوزه پیشگیری معطوف است.

عابدی جعفری گفت: یکی دیگر از رسالت‌های همایش امروز این است که مردم متوجه شوند صدای آنها در امر مبارزه با فساد به گوش نهادهای مردمی ‌می‌رسد و این سمن‌ها هم مطالبات مردمی را به بخش دولتی و خصوصی منتقل ‌می‌کنند.

او سپس درباره برنامه همایش روز ملی مبارزه با فساد گفت که در این همایش بهمن عشقی، دبیر کل اتاق تهران به نمایندگی از بخش خصوصی به بحث نقش امیرکبیر در مبارزه با فساد خواهد پرداخت، حجت‌الاسلام سید محمود دعایی، مدیرمسئول موسسه اطلاعات، مسایلی در باب نقش رسانه‌ها در حوزه مبارزه با فساد تبیین ‌می‌کند و همچنین فرشاد مومنی به نمایندگی از سمن‌های علمی و رییس کمیسیون نظارت بر انجمن‌های علمی از وزارت علوم نیز سخنانی را ایراد خواهد کرد.

در عین حال، در این همایش دو میزگرد پیش‌بینی شده که دو مساله بر زمین مانده مبارزه با فساد به صورت تخصصی در آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت که نخست، چرایی عدم اجرای قوانین مبارزه با فساد و دیگری چگونگی رساندن مطالبات مردم در امر مبارزه با فساد به مسئولان است.

این همایش از ساعت 13 امروز یکشنبه 29 دی ماه 98 در مدرسه دارالفنون تهران (واقع در میدان امام خمینی، خیابان ناصرخسرو) با حضور نمایندگان تشکل‌ها، فعالان اقتصادی و مسوولان نهادهای دولتی و حاکمیتی برگزار می‌شود و رسانه‌های جمعی نیز می‌توانند در این همایش حضور داشته باشند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر