نتیجه برگزاری مراسم سالانه اعطای نشان و تندیس کارآفرینی امین‌الضرب

تقویت و اعظام بخش خصوصی در اقتصاد و جامعه ایرانی

تاريخ 1398/11/02 ساعت 13:29

فعالان بخش خصوصی می‌گویند برگزاری سالانه مراسم امین‌الضرب و معرفی کارآفرینان به جامعه، هم موجب ایجاد انگیزه و تقویت بخش خصوصی می‌شود و هم جوانان و جامعه ایران را با کارآفرینان و پیشکسوتان اقتصاد و زندگی و کسب‌وکار آنان آشنا می‌کند.

 اتاق بازرگانی تهران پس از برگزاری موفق سه دوره مراسم اعطای لوح، نشان و تندیس کارآفرینی امین‌الضرب، از سال 1395 تاکنون، بیست و سوم دی‌ماه سال جاری نیز چهارمین دوره این مراسم را در تالار وحدت تهران برگزار کرد.

در این مراسم که با اقبال فعالان بخش خصوصی مواجه شده و به مناسبت سالگرد تاسیس اتاق بازرگانی تهران در بیش از یکصد و سی سال قبل، برپا می‌شود، از کارآفرینان برتر کشور، پیشکسوتان صنعت، نوآفرینان و کارآفرینان استارت‌آپی و دانش‌بنیان، اقتصاددانان و پژوهشگران و مولفان برتر در بسط علم اقتصاد و ترویج فرهنگ اقتصاد بخش خصوصی با اعطای لوح، نشان و تندیس امین‌الضرب تجلیل و تقدیر می‌شود.

در چهارمین دوره این مراسم نیز دو کارآفرین برتر تندیس امین‌الضرب گرفتند و از تلاش‌های چهار فعال اقتصادی باسابقه با اعطای نشان تقدیر شد. هم‌چنین یک اقتصاددان و یک پژوهشگر در حوزه تاریخ اقتصاد نشان امین‌الضرب دریافت کرده و از سوی بخش خصوصی مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

معرفی، قدردانی و احترام

در همین رابطه، سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران، درباره اهمیت برگزاری مراسم سالانه امین‌الضرب گفت: فکر ‌می‌کنم یکی از رسالت‌های ما در اتاق بازرگانی، این است که عملکرد کسانی را که در حوزه اقتصاد و کارآفرینی زحماتی زیادی متحمل شده‌ و دستاوردهایی بزرگی داشته‌اند، بررسی و آنان را به جامعه معرفی کنیم. در عین حال، زمینه‌ساز نقش‌آفرینی نسل آتی در این مسیر باشیم. همایش امین‌الضرب که چهار سال متوالی است به ابتکار اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌شود، توانسته است به بستری برای شناساندن فعالان اقتصادی برجسته و بنیانگذاران صنایع مختلف به عموم مردم تبدیل شود.

او ادامه داد: مراسم امین‌الضرب که نام آن برگرفته از نام یکی از تجار خوشنام دوره قاجار و بنیانگذار اتاق بازرگانی تهران است، مجالی را هم برای قدردانی از کارآفرینانی که برای بالندگی اقتصاد کشور تلاش ‌می‌کنند، فراهم کرده است.

مقیمی افزود: هدف دیگر پارلمان بخش خصوصی پایتخت از برگزاری مراسم اعطای نشان امین‌الضرب در سالگرد تاسیس اتاق تهران آن است که پیام «ضرورت احترام به کارآفرینان بخش خصوصی» را به جامعه مخابره کند.

 

تقویت و اعظام بخش خصوصی

هم‌چنین محمدحسن دیده‌ور، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، نیز در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران با اشاره به اینکه معرفی و تجلیل از کارآفرینان بزرگ و پیشکسوتان در اغلب کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته مرسوم است، گفت: برگزاری این مراسم که نام حاج حسن امین‌الضرب را بر پیشانی دارد، ارتباط با فرهنگ گذشته و تاریخ کهن فعالیت بخش خصوصی را نیز تقویت ‌می‌کند. به بیان دیگر، در عین قدردانی از کارآفرینان امروز، تفکر و فرهنگ امین‌الضرب نیز تکریم ‌می‌شود.

دیده‌ور افزود: بخش خصوصی از اینکه ببیند، فعالیت‌ها، عملکرد و دستاوردهایش توسط نهادی رصد ‌می‌شود و در جامعه انعکاس ‌می‌یابد، با قدرت بیشتری مسیر پیش رو را خواهد پیمود. ضمن آنکه فرآیند انتخاب کارآفرینان برجسته و قدردانی از آنها تماماً توسط بخش خصوصی انجام شده و این حرکت به هیچ نهاد و سازمان و ارگانی وابسته نیست و هیات داوران براساس مولفه‌ها و شاخصه‌های اقتصادی مانند تولید، صادرات، کارآفرینی، ماندگاری، مسوولیت اجتماعی، فعالیت در تشکل‌های اقتصادی و ... عملکرد فعالان و بنگاه‌ها را می‌سنجند و علقه‌های شخصی و جهت‌گیری‌های سیاسی در این مساله کاملا بی‌اثر است.

 دیده‌ور سپس تاکید کرد که نتیجه مهم برگزاری همایش سالانه امین‌الضرب، تقویت و اعظام بخش خصوصی است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر