فروش استقراضی سهام که بزودی آغاز خواهد شد، چیست؟

فروش تعهدی سهام کلید می خورد

تاريخ 1398/11/28 ساعت 11:06

مسئولان بورس اعلام کرده اند این اقدام «منجر به حرفه‌ای تر شدن بازار سرمایه» خواهد شد

طبق اعلام مسئولان بورس و دستورالعملی که این سازمان منتشر کرده است به زودی «فروش استقراضی سهام» که به عنوان «فروش تعهدی» هم شناخته می شود، شروع خواهد شد. مسئولان بورس اعلام کرده اند این اقدام «منجر به حرفه‌ای تر شدن بازار سرمایه» خواهد شد.

کارشناسان می گویند «فروش تعهدی» یکی از ابزارهای جدید بازار سرمایه است که منجر می شود تا هم روزهای منفی و هم روزهای مثبت بازار برای سهامداران جذاب باشد و سرمایه گذاران صرفا به دنبال روزهای مثبت بازار نباشند و چشم انداز آتی شرکت‌ها در تصمیم سهامداران اثر گذار باشد. فروش تعهدی در بازارهای مالی دنیا تحت عنوان short sell شناخته می شود.

حسن امیری، عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار درباره این ابزار جدید گفته است: «این ابزار منجر خواهد شد تا سرمایه‌گذاران در هر دو شرایط مثبت و منفی بتوانند در بازار سرمایه فعال باشند و کسب درآمد کنند. براین اساس، با بکارگیری این ابزار در بازار سرمایه، سرمایه گذاری که تصور می‌کند قیمت سهام یک شرکت بیش از اندازه رشد کرده و یا در آینده احتمال کاهش قیمت آن سهم به دلایل بنیادین و یا تحلیل شخصی او وجود دارد می تواند یک استراتژی معاملاتی انتخاب کند. به طوریکه می تواند سهام را به وکالت از شخص دیگر (مالک سهام) بفروشد و هر زمان که خود یا مالک سهام اراده کرد مثل اوراق فروش رفته را برای مالک خریداری کند، البته شرایط و ضوابط وکالت باید بین طرفین مشخص و تعهدات هر طرف در قرارداد فروش تعهدی تعیین شده باشد. در نتیجه با افت قیمت سهم که بر اثر بررسی شرایط و تحلیل ارزش سهام با عملکرد یک شرکت صورت گرفته کسب منفعت می کنند. این ابزار مالی جزو ابزارهای استانداردی است که در سایر بازارهای مالی دنیا نیز عملیاتی شده  است.»

به گفته مسئولان بورس زیر ساخت های لازم برای به کارگیری این ابزار مهیا شده است و هم اکنون اقدامات نهایی برای فراهم کردن شرایط لازم برای سفارش گذاری و شرایط لازم برای معاملات تعهد فروش در حال انجام است. طبق اعلام صورت گرفته از اسفندماه قرار است فروش تعهدی در بورس شروع شود.

دستورالعمل فروش تعهدی اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس ایران در ابتدای خردادماه تصویب و 30 مرداد برای اجرا ابلاغ شد ولی اجرای آن باتوجه به فراهم نبودن زیر ساخت ها تاکنون زمان برده است.

البته فروش تعهدی از نظر شرعی مشکلاتی هم داشته است که از سوی مسئولان بورس با روش های جایگزین بر طرف شده است. محمود گودرزی معاون بازار بورس در این باره به ایبنا گفته است:« با توجه به وجود اشکالات شرعی در این روش معاملاتی (یعنی پرداخت بهره مشخص)، راهکار جایگزین در قالب عقد وکالت تعریف شده است. در واقع در این مدل، متقاضی به وکالت از مالک و به نام او، به فروش اوراق بهادار مشخصی اقدام کرده و موظف است در زمان مشخص (در سررسید) یا به درخواست مالک و یا به تشخیص خود تا سررسید، اوراق بهادار فروخته شده را به نام مالک بازخرید کند.»

در زمان اجرایی شدن این ابزار مالکان اوراق بهادار که تمایل دارند اوراق تحت مالکیت خود را جهت انجام معاملات فروش تعهدی در اختیار سایر فعالان بازار قرار دهند، نوع و تعداد ورقه بهادار را در سامانه‌ای به نام سامانه تامین اعلام کرده و متقاضیان به واسطه کارگزار خود، از اوراق بهادار موجود جهت انجام معاملات فروش تعهدی آگاهی پیدا می‌کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر