دفتر نمایندگی ایران در گرجستان طی گزارشی تشریح کرد:

تامین نیاز داخلی به گوشت از طریق دامپروری فراسرزمینی

تاريخ 1398/11/02 ساعت 13:07

نمایندگی ایران در گرجستان طی گزارشی «ظرفیت‌ها و موانع دامپروری فراسرزمینی در گرجستان» را برای بهره‌برداری فعالان اقتصادی و اعضای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور تشریح و تبیین کرد.

 با توجه به ظرفیت بالای کشور گرجستان در امر کشاورزی و دامپروری و همچنین قابلیت منحصر به فرد این کشور به عنوان میزبانی برای برنامه کشت فراسرزمینی، نمایندگی ایران در گرجستان گزارشی با عنوان «ظرفیت‌ها و موانع دامپروری فراسرزمینی در گرجستان» تدوین و برای اتاق‌های بازرگانی ارسال کرد.

این گزارش در ابتدا با اشاره به وضعیت اقلیمی ایران که در یک منطقه بیابانی و نیمه‌بیابانی واقع شده و اینکه واردات خوراک دام به دلیل افزایش قیمت ارز به افزایش قیمت تمام شده گوشت منتهی شده است، آورده است: «استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه ایران که به طور بالقوه دارای شرایط مناسب برای کشاورزی و دامپروری هستند و می‌توانند بستری برای پرورش دام در خارج از مرزهای ایران فراهم کنند، می‌تواند به حل این مشکل کمک شایانی کند.»

در ادامه این گزارش آمده است که با توجه به ظرفیت مراتع گرجستان، ظرفیت برای چرای بیش از 4 میلیون راس دام سبک به شکل سنتی وجود دارد. این درحالی است که در حال حاضر این کشور تنها از بخش اندکی از این ظرفیت استفاده می‌شود. این گزارش همچنین به ظرفیت‌های این کشور از نظر شرایط آب و هوایی، مراتع و چراگاه‌های طبیعی و نزدیکی مسافت و راه‌های ترانزیتی اشاره کرده و درباره صادرات دام گرجستان به ایران توضیح داده و آورده است: «تعداد دام سبک گرجستان در سال 2016  برابر با 950 هزار رأس بوده است که نزدیک به 300 هزار راس به تنهایی برای ایران ذبح و ارسال شده است.»

در گزارش نمایندگی ایران در گرجستان ضمن اشاره به اراضی و نژادهای دامی مناسب برای دامپروری به هزینه‌های جاری و ثابت برای این نوع فعالیت اقتصادی پرداخته و این هزینه‌ها را به طور چشمگیری مقرون به صرفه عنوان شده است. این گزارش می‌افزاید: «اگرچه طبق قوانین دولت گرجستان، فروش زمین‌های کشاورزی به اتباع خارجی ممنوع است اما با حمایت دولتی و  تجمیع علاقمندان به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و دامپروری گرجستان در یک مجموعه و تاسیس یک شرکت معتبر با ظرفیت کافی سرمایه‌گذاری، امکان در اختیار گرفتن زمین‌های بزرگ کشاورزی از دولت گرجستان با قراردادهای 25 یا 50 ساله وجود دارد. این فرصت برای مسئولان بخش کشاورزی و دامپروری ایران و فعالان بخش خصوصی فراهم است که با تاسیس یک شرکت متمرکز با حضور سرمایه‌گذاران خصوصی اقدام به اجاره مراتع و چراگاه‌های موجود در گرجستان کرده و با ایجاد تاسیسات و تجهیزات مورد نیاز، از این فرصت در جهت تولید و پرورش فراسرزمینی دام به ویژه گوسفند استفاده کنند. این روش می‌تواند نیاز داخلی به گوشت قرمز را با هزینه‌ای به مراتب کمتر به مدت طولانی مرتفع کند.»

 

این گزارش را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر