در نشست کمیته حمل ‌و ‌نقل اتاق بازرگانی تهران بررسی شد

وضعیت مهجور حمل ریلی در کشور

تاريخ 1398/11/01 ساعت 15:16

نمایندگان بخش خصوصی در نشست کمیته حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران میزبان سرپرست راه‌آهن تهران بودند؛ نشستی که علی کاظمی‌منش در آن از صرفه‌جویی سوخت و هزینه ارزان حمل و نقل ریلی گفت و فعالان بخش خصوصی را به استفاده از این ظرفیت فراخواند.

 جلسه کمیته حمل ‌و ‌نقل اتاق بازرگانی تهران این بار با حضور سرپرست راه‌آهن تهران برگزار شد و طی آن، ظرفیت‌های حمل ریلی در استان تهران مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، علی کاظمی‌‌منش در جمع فعالان صنعت حمل‌و‌نقل بین‌المللی و مدیران تشکل‌های این حوزه، بر آمادگی پذیرش بارهای ریل‌پسند و جابه‌جایی آن توسط لوکوموتیوهای راه‌آهن تهران تاکید و بخش‌ خصوصی را به همکاری بیشتر دعوت کرد.

وی افزود: اداره کل راه‌آهن تهران دارای 20 خط آنتنی فعال به طور تقریبی 60 کیلومتر است که سالانه در مجموع بالغ بر 3.5 میلیون تن انواع بار در آنها بارگیری یا تخلیه می‌شود.

کاظمی‌منش در ادامه از حمل 2.7 میلیون تن انواع محموله‌ها به صورت ریلی طی 10 ماهه سال 98 توسط راه‌آهن تهران خبر داد و تنوع محموله‌های ریلی تهران را بالغ بر 20 نوع عنوان کرد.

سرپرست اداره کل راه‌آهن تهران با بیان اینکه حمل ریلی پس از حمل دریایی ارزان‌ترین نوع حمل است، افزود: مطالعات نشان‌ می‌دهد که حمل هر تن‌کیلومتر محموله در شبکه ریلی کشور منجر به صرفه‌جویی 35 سی‌سی سوخت می‌شود و این در حالی است که صرفه‌جویی ریالی ناشی از حمل ریلی 50 میلیون تن انواع محموله‌ها در سال 97 رقمی بیش از 3 هزار و 150 میلیون تومان بود.

کاظمی‌منش در ادامه میزان حمل ریلی انواع محموله‌ها در داخل استان تهران طی سال گذشته را 5 میلیون تن اعلام کرد. وی سپس به این نکته اشاره کرد که تنها 11 درصد محموله‌های کل کشور به صورت ریلی حمل می‌شود.

سرپرست اداره کل راه آهن تهران همچنین احداث پروژه آپرین در استان تهران را از جمله اقدامات کوتاه‌مدت این اداره کل عنوان کرد که قرار است محلی برای حمل و جابه‌جایی کلان بار در این استان باشد.

در ادامه این نشست، فعالان اقتصادی صنعت حمل‌و‌نقل بین‌المللی دیدگاه‌ها و نظرات خود را در خصوص بهبود وضعیت حمل ریلی در استان تهران و در کشور مطرح کردند.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر